Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65682.61
-1.37%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3539.08
-1.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.52
-5.06%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603.1
-0.94%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Araştırmacılar Satoshi’nin Sırlarını Keşfetmek İstiyor!

Sergio Lerner, ilk Bitcoin madencisi Nakamoto’nun madencilik desenini araştırıyor.

Clock
Paylaş
Araştırmacılar Satoshi’nin Sırlarını Keşfetmek İstiyor!

Araştırmacı Sergio Dermain Lerner, orijinal Bitcoin madencisinin madencilik modellerini ve sırlarını incelemek için hazırlığa geçti.

Lerner, bulduğu son bulguların bir ön izlemesini paylaşmış durumda. Lerner’in araştırması, bloğun nonce alanı ile beraber Least-Significant-Byte (LSB) modeline dayanmakta.

728×90 muhabbit - Araştırmacılar Satoshi'nin Sırlarını Keşfetmek İstiyor!300x250 muhabbit - Araştırmacılar Satoshi'nin Sırlarını Keşfetmek İstiyor!

Geçtiğimiz Haziran ayında Lerner, 2013’teki orijinal araştırmasını genişleten bir blog yazısı paylaştı. Bilinmeyen bir sebepten ötürü, Satoshi’nin blok aralığının ilk beş dakikasında madencilik yapmaktan kaçındığını iddia etti. Diğer araştırmacılar da Lerner’in bu araştırmalarının üzerine düşerek, araştırmayı genişletti. TechMiX, Satoshi tarafından çıkarılan tüm blokların, Nonce LSB değerlerinin frekans dağılımına göre beş sepet haline gruplandırılabileceğini söyledi.

212d4784 a7af 4f62 8f5d 861df262b65a - Araştırmacılar Satoshi'nin Sırlarını Keşfetmek İstiyor!
Nonce LSB Değeri Kaynak: TechMiX

Bir madencilik bloğunu çözmek için her yeni girişimde bir nonce artış yaşanır. Görünüşe göre, Satoshi’nin ekipmanı mevcut nonce alanının tümünü kullanamıyordu, sadece sınırlı bir menzile odaklanıyordu. Lerner’in son araştırması, Satoshi’nin bunun yerine nonce değerini düşürdüğünü göstermekte:

Yapılan araştırmamızda, Patoshi madencilik algoritmasının, iç nonce taraması yapılırken daha yüksek nonce seçmeye yönelik güçlü bir eğilim gösterdiği ortaya çıktı. Bu eğilim, Satoshi istemci sürümü 0.1’in yaptığı gibi nonce’ın azaltıldığını kanıtlıyor.

Bu, Satoshi Nakamoto’nun kullandığı ekipman türü hakkındaki tartışmaya belkide son verecek ilginç bir sonucu ortaya çıkartıyor.

İki alt aralığı birlikte analiz ederken nonce dengesizliği azaldığı için, Bu durum, Patoshi’nin 5 alt aralığı paralel olarak ve her bir alt aralığı dahili olarak sırayla taradığını gösterir. Bu, Patoshi’nin 50 bağımsız bilgisayardan oluşan ilk madencilik çiftliğini yerleştirdiği teorisi ile çelişmekte ve Patoshi’nin basitçe üst düzey bir CPU’da çoklu işlem gücü kullandığı teoriyi desteklemekte.

Lerner’ın araştırmaları eğer doğruysa, bu, Satoshi Nakamoto’nun bir ekip değil, tek bir kişi hipotezini güçlendirir. Bu aynı zamanda Craig Wright’ın Satoshi Nakamoto olduğu iddiasını da çürütür. Çünkü Wright, ilk madenciliği yapmaya başladığında, düzinelerce bilgisayar kullandığını iddia ediyordu.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar