BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

G20 Liderleri Ülkeleri FATF Tarafından Belirlenen Kripto Standartlarını Uygulamaya Çağırıyor

G20 ülkeleri FATF (Financial Action Task Force) tarafından belirlenen kripto para standartlarını uygulamaya çağırdı. FATF uluslararası kara para aklama gücü olarak görev yapmakta.

Yayın:

-

fatf

G20 Liderleri ülkeleri, FATF (Financial Action Task Force) tarafından belirlenen kripto para standartlarını uygulamaya çağırdı. FATF, uluslararası kara para aklama gücü olarak görev yapmakta.

Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde gerçekleştirilen toplantıda yapılan açıklamada, 2019 Liderler Bilgirgesi yayımlandı. Bildirgeye göre ülkeler FATF tarafından, dijital varlıklar ile ilgili yakında kabul edilen “eylem standartları“nı uygulamaya çağırıldı.

FATF Haziran ayında, bir kripto para rehberi yayımladı. Rehberde, borsaların işlem sırasında müşterilerden topladıkları verileri nasıl kullanabileceği yada saklayabileceği ile ilgili yönergeler bulunmakta. Bu bilgiler arasında kişinin ismi, hesap bilgileri ve konum bilgileri de yer almakta. Bu noktada yapılan açıklamayla birlikte G20 ülkeleri, FATF’in bu yönergesine tam destek vermiş durumda.

Riyad toplantısında G20’de bulunan ülke temsilcileri “stablecoin”ler ile ilgili açıklamalarını tekrarladı. Ve projelerin derinlemesine değerlendirilmesi gerektiğini açıkça belirtti.

Sınır ötesi dijital ödeme sistemlerinin işini kolaylaştırmak adına düzenlemelerin getirilmesi gerektiğinin farkındayız.

“Bu noktada ise Ekim 2020’ye kadar düzenlemeleri tam anlamıyla oluşturmak adına FSB’den (Finansal İstikrar Kurulu) ve CPMI’dan (Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi) destek alarak koordinasyonlu bir şekilde düzenlemeleri şekillendirmeye başladık.”

Bu noktada FSB, çoktan “stablecoin”lerin düzenlenmesi hakkında çalışmalarına başlamış durumda. Açıklamaya göre Nisan 2020’de G20 heyetine bir danışma raporu, devamında ise Temmuz 2020’de nihai bir rapor sunacak.

G20 liderlerinin FATF ile beraber oluşturdukları düzenlemeler büyük önem barındırmakta. Ülkelerin bu çağırıya nasıl cevap vereceklerini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bir yandan da zaten dünyanın en büyük ekonomileri G20 komitesini oluşturmakta. Ve G20 ülkeleri FATF standartlarına tam destek vermiş durumda. Bu sebeple alınan kararların önemi çok büyük. Hatta belki de SEC yada diğer düzenleyici kurumların alacağı kararlardan bile daha önemli olduğu söylenebilir.

Duyurunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Bitcoin’de Zorluk Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde! Fiyat Yükselecek Mi?

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Yayın:

-

Bitcoin kripto para birimi

Bitcoin tarafında zorluk seviyesi artmaya devam ediyor.

Glassnode tarafından yapılan son güncellemeye göre zorluk tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Bitcoin fiyatı 10.000 $’ın üzerindeki hareketine devam ediyor. 11.000 $’ın üzerindeki 11.200 $ denemesinden red yiyen Bitcoin 10.900 $ seviyelerinde tutunmaya çalışıyor.

Fiyat noktasındaki bu arada kalmışlığın yanında zorluk seviyesinde de ciddi bir artış mevcut durumda.

Mart ayında yaşanan düşüşün ardından düzenli olarak yukarı yönlü bir hareket gerçekleştiren zorluk seviyesi madencileri oldukça zorlayacak seviyelere ulaşmış görünüyor.

2019’da Üçte Biri Kadardı

2019 yılının yaz aylarında Bitcoin şimdiki ile benzer bir fiyat seviyesindeyken zorluk seviyesi şimdiye oranla 3’te 1 seviyede idi. Halving sonrası ödüllerin yarı yarıya azalmasının etkisi ile birlikte zorluk seviyesinin de artmaya devam etmesi fiyat konusunda Bitcoin’in harekete geçip geçmeyeceği konusundaki soruları da beraberinde getirmiş görünüyor.

Son dönemde yaşanan altcoin boğası ile birlikte sessizliğini koruyan Bitcoin, kedisi 10.000 $ üzerine oldukça hızlı bir şekilde atmayı başarmıştı.

Dominans Ne Durumda

Altcoinlerde yaşanan hızlı yükselişler ile birlikte, özellikle Mayıs ayı itibarıyla dominans tarafında kayıp yaşamaya başlayan Bitcoin, yüzde 69 seviyelerinden yüzde 59’a kadar gerilemişti.

Yüzde 59 seviyelerinden gelen tepki ile birlikte altcoinlerde bir miktar gerileme görülmüştü.

Gözler Bitcoin’de

Bitcoin tarafında oluşacak hareketin belirsizliği altcoinleri de etkilemiş durumda. Piyasadaki yükseliş dalgası yerini durağanlığa bırakmış iken gözler de Bitcoin’e çevrilmiş görünüyor.

Bazı analistler tarafından yapılan açıklamalar Bitcoin’deki durumun belirsizliğini koruduğu yönünde. Bazı analistler ise zorluk seviyesi ve dominans tarafındaki durum göz önüne alındığında hareket vaktinin yaklaştığı kanısında.

Sizce Bitcoin’de hareket vakti geldi mi?

Diğer Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Bithumb CEO’su Güney Koreli Yetkililer Tarafından Çağırıldı.

Bithumb’ın başı belada!

Yayın:

-

Bithumb

Bithumb Holdings’in Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jung-hoon, Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Akıllı Suç Araştırma Birimi tarafından merkeze çağırıldı.

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı’ndan gelen bilgilere göre, Başkan Lee, temerrüde düşme iddiaları üzerine BXA tokenları adı verilen tartışmalı tokenlar dolayısıyla merkeze çağırıldı.

Daha öncelerde de bildirdiğimiz gibi, Bithumb ve Lee’nin yetkililer ile yaşadığı olaylar, Blockchain Exchange Alliance (BXA) ve Singapur merkezli BXA konsorsiyumu tarafından bildirilen BXA tokenları dolayısıyla tetiklendi.

Blockchain Exchange Alliance’ın Singapur merkezli bir Güney Koreli firma tarafından devir alınacağı bildirildi. Fakat firma, ödemede temerrüde düştüğü için anlaşma yapılamadı. Bithumb için, devir almanın bir koşulu, temerrüdden sonra BXA tokenini listeleme yükümlülüğü idi. Bithumb tokenı listelemeyi reddettiği için, ICO ile elde edilen 25 milyon $ olan başlangıç değeri düşmeye başladı.

Mülkiyet hırsızlığı için hakkında soruşturma başlatılan Başkan Lee’nin çağrısından önce, Güney Kore polisi ülkenin en büyük kripto para birimi borsasının ofisine üç kez baskın yapmıştı.

Bithumb ve Conbit’in Başı Polislerle Dertte

Bithumb’a yönelik soruşturmalar, yetkililer tarafından borsaya sürekli baskın yapılmasının ardından sonuçlandırılmamış durumda. Ayrıca ülkenin en büyük üçüncü kripto para borsası Conbit’in, Bitcoin, Ripple ve Ethereum’un işlem hacmine arbitraj manipülasyonu yaptığı söyleniyor. Bu iddialar ile beraber Conbit, tıpkı Bithumb gibi bir polis baskını kurbanı oldu.

Conbit baskının ardından yetkililer, yaklaşık %99 oranında ticaret manipülasyonunu ortaya çıkardılar. Açıklananlara göre borsa, 100 milyar $ civarında haksız gelir elde etmiş. Ülkenin en büyük borsalarındaki bu düzensizliklere rağmen, hükümetin son zamanlarda ivme kazanan kendi CBDC’sini geliştirmeye olan ilgisi ile Güney Kore hala en iyi kripto merkezi olmaya devam ediyor.

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.