Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66601.12
-5.83%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3207.65
-8.96%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.08
-18.09%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $576.2
-5.63%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Yeni Zelanda Kripto Para Vergilerini Düşürmeye Hazırlanıyor

Yeni Zelanda Vergi Dairesi, kripto para ile ilgili mal ve hizmetlerde yeni tasarılar oluşturdu.

Clock
Paylaş
Yeni Zelanda Kripto Para Vergilerini Düşürmeye Hazırlanıyor

Oluşturulan yeni tasarı ile birlikte Yeni Zelanda, kripto para vergilerini düşürmeye hazırlanıyor. Yeni Zelanda Vergi Dairesi, kripto para ile ilgili mal ve hizmetlerde yeni tasarılar oluşturdu. Konu ile ilgili kamuoyu geri bildirimi beklenmekte. Vergi dairesinin teklifine göre kripto para birimleri bazı vergilerden hariç tutulacak.

728×90 muhabbit - Yeni Zelanda Kripto Para Vergilerini Düşürmeye Hazırlanıyor300x250 muhabbit - Yeni Zelanda Kripto Para Vergilerini Düşürmeye Hazırlanıyor

Yayınlanan belgede kirpto para piyasasının hızla büyüdüğü ve geliştiği bildiriliyor. Bu noktada paydaşların, önerilen düzenlemeleri memnuniyetle karşılayacağı umulmakta. Aynı zamanda düzenlemeler ile ilgili geri bildirim olarak değişiklikleri de gözden geçireceğini belirten kurum en yakın zamanda düzenlemeleri yürürlüğe koymayı planlamakta. Bu sayede mevcut vergi düzenlemeleri kripto paralar için bir engel oluşturmayacak.

“Para veya finansal hizmetlerden bazıları mevcut düzenlemede bazı vergilerden muaf tutulmakta. Fakat bu düzenlemeler yapılırken kripto paralar henüz mevcut değildi. Yeni düzenlemeler ile birlikte kripto paralar da bu vergilerden muaf tutulabilir. Yanlış vergi sistemi bizi kripto paralardan uzaklaştırabilir ve biz bunu istemiyoruz.”

Gelir Vergisi

Bu noktada şöyle bir detay mevcut. Kripto para birimleri belirli vergilerden muaf tutulurken aynı zamanda gelir vergisinden muaf olmayacak. Önerilen düzenlemede kripto paralar üzerinden kazanılan gelir, vergilendirilmeye devam edecek. Aynı zamanda, henüz belirlemediğimiz bazı kripto paralarda “realize edilmemiş” kar ve zararlardan da vergi alınacak.

Kripto para birimleri ile alınan mal ve hizmetler mevcut düzenlemeye tabi olacak.

Ayrıca duyuruya göre sadece kripto paralar bu vergilendirmeden muaf olacak. Madencilik, değişim hizmetleri veya kripto paraların tedariği ile ilişkilendirilen diğer unsurlar mevcut vergi sistemine göre vergilendirilecek.

Kurum basit ve açık vergilendirme sisteminin, kripto varlıkların gelişimine büyük katkı sağlayacağı görüşünde. Bu sebeple vergi dairesi mevcut tasarı ile ilgili, kamuoyundan geribildirim verilmesini ve farklı öneriler sunulmasını beklemekte. Bu sayede oluşturulan tasarının daha da iyileştirilebileceği düşünülüyor.

Bu atılım ile birlikte Yeni Zelanda kendini “kripto dostu ülke” olarak konumlandırmak istemekte. Ayrıca açıklamada kripto paralar, para birimi olarak görülmemekte.

Kripto varlıklar para değil, mülktür.

Bu noktada Yeni Zelanda’nın kripto paraları, “para” olarak görmemekte. Sebep olarak ise bir ülke tarafından üretilmemiş olmamaları gösterilmekte. “mal” olarak tanımlandığı için de normal şartlarda vergilendirmeye tabi tutulmak zorunda. Fakat bu yeni düzenleme ile birlikte bu vergiler azaltılmaya çalışılmakta. Yeni yasanın etkilerini (geçtiği takdirde) gözlemleyeceğiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar