BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Yeni Zelanda Kripto Para Vergilerini Düşürmeye Hazırlanıyor

Yeni Zelanda Vergi Dairesi, kripto para ile ilgili mal ve hizmetlerde yeni tasarılar oluşturdu.

Yayın:

-

yeni zelanda

Oluşturulan yeni tasarı ile birlikte Yeni Zelanda, kripto para vergilerini düşürmeye hazırlanıyor. Yeni Zelanda Vergi Dairesi, kripto para ile ilgili mal ve hizmetlerde yeni tasarılar oluşturdu. Konu ile ilgili kamuoyu geri bildirimi beklenmekte. Vergi dairesinin teklifine göre kripto para birimleri bazı vergilerden hariç tutulacak.

Yayınlanan belgede kirpto para piyasasının hızla büyüdüğü ve geliştiği bildiriliyor. Bu noktada paydaşların, önerilen düzenlemeleri memnuniyetle karşılayacağı umulmakta. Aynı zamanda düzenlemeler ile ilgili geri bildirim olarak değişiklikleri de gözden geçireceğini belirten kurum en yakın zamanda düzenlemeleri yürürlüğe koymayı planlamakta. Bu sayede mevcut vergi düzenlemeleri kripto paralar için bir engel oluşturmayacak.

“Para veya finansal hizmetlerden bazıları mevcut düzenlemede bazı vergilerden muaf tutulmakta. Fakat bu düzenlemeler yapılırken kripto paralar henüz mevcut değildi. Yeni düzenlemeler ile birlikte kripto paralar da bu vergilerden muaf tutulabilir. Yanlış vergi sistemi bizi kripto paralardan uzaklaştırabilir ve biz bunu istemiyoruz.”

Gelir Vergisi

Bu noktada şöyle bir detay mevcut. Kripto para birimleri belirli vergilerden muaf tutulurken aynı zamanda gelir vergisinden muaf olmayacak. Önerilen düzenlemede kripto paralar üzerinden kazanılan gelir, vergilendirilmeye devam edecek. Aynı zamanda, henüz belirlemediğimiz bazı kripto paralarda “realize edilmemiş” kar ve zararlardan da vergi alınacak.

Kripto para birimleri ile alınan mal ve hizmetler mevcut düzenlemeye tabi olacak.

Ayrıca duyuruya göre sadece kripto paralar bu vergilendirmeden muaf olacak. Madencilik, değişim hizmetleri veya kripto paraların tedariği ile ilişkilendirilen diğer unsurlar mevcut vergi sistemine göre vergilendirilecek.

Kurum basit ve açık vergilendirme sisteminin, kripto varlıkların gelişimine büyük katkı sağlayacağı görüşünde. Bu sebeple vergi dairesi mevcut tasarı ile ilgili, kamuoyundan geribildirim verilmesini ve farklı öneriler sunulmasını beklemekte. Bu sayede oluşturulan tasarının daha da iyileştirilebileceği düşünülüyor.

Bu atılım ile birlikte Yeni Zelanda kendini “kripto dostu ülke” olarak konumlandırmak istemekte. Ayrıca açıklamada kripto paralar, para birimi olarak görülmemekte.

Kripto varlıklar para değil, mülktür.

Bu noktada Yeni Zelanda’nın kripto paraları, “para” olarak görmemekte. Sebep olarak ise bir ülke tarafından üretilmemiş olmamaları gösterilmekte. “mal” olarak tanımlandığı için de normal şartlarda vergilendirmeye tabi tutulmak zorunda. Fakat bu yeni düzenleme ile birlikte bu vergiler azaltılmaya çalışılmakta. Yeni yasanın etkilerini (geçtiği takdirde) gözlemleyeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Ethereum İşlem Ücretlerine Maruz Kalmadan UNI Farming Mümkün Mü?

Supercharger isimli yeni etkinlik kapsamında “fee” ödemeden Uniswap tokeni UNI kazanmak mümkün hale getirilmiş oldu.

Yayın:

-

cryptocom uni

Kripto para platformu ve borsası Crypto.com dün gerçekleştirdiği duyuru ile birlikte DeFi tarafında önemli bir adım attı.

Supercharger isimli yeni etkinlik kapsamında “fee” ödemeden Uniswap tokeni UNI kazanmak mümkün hale getirilmiş oldu.

Platformun kendi tokeni CRO kilitleyerek gerçekleştirilebilecek yield farming etkinliği oldukça ilgi çekmiş görünüyor.

Herhangi bir kilitleme dönemi bulunmayan etkinlik kapsamında ücret ödemeden UNI token kazanılabiliyor.

Etkinlik için oluşturulan toplam havuz ise 500,000 $ değerinde. Kilitleme işlemini gerçekleştiren kullanıcılar havuzdan payını alacak. Ödemeler ise UNI olarak gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz dönemde inanılmaz bir büyüme yaşayan merkezsiz borsalar Uniswap liderliğinde büyümelerine devam ediyor. Merkezi borsalara oldukça ciddi rakip olma yolunda ilerleyen merkezsiz platformlar, merkezi borsaların düzenlediği etkinliklere de konu olmaya başlamış durumda.

Ethereum Ücretleri

DeFi uygulamalarının ve platformlarının popüleritesinin hızla artması ile birlikte Ethereum ağı üzerindeki yoğunluk da ciddi derecede artmış durumda. Saniyede ortalama 7 işlem onaylama kapasitesi bulunan ağa çok daha fazla işlem yüklemesi gerçekleştiğinden hem transfer süreleri hem de işlem ücretleri ciddi derecede artmıştı.

Doğası gereği merkezsiz borsalar üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin tümü için de bir transfer işlemi gerektiğinden bu durum ağ kapasitesini oldukça olumsuz etkilemişti.

İşlem başına 30 $’a kadar çıkan ücretler kullanıcıları oldukça zor duruma sokmuştu.

Karlılığın oldukça yüksek olması sebebiyle kimi kullanıcılar bu ücretleri göz ardı ederken kimisi ise ücretlerin yüksekliği sebebiyle merkezsiz borsalar üzerinde işlem gerçekleştirmemişti.

Kilitli Değer Miktarı

11 Milyar $’ın üzerinde seyreden DeFi üzerindeki kilitli değer miktarı Temmuz ayında 2 Milyar $ seviyelerinde bulunuyor. Bu hızlı ivmelenme ve artış da kripto para topluluğunun ilgisi bu yöne çekmiş durumda.

DeFi platformları arasında Uniswap, en çok kilitli değeri barındıran platform konumunda bulunuyor. Yüzde 20’ye yakın dominans gösteren Uniswap’ın en yakın takipçisi ise MakerDao.

DeFi platformlarından yararlanıyor musunuz?

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

DeFi marketcap için: DeFi MarketCap

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Japon E-Spor Şirketi Oyuncularına Kripto İle Ödeme Yapıyor!

SBI’dan görülmemiş bir karar!

Yayın:

-

sbi holdings

Japon finans kuruluşu SBI Group’un bir yan kuruluşu olan SBI E-Sports, oyuncularının risk sermayesi şirketi VC Trade ile yaptığı sponsorluk anlaşmasının bir parçası olarak kripto ile maaş alacağını duyurdu.

Resmi açıklamaya göre, şirketin dijital para birimlerini de kullanan e-spor oyuncuları arasındaki varlığını güçlendirmek için oyuncu maaşları, itibari para yerine Ripple ile ödenecek.

Uzun süredir Ripple ile ortaklığı olan SBI E-Sports, bu sponsorluk anlaşmasının portföyünü blockchain endüstrisi içerisinde çeşitlendirmenin bir yolu olduğunu söyledi. Hedefleri ise, “müşteri odaklılığına dayalı bir şekilde sağlıklı bir pazar oluşturmak, beslemek, fiyatları iyileştirmek ve likiditeyi genişletmektir.”

CoinMarketCap’e göre XRP, 10.827.898.158 $’lık bir piyasa değerine sahip. Bu piyasa değeri Ripple’ı piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi yapıyor.

2019’da Ripple’ın geliştirici ekosistemi Project Xpring ve oyun merkezli blok zinciri platformu Forte, oyun geliştiricilerini desteklemek için ortaklaşa 100 milyon dolarlık bir fon oluşturdu.

Blockchain eğlence stüdyosu Virtually Human Studio’nun Gelişme Müdürü Mac Ocampo, daha önce “tüm oyuncular kripto kullanıcıları değildir ve tüm kripto kullanıcıları oyuncu değildir” diye yakınıyordu. Ocampo’nun bahsettiği bu durum, oyun endüstrisi ve blockchain endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorluktu.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.