Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62023.99
0.79%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3427.41
1.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.33
0.09%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $410.5
0.81%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Arjantinli Başkan Adayı Kripto Para Dolandırıcılığı İddiasıyla Karşı Karşıya!

Arjantinli Başkan Adayı Javier Milei’ye kripto para dolandırıcılığına dahil olduğu gerekçesiyle dava açıldı. 

Clock
Paylaş
Arjantinli Başkan Adayı Kripto Para Dolandırıcılığı İddiasıyla Karşı Karşıya!

Bitcoin yanlısı tutumuyla dikkat çeken Arjantinli Başkan Adayı Javier Milei’ye kripto para dolandırıcılığına dahil olduğu gerekçesiyle dava açıldı. 

Başkanlık yarışındaki favori adaylardan olan Milei, 2021 senesinde 1,3 milyon takipçili Instagram hesabına CoinX kripto para yatırım platformunun reklamını yapan bir gönderi paylaşmıştı. 

Binance BannerBinance Banner

Haziran 2022’de kapanan platform, devasa bir sosyal medya takipçi kitlesine sahipti. Yapay zeka, botlar ve uzman bir çalışan kadrosuyla yatırımcılara otomatik olarak dizayn edilen işlemler sunduğunu ve bu işlemlerin oldukça kârlı olduğunu iddia ediyordu. 

Aralık 2021’de, Arjantinli lider CoinX’in Buenos Aires’teki ofisini ziyaret ettikten sonra yaptığı paylaşımının altına şu sözleri yazmıştı:

“Arjantinlilerin enflasyonla mücadelesine katkı sağlayacak şekilde yatırım dünyasında devrimsel nitelikte bir dönüşüme imza atıyorlar. Artık yatırımlarınızı Arjantin pesosu, dolar ya da kripto para formunda gerçekleştirebilir ve kâr elde edebilirsiniz.” 

Ancak, CoinX’in macerası beklenenden çok daha kısa sürdü. Nitekim, Arjantin Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu (CNV) platformun ülkede operasyonlarına devam etmeye yasal olarak hakkı olmadığını salık vererek CoinX’in sonunu getirdi. Kepenk indiren platform, yatırımcılara paralarını geri ödemedi. 

Skandaldan maddi zarar gören bir grup yatırımcı, Milei’nin tavsiyesine uydukları için başlarına bunun geldiğini belirtiyor ve adalet arayışlarını yasal düzleme taşıyor. 

Avukat Juan Pablo Chiesa tarafından dosyalanan şikayet dilekçesine göre, yatırımcıların kaybı 30-40 milyon peso civarında seyrediyor. Bu rakam yaklaşık 300.000 dolara denk geliyor. 

Arjantinli Lider Skandallara Rağmen Hala Halkın Favorisi

51 yaşındaki liberal ekonomist Milei Bitcoin’e yönelik pozitif tutumu ve bir zamanlar Merkez Bankasının bir “dolandırıcılık” olduğunu iddia etmesiyle tanınıyor. CoinX’in çöküşünden beri adının platformla birlikte anılmamasına özen gösteren Arjantinli lider kimseyi yatırım yapması yönünde kandırmadığını ve CoinX’in reklamını yapması karşılığında herhangi bir maddi getiri elde etmediğini iddia ediyor. 

İlginizi çekebilir: Binance ve Mastercard, Arjantin’de Ön Ödemeli Kart Çıkarıyor!

Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan Milei, dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip Arjantin’i “kurtarma” niyetinde olduğunu belirtiyor. Öyle gözüküyor ki, bu iddialı tutum kitleleri harekete geçirmekte oldukça başarılı oluyor. Nitekim kamuoyu araştırmaları, 2023 senesinde gerçekleşecek olan Başkanlık seçimlerinde Milei’yi ilk 3 favori isim arasında gösteriyor. 

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar