Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56909.38
1.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3243.06
-0.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.36
-1.03%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.9
-1.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Almanya’dan Beklenen Haber Geldi: Kripto Paralar Tanınıyor

Kripto paralar, herhangi bir merkez bankası ya da kamu kuruluşu tarafından güvence altına alınmamış bir değerin dijital temsilidir.

Clock
Paylaş
Almanya’dan Beklenen Haber Geldi: Kripto Paralar Tanınıyor

Almanya’da artık kripto paralar resmi olarak tanınıyor. Alman Mali Denetleme Kurumu (BaFin), yayımladığı duyuru ile birlikte kripto paraları tanımlamış bulunuyor.

Binance BannerBinance Banner

“Kripto paralar, herhangi bir merkez bankası ya da kamu kuruluşu tarafından güvence altına alınmamış bir değerin dijital temsilidir. Kripto paralar yasal bir para birimiyle bağlantılı olmak zorunda değildir ve yasal olarak para birimi olarak tanımlanmazlar. Ancak kripto paralar gerçek ve tüzel kişiler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilebilirler. Elelktronik olarak saklanabilirler ve takas edilebilirler.”

BaFin’in yeni sınıflandırması daha önce bahsettiğimiz FATF (Finansa Eylem Görev Gücü) yönergelerine uyuyor. Daha önce FATF’in ülkelere düzenlemelere uyma çağrısı yaptığını sizlere bildirmiştik.

Bankalar Ruhsat Alacak

Oluşturulan bu tanımlama ile birlikte artık kurumlar kripto para ticaretine imkan sağlama ve saklama hizmetleri için ruhsat alabilecek. Geçtiğimiz dönemde Alman bankalarının kripto para saklama hizmeti vermeye başlayacağı çokça dillendiriliyordu. Düzenleme ile artık bu adımın önünde herhangi bir engel kalmamış bulunuyor.

Bankalar haricinde kripto para şirketleri de bu ruhsatı almak ve kayıt yaptırmakla yükümlü olacak. Başvurusu olmayan şirketler Kasım 2020’ye kadar faaliyet göstermeye devam edebilecek. Sonrasında ruhsat almaları gerekiyor. İddialara göre Almanya’da hizmet veren bankaların hepsi lisans başvurusu için hazırlıklara başlamış durumda.

Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkelerinden birinin kripto paralar için düzenlemeleri getirmesi sektör açısından büyük önem barındırmakta.

2020 senesi düzenlemelerin yılı deniliyordu. Gerçekten de öyle oldu. Başka hangi ülkeler konu ile ilgili adım atacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar