Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51635.57
1.03%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3041.93
2.77%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.86
0.96%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384
0.95%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

Satoshi Nakamoto Kimdir? Bitcoin’in Gizemli Mucidi

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi veyahut kişilerin kullandığı isim olmakla beraber tam olarak kimliği bilinmemektedir.

Clock
Paylaş
Satoshi Nakamoto Kimdir? Bitcoin’in Gizemli Mucidi

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi veyahut kişilerin kullandığı isim olmakla beraber tam olarak kimliği bilinmemektedir.

2009 yılında geleneksel para birimlerinden farklı olarak Bitcoin adı verilen bir kripto para ortaya çıktı. Ortaya çıktığından beri dünya ekonomisinde epey konuşulan bir konu hâline geldi. Satoshi Nakamoto kod adıyla bir kişi veya kişilerin yarattığı Bitcoin, dünyanın her yerinde “Güvenli Liman” veya “Saçmalık” olarak adlandırılıyor.

Binance BannerBinance Banner

Peki kim bu Satoshi Nakamoto?

Bilinmiyor! Ciddi ciddi kripto para dünyasının en büyük gizemlerinden biri Satoshi’nin kimliği. Çünkü kendisi 2009 yılında çıkardığı Bitcoin’in geliştirilmesi sırasında yardım aldığı insanların hiçbiri ile yüz yüze görüşmemiş. Hepsi ile e-posta yardımı ile iletişim kurmuş. Hiç kimse Satoshi’nin yüzünü, sesini ve görünüşünü bilmiyor yani. Aslına bakarsanız Japon bile olmayabilir. Kullandığı yazılımda hiçbir Japonca karakter kullanmaması ve e-posta yardımıyla iletişim hâlinde olduğu insanların ifadelerine göre kusursuz bir İngilizce’ye sahip olması bu iddiayı destekler niteliktedir.

2009 yılının başında Bitcoin ağının açılmasıyla birlikte Bitcoin’in ve kripto para teknolojilerinin prensiplerini açıklayan Satoshi, 2010 yılının sonlarına doğru ortadan kayboluyor. Kimileri öldüğünü, kimileri ise komada veya hapishanede olduğunu söylüyor. Kimliği tamamen bir gizem olduğu için zaman geçtikçe kendini Satoshi ilan edenler ve Satoshi’nin milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin varlığını ele geçirmek isteyen sahtekârlar da türedi.

Sahte satoshi nakamoto

Zaman içerisinde birkaç kişinin Satoshi olduğundan şüphelenilse de, şahısların hiçbiri Satoshi olduğunu kabul etmedi. Örneğin Amerika’da yaşayan Japon asıllı Amerikan Satoshi Dorian Nakamoto, kendisinin Bitcoin’in mucidi olduğu konusundaki iddiaları yıllar sonra yalanlamıştır. Kendisinin Bitcoin ile hiçbir bağlantısı olmadığını öne sürmüştür.

Özellikle akıllı sözleşmelerin dillendirilmesi ile ilgili bir öncü görevi gören Nick Szabo’nun da Satoshi olabileceği düşünülmüştür ancak o da iddiaları yalanlamıştır. Bunların yanında bir isim kendini ortaya atarak Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmiştir; Craig Wright. Wright bu konuda birçok beyan vermekle beraber Satoshi olduğunun kanıtlanması için mahkemeye bile başvurmuştur. Ancak hâlâ (25.03.2020) Satoshi olduğunu doğrulayan bir karar çıkmamıştır.

Yıl 2020, Bitcoin ağının piyasaya sürülmesinin ardından 11 yıl geçti ve yakında yeni bir yarılanma sürecine de girecek. Ancak hâlâ Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği belirsizliğini koruyor. İlerleyen günlerde Satoshi Nakamoto’nun kimliğine ulaşabilecek miyiz bilinmez. Ancak bu bilinmemezliğe rağmen kripto para camiası için hâlâ gündemde olan konulardan sadece birisi olduğu da yadsınamaz bir gerçek.Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar