BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Açık Arttırma İle Satılan Bitcoin’ler

U.S Marshals Açık Arttırması’yla birlikte bugüne kadar Abd hükümeti tarafından 185,230 adet Bitcoin açık arttırmayla satılmış durumda.

Yayın:

-

Açık arttırma ile satılan Bitcoin’ler sözü tanıdık geldi mi? U.S Marshals Açık Arttırması’yla birlikte bugüne kadar Abd hükümeti tarafından 185,230 adet Bitcoin açık arttırmayla satılmış durumda. Abd Mahkemeleri’nin icra kolu olarak çalısan kurum, kaçakları yakalamak, tutuklama emirlerine hizmet etmek, ve açık arttıma ile satışları gerçekleştirmekle görevlidir. Eski bir Cypherpunk olan Jameson Lopp dün attığı tweet ile bugüne kadar açık arttırma ile satılan Bitcoin’lerin sayısını ve toplam değerini açıkladı. Geçmişte satılan Bitcoin’ler şu andaki değeriyle 1,7 milyar USD zarar getirmiş durumda.

İlk açık arttırma Haziran 2014 tarihinde gerçekleşmişti. Bu açık arttırmada 29,657 Bitcoin 18,740,000 USD’ye satıldı. İkinci açık arttırma ise Aralık 2014 tarihinde gerçekleşti. 50,000 BTC tek seferde 19,000,000 USD’ye satıldı. Sonrasında ise Mart 2015’te 50,000 BTC 13,500,000 USD gibi çok daha düşük olan bir fiyata alıcı buldu. Kasım 2015 tarihinde yapılan son satışta ise 44,341 BTC 14,600,000 USD’den alıcı buldu. Bu satışla beraber Silk Road’dan el konan Bitcoin’lerin tümü satılmıştı.

Silk Road

Silk Road, darknette satış yapan bir web sitesiydi. Bu sitede alışverişler Bitcoin aracılığıyla yapılıyordu. Silk Road üzerinde her türlü alışverişi ve her türlü ürünü bulma imkanınız mevcuttu. Tüm uyuşturucular, yasaklı ilaçlar ve diğer ürünleri sitede bulmak mümkündü. Ross William Ulbricht sitenin sahibiydi. Web sitesi, Tor ağının anonimliği üzerinden işlemlerini gerçekleştiriyordu. Fakat bütün yasaklı işlere aracılık etmişti. Sonucunda Ulbricht 2015 yılının Mart ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Açık arttırmalara geri dönüş yapacak olursak 2016 yılında bir, 2018 yılında 2 olmak üzere üç satış daha yapıldı. En son 1 Şubat 2020 tarihinde 4,040 adet BTC satışı Marshals tarafından yapıldı. Bu Bitcoin’ler 38,000,000 USD fiyatla alıcısını buldu.

Toplamda bugüne kadar ele geçirilen ve satılan Bitcoin’lerin adedi 185,230 olarak kaydedildi. Yapılan satışlardan elde edilen gelir ise 151,440,000 USD. Neredeyse şu andaki Bitcoin arzının 1%’ine denk gelen miktardaki Bitcoin hükümet tarafından bu fiyata satılmış durumda. Günümüzdeki fiyatıyla satılmış olsaydı toplam gelir $1,808,045,858 USD olacaktı. Hükümetlerin açık arttırmayla ürünleri değerlerinden daha düşük fiyata sattığı herkes tarafından bilinmekte. Fakat bu seferki fark biraz fazla olmuş gibi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

ABD’den Vergisiz Bitcoin Yatırımı Gelebilir

Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Yayın:

-

By

trump

İddialara göre, ABD’den vergisiz Bitcoin (BTC) yatırımı kabul etme girişimi gelebilir. Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Getirilmesi düşünülen teşvik paketi ile borsada, hisse senetlerine hareket getirilmesi amaçlanıyor. İddiaya göre bu noktada ülke içerisine yatırım gelmesi adına bu pakete Bitcoin’de dahil edilebilir. Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow’a göre paket ile birlikte genel bir tasarruf hesabı oluşturulmasına izin verilecek. Bu hesap ile birlikte emeklilik, sağlık hizmetleri ve eğitim için oluşturulan tasarruf fonları bir arada bulunabilicek.

Paket sayesinde vergi mükellefleri hesabı vergisiz bir şekilde finanse edip kullanabilecek. En önemli nokta ise “sermaye kazancı” olarak adlandırılan hiçbir gelir üzerinde vergilendirme olmayacak. Yıllık 200,000 dolar geliri olan bir kişi bu fona 16,000 dolar yatırım yapabilecek. Ve bu yatırımdan gelen hiçbir kazanca vergilendirme uygulanmayacak.

Hesaplarda bulunan paralar ile vergilendirme olmadan yatırım yapılabilmesi, Bitcoin yatırımı yapılabilir mi sorularını ortaya çıkarmış durumda. Yeni oluşturulan bu yatırım yapısı, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen kişilere tamamen vergisiz bir ortam sağlayacaktır.

Bu noktada Bitcoin’de 2017 yada 2019 yılındaki gibi artışlar meydana gelirse ortaya çıkan karlılık, vergi sisteminden korunmuş olacak. Öneri, bir çok yatırımcı tarafından yine “fantezi” olarak karşılanacak olsa da yine de düşünülmeye değer bir seçenek.

Vergi indirimleri yada bu gibi pozitif ekonomi politikaları genellikle seçim zamanlarında ortaya çıkar. Hükümet, vergi inidirimini önerirken muhalefet partisi ise öneriyi düşürmeye çalışacaktır. Trump Yönetimi de aynı yönteme başvuracakmış gibi görünüyor. Bu noktada elinde olan bütün kozları oynamaya gayret edecektir. Kripto paralar da bu aşamada önemli bir seçenek. Dedikoduları çıkmaya başladığına göre kripto para yatırımlarının Trump Yönetimi tarafından masada konuşulması, çok da uzak bir olasılık olarak görünmüyor. Böyle bir atılım gerçekleşirse kripto para yatırımcıları yatırımlarını ABD’ye taşır mı? Yada tasarruf hesaplarında yatırım yapacak kişiler bu yatırımlarını Bitcoin ile değerlendirmek ister mi, ileride göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’deki Sert Düşüşün Sebebi Bu Mu?

Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Yayın:

-

By

Bitcoin’deki sert düşüşün sebebi bu mu? Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Bu hafta içerisinde ABD Hazine Genel Sekreteri Steven Mnuchin, “önemli” koduyla birlikte kripto para düzenlemelerinin oluşturulmaya başladığını ve artık tam anlamıyla “yolda” olduğunu duyurdu. Aynı zamanda Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’den önemli açıklamalar geldi. Başkan Kashkari’ye göre kripto paralar tam anlamıyla bir çöp yığını.

Önemli bir diğer açıklama ise Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre, kripto para mikseri kullanmak suç sayılacak. Geçtiğimiz hafta Bitcoin mikserlerini anlatan bir yazı yayımlamıştık. Bu yazıda, Bitcoin mikserinin ne olduğundan ve ne amaçla kullanıldığından detaylıca bahsetmiştik. Bu açıklama tam da üzerine gelmiş gibi görünüyor. Yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Açıklamalar Bitcoin açısından kötü bir durum oluştursa da yıl başından beri neredeyse yüzde 50 yükselen Bitcoin’in fiyatına çok büyük bir etkide bulunmuş gibi görünmüyor. Hatta altcoinler Bitcoin’den daha fazla etkilenmiş bile denilebilir.

Geçen yıl da benzer açıklamalar yapan Mnuchin, ABD Başkanı Trump’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik eleştirilerini yinelemişti. ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçlar Araştırma Ağı’nın da önemli düzenlemeleri hazırlıyor olduğunu sözlerine ekledi.

Düzenlemeler çok çabuk çıkacak ve bir çok şey değişecek. Herkes bu duruma hazırlıklı olsun.

Mnuckin sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji ilerliyor, bunun farkındayız. Fakat kripto para birimlerinin, eskiden İsviçre’de bulunan gizli hesaplara benzemesini istemiyoruz.

Bu duruma engel olmak en büyük önceliğimiz.

Mnuckin’e göre Bitcoin, önümüzdeki on yıl içerisinde yaygın olarak kullanılmayacak. Ve bu süreç içerisinde ABD Bitcoin’i “ulusal güvenlik riski içeren durum” kategorisine dahil edebilir diye ekliyor Mnuckin.

Doların Değerini Ne Belirliyor

Kashkari’ye göre ise Bitcoin, stabil bir para biriminin sahip olduğu özelliklerin hiçbirine sahip değil ve buna hiçbir zaman sahip olamayacak. Montana Etkinliği’nde Kashkari’ye şu soru yöneltidi. Bir sonraki doğum gününüzde 1 Bitcoin mi istersini yoksa hazine bonosu mu? Bu soru üzerine Kashkari’nin verdiği cevap ise şöyle cevap veriyor:

Doların bir değerinin olmasının sebebi, ABD’nin dolar basmada tekel olması. Bu nedenle doğum günümde kesinlikle Bitcoin istemiyorum. Bana hazine bonosu hediye edin.

Arka arkaya ABD tarafında gelen bu olumsuz açıklamalar Bitcoin fiyatındaki düşüşe sebep olmuş olabilir mi? Ülkemizde bu konu çok fazla dikkat çekmemiş olsa da durum önemli görünüyor. Oluşturulacak olası fazla sert düzenlemeler kripto paraları tehdit eder duruma gelebilir mi hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler