BİZİ TAKİP EDİN

KİMDİR

Satoshi Nakamoto Kimdir? Bitcoin’in Gizemli Mucidi

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi veyahut kişilerin kullandığı isim olmakla beraber tam olarak kimliği bilinmemektedir.

Yayın:

-

satoshi nakamoto kimdir

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi veyahut kişilerin kullandığı isim olmakla beraber tam olarak kimliği bilinmemektedir.

2009 yılında geleneksel para birimlerinden farklı olarak Bitcoin adı verilen bir kripto para ortaya çıktı. Ortaya çıktığından beri dünya ekonomisinde epey konuşulan bir konu hâline geldi. Satoshi Nakamoto kod adıyla bir kişi veya kişilerin yarattığı Bitcoin, dünyanın her yerinde “Güvenli Liman” veya “Saçmalık” olarak adlandırılıyor.

Huobi BannerHuobi Banner

Peki kim bu Satoshi Nakamoto?

Bilinmiyor! Ciddi ciddi kripto para dünyasının en büyük gizemlerinden biri Satoshi’nin kimliği. Çünkü kendisi 2009 yılında çıkardığı Bitcoin’in geliştirilmesi sırasında yardım aldığı insanların hiçbiri ile yüz yüze görüşmemiş. Hepsi ile e-posta yardımı ile iletişim kurmuş. Hiç kimse Satoshi’nin yüzünü, sesini ve görünüşünü bilmiyor yani. Aslına bakarsanız Japon bile olmayabilir. Kullandığı yazılımda hiçbir Japonca karakter kullanmaması ve e-posta yardımıyla iletişim hâlinde olduğu insanların ifadelerine göre kusursuz bir İngilizce’ye sahip olması bu iddiayı destekler niteliktedir.

2009 yılının başında Bitcoin ağının açılmasıyla birlikte Bitcoin’in ve kripto para teknolojilerinin prensiplerini açıklayan Satoshi, 2010 yılının sonlarına doğru ortadan kayboluyor. Kimileri öldüğünü, kimileri ise komada veya hapishanede olduğunu söylüyor. Kimliği tamamen bir gizem olduğu için zaman geçtikçe kendini Satoshi ilan edenler ve Satoshi’nin milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin varlığını ele geçirmek isteyen sahtekârlar da türedi.

Sahte satoshi nakamoto

Zaman içerisinde birkaç kişinin Satoshi olduğundan şüphelenilse de, şahısların hiçbiri Satoshi olduğunu kabul etmedi. Örneğin Amerika’da yaşayan Japon asıllı Amerikan Satoshi Dorian Nakamoto, kendisinin Bitcoin’in mucidi olduğu konusundaki iddiaları yıllar sonra yalanlamıştır. Kendisinin Bitcoin ile hiçbir bağlantısı olmadığını öne sürmüştür.

Özellikle akıllı sözleşmelerin dillendirilmesi ile ilgili bir öncü görevi gören Nick Szabo’nun da Satoshi olabileceği düşünülmüştür ancak o da iddiaları yalanlamıştır. Bunların yanında bir isim kendini ortaya atarak Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmiştir; Craig Wright. Wright bu konuda birçok beyan vermekle beraber Satoshi olduğunun kanıtlanması için mahkemeye bile başvurmuştur. Ancak hâlâ (25.03.2020) Satoshi olduğunu doğrulayan bir karar çıkmamıştır.

Yıl 2020, Bitcoin ağının piyasaya sürülmesinin ardından 11 yıl geçti ve yakında yeni bir yarılanma sürecine de girecek. Ancak hâlâ Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği belirsizliğini koruyor. İlerleyen günlerde Satoshi Nakamoto’nun kimliğine ulaşabilecek miyiz bilinmez. Ancak bu bilinmemezliğe rağmen kripto para camiası için hâlâ gündemde olan konulardan sadece birisi olduğu da yadsınamaz bir gerçek.Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KİMDİR

Kelly Loeffler Kimdir? İş Kadınlığından Senatörlüğe!

Kripto para dünyasının başarılı kadını, Bakkt’ın eski CEO’su ve Georgia Eyaleti’nin yeni Senatörü Kelly Loeffler kimdir?

Yayın:

-

Kelly loeffler kimdir?

Kripto para dünyasının başarılı kadını, Bakkt’ın eski CEO’su ve Georgia Eyaleti’nin yeni Senatörü Kelly Loeffler kimdir?

Kelly Lynn Loeffler 1970 yılında Illinois, Bloomington’da doğdu. Hayatının ilk dönemlerini Stanford’da ailesinin mısır ve soya fasulyesi çiftliğinde geçiren Loeffler buradaki Olympia High School’da öğrenim gördü. Illinois Üniversitesi bünyesindeki Urbana-Champaign’s Gies İşletme Fakültesi’nde Pazarlama bölümünden mezun oldu. Daha sonra da Depaul Üniversitesi Kellstadt İşletme fakültesinde Uluslararası Finans ve Pazarlama alanında yüksek lisans yaptı.

Huobi BannerHuobi Banner

İş Kadınlığından Senatörlüğe!

Pazarlama bölümünü bitirdikten kısa bir süre sonra Loeffler Toyota’da çalışma fırsatı buluyor. Bölge yöneticiliği yaptığı bu işi yüksek lisansı için bırakarak akademik hayatına devam etti. Yüksek lisans derecesini kazandıktan sonra Citibank, William Blair & Company ve Crossroads Group’ta çalıştı.

2002 yılına girdiğimizde Intercontinental Exchange adındaki finansal servis sağlayıcısı firmasında işe girdi ve hâlâ birlikte olduğu eşi Jeffrey Sprecher ile tanıştı. Firmanın CEO’su olan Sprecher ile 2004 yılında evlenerek iş dünyasında bir “Power Couple” hâline geldiler. İkisi de iş hayatında gittikçe ileriye giden işlere imza atan ikili şu anda üç çocuk sahibi.

Atlanta menşeili Intercontinental Exchange’in Pazarlama ve Satış Grubu başkanlığı yapan Loeffler, bir yandan da sosyal çalışmalar yürütmekteydi. Spor ile oldukça ilgili olan Loeffler, hemcinslerinin çeşitli spor dallarında etkin olmasını destekleyici hamleler yaptı. 2010 yılında Kadınlar Ulusal Basketbol Birliği’nin Atlanta Dream (WNBA)’den hisse satın aldı. Ardından 2011 yılında Mary Brock ile birlikte Atlanta Dream’i tamamen satın aldılar.

Bakkt'ın eski CEO'su Kelly Loeffler

Ancak kripto para dünyasında tanınması Bakkt sayesinde oldu. Güvenilir ekosistemi ve çeşitli dijital cüzdan seçenekleriyle adından söz ettirilen Bakkt 2018 yılında kripto para dünyasına merhaba dedi. Loeffler, piyasaya girmesiyle beraber ortalığı hareketlendireceği düşünülen Bakkt’ın, uzun süre CEO’luğunu yaptı. Kripto para dünyasındaki tanınmışlığının yanı sıra zaten Amerikan geleneksel borsalarında gayet tanınmış bir isim olan Kelly Loeffler, 2020 yılında Georgia Eyaleti Senatör seçimine Cumhuriyetçi’lerin adayı olarak katıldı ve kazandı.

Son günlerde kendisinin ve eşinin Corona Virüsü salgınından fayda sağladığı konuşuluyor ve bu konuda haklarında soruşturma açıldı. Soruşturmanın sebebi de şu; pandemi ilanından önce virüsün yayılacağını öngören Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) bilim insanları ile bir Senato Sağlık Komitesi yapılıyor. Bu toplantının sonrasında edindiği bilgiler doğrultusunda Loeffler birkaç şirkete ve firmaya yatırım yapıyor. Şirketlerin evde çalışma (home office) üzerine çalışmaları olduğu biliniyor. Yani olası bir karantina durumunu ön görüp bunu kendi lehine çevirdiği için Loeffler ve eşi hakkında “haksız kazanç sağlama” iddiasıyla soruşturma açılıyor. Şu an (31.03.2020) soruşturma devam etmekte ve henüz bir karar verilmediği bilinmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET

KİMDİR

David Marcus Kimdir? Bir Girişimci’nin Hayatı

Kripto para dünyasıyla ilgileniyorsanız da Facebook’un çıkaracağını duyurduğu dijital para Libra’yı duymuşsunuzdur. İşte Libra’nın arkasındaki isim; David Marcus.

Yayın:

-

David Marcus kimdir?

Kripto para dünyasıyla ilgileniyorsanız da Facebook’un çıkaracağını duyurduğu dijital para Libra’yı duymuşsunuzdur. İşte Libra’nın arkasındaki isim; David Marcus.

1973 doğumlu olan David Marcus, hayata gözlerini Paris’te açmıştır. Küçük yaşta İsviçre’ye daha spesifik olmak gerekirse Cenevre’ye taşınıyorlar. Henüz 8 yaşında iken kodlamaya merak salan ve basit kodlamaları öğrenen Marcus, Cenevre Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi okumaya hak kazanır. Ancak hayat devreye girer ve henüz bir yıl okuma şansı bulmuşken, ailesine destek olmak için okulu bırakır. Ardından bir bankada çalışmaya başlar. Ancak içindeki girişimci ruhu susturamaz ve bankadaki işini bırakır.

Huobi BannerHuobi Banner

Girişimcilik Kariyeri

Henüz 1996’da 23 yaşında iken ilk girişimi GTN Telecom ile kariyerine başlar. GTN Telecom, Cenevre merkezli internet sağlayıcılığı ve *** yapan bir şirketti. 2000 yılında World Access tarafından satın alınana dek şirketin yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luğunu yapmıştır.

GTN Telecom’un satılmasıyla gözünü yeni girişimlere diken Marcus, cep telefonu ile insanların birbirlerine ulaşmalarının kolaylaştığının bilincindedir. Bu yüzden de yeni girişimini yine cep telefonu üzerinden yapacaktır. Ancak konuşmak veyahut haberleşmek için değil. 2000’li yılların modası televizyon programlarında yarışmacılara oy vermek için Echovox’u tasarladı.

İnsanların Echovox’un üzerinden cep telefonu tarifelerini ödeyebilmeleri için Zong adında bir yan program çıkarttı. Zong’u bir ödeme aracı olarak çıkartmasının ardından açık olan yolu daha da açıldı.

Zong’un yapısı birçok şirketin ilgisini çekti. Ancak sadece biri onu elde edebildi. 2011 Ağustos’unda PayPal, Zong için 240 milyon dolar verdi. Marcus da Zong’un peşinden PayPal’ın mobil bölümünün başkan yardımcısı ve genel müdürü olarak geldi.

Marcus’un gelişiyle PayPal, çevrim dışı cep telefonu hattı okuyucu PayPal Here’ı çıkarttı. 2012 yılının Nisan’ında PayPal’daki yükselişi başka bir boyuta ulaştı. Mevcut PayPal başkanı Scott Thompson, Yahoo’ya geçtikten sonra oy birliği ile PayPal başkanlığına seçildi. PayPal’da birkaç büyük ekibi yönetti, şirket alımını gerçekleştirdi.

David Marcus
David Marcus

Amerika’da Bir Avrupalı

Takvim 2014’ü gösterirken hayatını tamamen değiştirecek bir gelişme yaşandı. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg tarafından Messenger’ın geliştirilmesi adına işe alındı. İş böyle olunca PayPal’daki Başkanlığından çekilen Marcus’a Amerika yolları göründü.

Ailesiyle beraber California’ya taşınan Marcus, Silikon Vadisi’nde çalışmalarına devam etti. Ekip arkadaşlarına göre yardımsever ve pozitif mizacıyla herkesin gönlünde taht kurmayı başardı.

Messenger’da başarı üstüne başarı sağlarken, bir yandan da kripto para dünyasıyla içli dışlıydı. 2017’nin Aralık ayında kripto para borsası Coinbase’in yönetim kuruluna atandı. Kararın sebebi olarak şu zamana dek edindiği dijital ödeme aracı tasarlama ile kripto paralar hakkındaki muazzam bilgisi öne sürüldü. Ayrıca kripto paraların ilk destekçilerinden biri olarak da görülmektedir.

2018 yılının Mayıs ayında Facebook’taki mevcut görevinden, Facebook’un Blockchain bölümüne liderlik etmek amacıyla ayrıldı. Marcus’un liderliğindeki Blockchain araştırma ekibi kripto para birimleri ve çeşitli çözümler üzerine çalışıyordu.

Bir yıllık bir süre geçtikten sonra Facebook 2020 yılında Libra adındaki dijital parasını piyasaya süreceğini duyurdu. Libra’nın yönetiminin ise Libra Association adı verilen Cenevre merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun elinde olacağı söyleniyor. Marcus da hâlen bu kuruluşun liderliğini yapmakta.

Libra’nın Bitcoin’e dişli bir rakip olacağı ve Facebook gibi dünyanın her yerinden üyeye sahip bir platformun dijital parası olduğu için küresel ekonomiye zarar vereceği gibi çeşitli düşünceler mevcut. Ancak Libra’yı bir kenara bırakırsak, David Marcus’un ne kadar başarılı bir girişimci olduğu yadsınamaz bir gerçek.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler