BİZİ TAKİP EDİN

KİMDİR

Satoshi Nakamoto Kimdir? Bitcoin’in Gizemli Mucidi

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi veyahut kişilerin kullandığı isim olmakla beraber tam olarak kimliği bilinmemektedir.

Yayın:

-

satoshi nakamoto kimdir

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi veyahut kişilerin kullandığı isim olmakla beraber tam olarak kimliği bilinmemektedir.

2009 yılında geleneksel para birimlerinden farklı olarak Bitcoin adı verilen bir kripto para ortaya çıktı. Ortaya çıktığından beri dünya ekonomisinde epey konuşulan bir konu hâline geldi. Satoshi Nakamoto kod adıyla bir kişi veya kişilerin yarattığı Bitcoin, dünyanın her yerinde “Güvenli Liman” veya “Saçmalık” olarak adlandırılıyor.

Peki kim bu Satoshi Nakamoto?

Bilinmiyor! Ciddi ciddi kripto para dünyasının en büyük gizemlerinden biri Satoshi’nin kimliği. Çünkü kendisi 2009 yılında çıkardığı Bitcoin’in geliştirilmesi sırasında yardım aldığı insanların hiçbiri ile yüz yüze görüşmemiş. Hepsi ile e-posta yardımı ile iletişim kurmuş. Hiç kimse Satoshi’nin yüzünü, sesini ve görünüşünü bilmiyor yani. Aslına bakarsanız Japon bile olmayabilir. Kullandığı yazılımda hiçbir Japonca karakter kullanmaması ve e-posta yardımıyla iletişim hâlinde olduğu insanların ifadelerine göre kusursuz bir İngilizce’ye sahip olması bu iddiayı destekler niteliktedir.

2009 yılının başında Bitcoin ağının açılmasıyla birlikte Bitcoin’in ve kripto para teknolojilerinin prensiplerini açıklayan Satoshi, 2010 yılının sonlarına doğru ortadan kayboluyor. Kimileri öldüğünü, kimileri ise komada veya hapishanede olduğunu söylüyor. Kimliği tamamen bir gizem olduğu için zaman geçtikçe kendini Satoshi ilan edenler ve Satoshi’nin milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin varlığını ele geçirmek isteyen sahtekârlar da türedi.

Sahte satoshi nakamoto

Zaman içerisinde birkaç kişinin Satoshi olduğundan şüphelenilse de, şahısların hiçbiri Satoshi olduğunu kabul etmedi. Örneğin Amerika’da yaşayan Japon asıllı Amerikan Satoshi Dorian Nakamoto, kendisinin Bitcoin’in mucidi olduğu konusundaki iddiaları yıllar sonra yalanlamıştır. Kendisinin Bitcoin ile hiçbir bağlantısı olmadığını öne sürmüştür.

Özellikle akıllı sözleşmelerin dillendirilmesi ile ilgili bir öncü görevi gören Nick Szabo’nun da Satoshi olabileceği düşünülmüştür ancak o da iddiaları yalanlamıştır. Bunların yanında bir isim kendini ortaya atarak Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmiştir; Craig Wright. Wright bu konuda birçok beyan vermekle beraber Satoshi olduğunun kanıtlanması için mahkemeye bile başvurmuştur. Ancak hâlâ (25.03.2020) Satoshi olduğunu doğrulayan bir karar çıkmamıştır.

Yıl 2020, Bitcoin ağının piyasaya sürülmesinin ardından 11 yıl geçti ve yakında yeni bir yarılanma sürecine de girecek. Ancak hâlâ Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği belirsizliğini koruyor. İlerleyen günlerde Satoshi Nakamoto’nun kimliğine ulaşabilecek miyiz bilinmez. Ancak bu bilinmemezliğe rağmen kripto para camiası için hâlâ gündemde olan konulardan sadece birisi olduğu da yadsınamaz bir gerçek.Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KİMDİR

Elizabeth Stark Kimdir? Harvard, Yale, Brown’dan Lightning Labs Macerası!

Blockchain endüstrisinin güçlü kadın figürü, Lightning Labs’ın arkasındaki beyin Elizabeth Stark kimdir?

Yayın:

-

Elizabeth Stark Kimdir? Harvard, Yale, Brown'dan Lightning Labs Macerası!

Blockchain endüstrisinin teknolojisiyle ünlü şirketi Lightning Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Elizabeth Stark, sadece kripto para dünyasında değil, bilim dünyasında da iyi bilinen isimlerden biri. 1981 yılında Brooklyn’de doğan ancak ömrünün büyük bir kısmını Berlin, Paris, Rio de Janeiro ve Singapur’da geçiren Stark, şu anda San Francisco’da ikamet ediyor.

Tam Bir Özgürlükçü ve Akademisyen!

Akıcı bir şekilde İngilizce, Fransızca, Almanca ve Portekizce konuşabilen Stark, akademik geçmişi ve başarılarıyla öne çıkıyor. Harvard Ünivesitesi’nde Hukuk eğitimi gören Stark, öğrencilik yıllarında insan haklarını desteklemek adına Harvard Advocates ile birlikte yürüttüğü Harvard Hukuk ve Teknoloji Dergisi’nin Baş editörüydü. Yine öğrencilik yıllarında Harvard Özgür Kültür Grubu’nu kurarak Özgür Kültür İçin Öğrenciler ekibinin yönetim kurulunda yer aldı. Ayrıca Harvard’daki Berkman İnternet ve Toplum Merkezi’ne de hâlâ aktif bir üyeliği bulunmaktadır.

Harvard mezuniyetinden sonra da akademik kariyerine Yale ve Stanford Üniversitelerinde devam etti. Bilgisayar Bilimi, P2P teknolojisi, açık kaynaklı yazılım ve internetteki komik görseller gibi çeşitli konularda çalışmaları olan Stark, New York Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak, Yale Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev aldı. Ayrıca Stanford’un StartX projesinde de yer alan Stark, akademik olarak kendini geliştirmiş ve çeşitli kollarda görev almış bir bilim insanı kişiliğine de sahiptir.

Harvard Üniversitesi’ndeki özgür düşünce ve özgür internet savunucusu kimliği, küresel bir çabaya da öncülük etmesini sağladı. Küresel ölçekte 18 milyon insanın özgür internet çabalarıyla beraber, SOPA/PIPA’ya karşı galibiyetin kazanılmasını sağladı.

Kripto para birimleriyle ilişkisine gelindiğinde ise Lightning Labs’ın kuruluşundan önce Coin Center üyeliğinden bahsetmek gerekiyor. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin ve merkeziyetsiz teknolojilerin karşılaştığı kamu politikası sorunlarına odaklanan Coin Center, tamamen kâr amacı gütmeyen bir araştırma ve savunma merkezidir. Harvard Üniversitesi Hukuk diploması elinde olan Stark’ın Coin Center’a destekleri inkâr edilemez.

Ancak tabii ki Elizabeth Stark denildiğinde akla Lightning Labs geliyor. 2016 yılında Olaoluwa Osuntokun ile kurduğu şirket başlarda ilgi görmüyordu. Lakin 2018 yılının Mart ayında Stark, yayınladığı bir halka açık Lightning Network ile hızlı ve ölçeklenebilir Blockchain işlemleri aracılığıyla internet için programlanabilir bir finansal katmanı ilan etmesiyle popüler bir teknoloji şirketi hâline geldi.

Günümüzdeki güçlü kadın figürünü tam anlamıyla karşılayan Elizabeth Stark, Lightning Labs’taki başarılarına devam ederken bir yandan da akademik kariyerini sürdürüyor.

OKUMAYA DEVAM ET

KİMDİR

Joseph Lubin Kimdir? Her Şey Ethereum İçin!

Ethereum’un kurucu ortağı, ConsenSys’in kurucusu Joseph Lubin kimdir?

Yayın:

-

Joseph Lubin Kimdir? Her Şey Ethereum İçin!

Ethereum’un kurucu ortağı, ConsenSys’in kurucusu Joseph Lubin kimdir?

Kripto para dünyasının önemli isimlerinden biri Joseph Lubin, 1964 yılında Kanada’nın Toronto kentinde dünyaya geldi. Kanadalı-Amerikalı girişimcinin çocukluk veyahut gençlik yılları hakkında fazla bilgi paylaşılmamıştır. Kendisi, hayatının ilk evrelerinin gizli kalmasını tercih ettiğini ifade etmiştir.

Princeton Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi okuyan Joseph Lubin, farklı alanlarda, farklı araştırma merkezlerinde çalıştı. Bunlardan bazıları mezun olduğu okul Princeton bağlantılı Princeton Robotics Lab., otobom müzik kompozisyon aracı geliştirme amacıyla kurulan Tomandandy Music ve mobil robotlar üzerine çalışan Vision Applications Inc.’ydi. Öz geçmişi bu araştırma merkezleriyle son bulmuyor. Lubin ayrıca Identrus’da yer alan eMagine’da yazılımcı ve danışman olarak da çalıştı. Goldman Sachs ile de bir geçmişi olan Lubin, Blacksmith Yazılım Danışmanlığı ve Özel Varlık Yönetimi Teknolojisi Başkan Yardımcısı’nın New York ofisinin yöneticiliğini yaptı.

Yer aldığı projeler ve görevler sayesinde kripto para dünyasına giriş yapan, aynı zamanda kendini yazılımcılık, mühendislik ve finans alanlarında geliştiren Lubin’in Blockchain teknolojisinin cazibesine kapılması uzun sürmedi.

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin whitepaper’ını okuyan ve bazı öğretilerinden feyzalan Lubin, 2014 yılında Vitalik Buterin ile Ethereum’u oluşturma macerasına girişti. Kripto para dünyasındaki birçok isme göre Lubin’in hem teknolojik bilgisi hem de iş dünyasındaki birikimi, Ethereum’un hızlı bir şekilde inşa edilip büyümesini sağladı. Bu açıdan bakıldığında Lubin, Buterin’in bulabileceği en iyi isimlerden biriydi.

Ethereum’un yükselişi, kripto para birimlerinin yaygınlaşması ve Blockchain teknolojisinin saygınlık kazanması 2016 yılına damgasını vurdu. 2017 yılında yaşanan piyasa hareketliliğine zemin hazırlayan da bu gelişmelerdi.

 

ConsenSys!

Kripto para dünyasının lider ismi Bitcoin’den sonra Ethereum’un oluşturulması ve kendi ekosisteminin yaratılması için de çeşitli yollara girdi. Bu yollardan biri de kurucusu olduğu ConsenSys olmakta. Ethereum ekosistemini oluşturmak ve döneme göre yeni olarak bahsedilen Blockchain teknolojisini yaymak amacıyla oluşturduğu ConsenSys ile benzersiz işler başardı.

Ethereum tabanlı projelere verdiği destekle, onların geliştirilmesini sağlamakla tanınan Ethereum geliştirme stüdyosu ConsenSys, ağın temel altyapı ögelerini içeren 50’den fazla projeye imza attı. Bununla birlikte Viant gibi tedarik zinciri izleme platformlarına da gerekli desteği vermiştir.

Ayrıca Ethereum teknolojisinin ticari uygulamaları için küresel standartlar oluşturan kuruluş Enterprise Ethereum Alliance’da merkezi bir rol oynamaktadır. 500’den fazla üyenin bulunduğu bu birlik, Ethereum’un yaygınlaşması ve benimsenmesi için elinden geleni yapmaktadır.

 

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.