Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62085.14
2.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3438.38
2.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.28
2.68%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $409.1
1.06%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Amerika Kongresi’nin Dijital Dolar Oturumu Sona Erdi

11 Haziran 2020 yani bugün düzenlenen Amerika Kongresi’nin geciken Covid-19 destek çeklerinin dijital dolar ile dağıtılması konusundaki birinci oturum sona erdi.

Clock
Paylaş
Amerika Kongresi’nin Dijital Dolar Oturumu Sona Erdi

11 Haziran 2020 yani bugün düzenlenen Amerika Kongresi’nin geciken Covid-19 destek çeklerinin dijital dolar ile dağıtılması konusundaki birinci oturum sona erdi.

Türkiye saati ile 19:00’da başlayan ABD Finansal Hizmetler Komitesi’nin  “Pandemi Sırasında Kapsamlı Bankacılık: Destek Ödemelerini Göndermek İçin FedAccounts ve Dijital Araçların Kullanılması” başlıklı oturumu sona erdi.

Binance BannerBinance Banner

Finansal Teknoloji Görev Gücü

Covid-19 pandemisi nedeniyle vatandaşlara dağıtılacak olan 1200 dolarlık destek çeklerinin dağıtım aşamasında bir süredir gecikme yaşanıyordu. Amerika Birleşik Devletleri Finansal Hizmetler Komitesi de tam bu gecikmeyi sonlandırmak için dijital dolar gibi çeşitli stratejiler düşünüyordu. Bugün bu stratejilerin tartışılması için açılan oturumda konuşulanları ele alacağız.

Vanderbilt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Profesör Morgan Ricks oturum sırasında kamu yararını savundu. Ödeme sistemleri ve mali işleyişin tıpkı karayolları yapılması gibi kamu yararına olması gerektiğini söyledi.

Dijital Dolar Projesi’nin kurucu ortağı ve eski CFTC Başkanı Christopher Giancarlo da Ricks’e hak vererek devam etti. Harekete geçip yenilikleri kucaklamadıkça, şu anda sahip olunan yaşlı finansal sistemin, genç inovasyon dalgası tarafından yutulacağını savundu.

Kaliforniya Üniversitesi Irvine Hukuk Fakültesi’nde Profesörlük yapan Mehsra Baradaran, birçok Amerikalının bankalara ve postanelere sınırlı erişimi olduğunu öne sürdü. Görev Gücü Başkanı Stephen Lynch de Baradaran’a katılarak banka hesabı olmadığı için hiçbir ailenin aç kalmaması gerektiğini savundu.

Bugünün gündemini oluşturan tasarının sahibi Finansal Hizmetler Komitesi’nin Kıdemli Üyesi Maxine Waters, neredeyse 35 milyon insanın destek çeklerini, kağıt çek olarak aldığını belirtti. Yani banka hesaplarına direkt olarak yatırılmadı. Hâlâ ihtiyacı olan birçok insanın kağıt çek bile alamamasından rahatsız olduğunun da altını çizdi.

Son olarak Fintech şirketlerinin dijital cüzdan pazarlamasıyla Amerikan yatırımcıların ve vatandaşların geleneksel bankacılıktan uzaklaştırdığını ve yeni bir dijital bankacılık dünyasına girdiklerini söyledi. Sonrasında da 10 Haziran 2020 tarihli oturumu kapattı.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar