Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51151.11
-2.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2915.03
-0.73%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.01
-5.42%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $365.7
2.07%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Adam Back Kimdir?

Bir dönemler Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen Adam Back kimdir?

Clock
Paylaş
Adam Back Kimdir?

Son yıllarda ismi Satoshi Nakamoto ile anılan Adam Back’in kim olduğunu ve neler yaptığını biliyor musunuz?

Haziran 1970 doğumlu Adam Back, İngiliz bir kriptograf olarak öne çıkıyor. Blockstream’in CEO’su olan Back, ayrıca Bitcoin madencilik işlemlerinde kullanılan Hashcash’i icat etti.

Binance BannerBinance Banner

İlk bilgisayarı ile temel yazılım unsurlarına odaklanan Back, genellikle video oyunlarına tersine mühendislik uygulardı. Bu sayede Back, oyunun içinde yer alan gizli unsurları ve yazılım paketlerini incelerdi.

Başarılı bir eğitim hayatı geçiren Back, University of Exeter’den bilgisayar bilimleri üzerine doktora yapmış bir isim. Bunun yanı sıra Back, matematik, fizik ve ekonomi gibi alanlarda da sertifika sahibi.

Bununla birlikte Adam Back, doktora yaparken PGP şifreleme, elektronik paralar ve “remailer“lar ile ilgilenmeye başladı. Zamanının çoğunu şifreleme protokolleri ile geçiren Adam, mezun olduktan sonra yeni kurulan şirketlerde kriptografi danışmanı olarak yer aldı. O günlerde Adam Back, kriptografik kitaplıklar oluşturuyordu. Hatta Back, başkalarının kriptografik protokollerini gözden geçiriyordu ve onları çözümlüyordu.

Adam Back tıpkı Wei Dai, David Chaum ve Hal Finney gibi dijital varlıkların araştırmalarını erken zamanlarda yapmış bir isim. Bitcoin madenciliğinin benzer bir protokolünü kullandığı Hashcash, 1997 yılında Adam Back tarafından icat edilmiştir.

Ayrıca Back, Satoshi Nakamoto,’dan e-posta alan ilk kişilerden biridir. Hatta 2016 yılında Financial Times, Adam Back, Nick Szabo ve Hal Finney’i potansiyel Satoshi Nakamoto Adayları olarak göstermişti. Ayrıca Craig Wright, Back’i, kendisinin Nakamoto olmadığını söylediği için dava etmişti.

İlginizi çekebilir: Satoshi Nakamoto Kimdir?

Sizce Adam Back’in pizza yerken çektiği fotoğraf, Bitcoin’e bir atıf mı?

Geçtiğimiz yıllarda Adam Back, kendisinin Satoshi olduğunu inkar etti. Bununla beraber Back, herhangi bir kanıt ile ortaya çıkmayan sözde Satoshi’leri de reddediyor.

Blockstream’in Kuruluşu

Adam Back tarafından yönetilen Blockstream, Kanada’da bulunan ve dünya çapında ofisleri bulunan bir blockchain teknoloji şirketidir. An itibarıyla Blockstream, Bitcoin ve diğer kripto paraların saklanması ve transfer edilebilmesi için hizmetler sunuyor.

Elde ettiğimiz bilgilere göre Şirket, yatırım şirketleri Horizon Ventures, Mosaic Ventures ve AXA Strategic Ventures dahil olmak üzere yatırımcılardan 210 milyon $’lık fon topladı.

Daha fazla Kimdir? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar