BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

ASIC Madencilik ile Bitcoin Güvenliği Arttırabilir!

Bitcoin’in güvenliğini arttırmanın cevabı ASIC cihazlarda saklı!

Yayın:

-

Bitcoin (BTC) madenciliği için, sadece bu durum için özel üretilmiş, Application-Specific Integrated Circuits (ASIC) cihazlarının kullanımı %51 saldırısının zorluğunu 2000 kata kadar attırabilir.

Santa Barbara Kaliforniya Üniversitesi’nden Rod Garratt, 10 Temmuz tarihinde yapılan Unitize konferansında, Kanada Bankası’ndan Maarten var Orrdt ile birlikte yazdığı bir araştırma hakkında konuştu.

Ekip, Bitcoin ağını güvence altına almak amacı ile kullanılan ekipman türüne göre, Bitcoin ağına yapılan %51’lik saldırının değişen zorluğunu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, ağı madencilik faaliyetlerinin tamamı ASIC cihazlara devredilirse, ağ içindeki güvenliğin büyük ölçüde artacağı öngörülüyor.

Bunun asıl nedeni, ASIC cihazların Bitcoin madenciliği için kullanılması dışında değersiz olması ve kullanım alanının kısıtlı olması. Bundan dolayı saldırganlar, kullandıkları ekipmanları satarken çok fazla getiri elde edemezler. Sonuç olarak karlı bir saldırı gerçekleştirmek için, çok yüksek miktarlarda para harcamak zorunda kalacaklar.

Araştırmalara göre, bir sonraki halvingden sonra yapılacak bir saldırının kar bırakması için 157.000 – 530.000 Bitcoin gerektireceği tahmin ediliyor. Tabi bu tahmin madencilik işlemlerinin %100’ünün ASIC cihazlarla yapıldığı bir varsayımda yapılmış.

%51 Saldırısı Nedir?

%51 saldırısı, kötü niyetli eylemcinin madencilik gücünün %51’ini kontrol ederek bir blockchain ağını manipüle etmesidir. Sonrasında saldırgan “gerçek” blockchaine alternatif bir blockchain oluşturur ve ağın geri kalanını yeni, manipüle edilmiş blockchaine geçirir.

Bu saldırı tarzı için en yaygın kullanım, genellikle çift harcama olarak adlandırılan, aynı paraları iki kere harcama durumudur.

Bitcoin’in Güvenliği ile İlgili Endişeler

Bitcoin topluluğunda bazı insanlar ASIC madencilerine karşı olumsuz fikirler besliyor. Bunun sebebi 2017’de yılında yaşanan ASIC-dayanıklı Bitcoin Gold’un yaratılmasına sebep olan hard fork işlemi. Garrett yaptığı araştırmalarda, Bitcoin Goldu’un 18 milyon dolarlık hacminin iki katına çıkmasına neden olan bir dizi başarılı saldırıyı yaşadığını fakat Bitcoin’in henüz başarılı saldırıya kurban gitmediğini söyledi. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise Bitcoin’e yapılacak olası bir %51 saldırısının maliyeti.

Potansiyel bir tehlike ise, madencilerin makinelerini kapatıp fiyat dalgalanmalarına tepki göstermesi. Bu durumda, ağa saldırı yapılması çok daha uygun maliyetli bir hale gelecek.

Garratt, ASIC cihazlarının kullanımında avantaj olarak, madencilerin olası bir fiyat dalgalanması sebebi ile ekipmanlarını kapatma olasılıklarının daha düşük olduğunu söylüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Darknet Üzerinden 270 Milyon Dolarlık Uyuşturucu Ticareti!

Uyuşturucu kaçakçıları, darknet üzerinden 270 milyon dolarlık ticaret yapmış

Yayın:

-

bitcoin

Columbia Bölgesi’ndeki federal jüri, iki Kosta Rika vatandaşını darknet üzerinden yadasışı yollarla uyuşturucu satmak ile suçladı.

Aslen ABD’li David Brian Pate ve Kosta Rikalı eczacı Jose Luis Hou, darknet üzerinden müşterilerine 23.903 Bitcoin değerinde uyuşturucu satmış. Bu değer yaklaşık olarak 270 milyon $’a tekabül etmekte.

Jüri, Pate ve Hou’yu uyuşturucu madde satmak ve bu maddeleri ithal etmek amacı ile komplo kurmak ve ayrıca kara para aklamak gibi suçlamalar ile yargıya teslim etti.

SilkRoad ve AlphaBay Üzerinden Uyuşturucu Satışı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre Pate, Kosta Rikalı Eczacı Fung’tan OxyContin ve morfin hapları gibi yasadışı maddeleri satın almış ve bu ödemeleri bir şekilde aklamış.

Pate, OxyContin’in ezilebilen ve solunabilen veyahut enjekte edilebilen “eski bir formülü” sattığını iddia ederek, çok sayıda çevrimiçi müşteriye ilaçlarını tanıttı. OxyContin’in yeni versiyonları değiştirilmeye dayanıklıdır ve ezilebilen bir formda değil.

Satıcı, uyuşturucuları ünlü SilkRoad ve AlphaBay dahil olmak üzere çeşitli darknet paralarında Bitcoin ödemesi karşılığı ile satışa çıkardı.

Sattığı uyuşturucuları, müşterilere teslim etmek için Pate, Kosta Rika’dan bir müşteri listesi ve sipariş bilgileri ile birlikte ABD’deki ortağının yardımıyla müşterilere toplu bir şekilde sevkiyat yaptı.

Her teslimat sonrasında, müşterilerin paraları emanet cüzdan üzerinden Pate’in Bitcoin cüzdanına geçirildi.

Konu hakkında konuşan ABD’li Vekil ve avukat Michael Sherwin, “Bu suçlamalar, dünyadaki uyuşturucu kaçakçılarına, ne darkweb’in ne de sanal para biriminin gizliliğinin, ABD’nin sağlamış olduğu yasa uygulamalarından kaçamayacağı ile ilgili çok güzel bir uyarıdır.” dedi.

Bildiğiniz üzere, bugünlerde Almanya’da bir uyuşturucu taciri grup, darknet üzerinden satış yaparken yakalandı. 2018 yılından bu yana devam eden davada toplamda 11 kişi tutuklandı ve 7 kişi yargılanmak üzere mahkemeye çıkarıldı.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Almanya da Darknet Üzerinden Uyuşturucu Krizi!

Alman polisi, darknet üzerinden uyuşturucu satışı yapan bir çeteyi çökertti.

Yayın:

-

uyuşturucu

Almanya’nın en büyük darknet uyuşturucu pazarı olan “Kimyasal Devrim”e dahil olduğu iddia edilen kişi ve kurumlar bugün yargılanacaklar.

İlk davadaki sanık sayısının fazla olması, duruşmanın Almanya’nin merkezindeki Giessen’deki büyük bir kongre salonunda yapılacağı anlamına geliyor.

Bugün yedi sanık yargılanırken, dava ile bağlantılı olarak Haziran 2019’da toplam 11 kişi tutuklandı.

Sanıklar, Bitcoin (BTC) karşılığında tüketicilere MDMA, amfetamin, eroin, kokain ve esrar dahil olmak üzere çok sayıda uyuşturucu madde satmak ile suçlanıyor.

Frankfurt’taki savcılar, 11 tanığın Eylül 2017 ve Şubat 2019 arasında 130 kilodan fazla amfetamin, 42 kilo esrar, 17 kilo ekstazi, 6 kilo kokain ve kilolarca eroin kaçakçılığı yaptığını iddia ediyor.

Söylenenlere göre sanıkların kazançlarının, 1 milyon euro’yu aştığı iddia ediliyor. Eğer bu rakam doğruysa, ülkenin en büyük çevrimiçi narkotik ticareti bu kişiler tarafından yapılıyor.

Karmaşık ve Yasadışı Operasyon

Darknet alanının kapatılması, uyuşturucuların ele geçilirilmesi ve Haziran ayındaki tutuklamalar ile sonuçlanan soruşturma, 2018 senesinin ilk aylarında başladı.

Alman polisi, gizli araştırmacılar ve sahte uyuşturucu ticaretinin yanı sıra, içeride bulunan muhbirler aracılığıyla sitenin arkasındaki karmaşık tedarik zinciri ve idari yapı ağına başarıyla sızdı.

“Kimyasal Devrim” davasındaki asıl suçlunun Mallorca’da ikamet eden 26 yaşındaki bir Alman vatandaşı olduğu iddia ediliyor.

Savcılar, platform yöneticilerinden, kuryelerden satış personeline kadar, sahanın “tedarik zinciri içindeki farklı noktalarda” operasyonları yürüttüğünü iddia ediyor.

Alman haber ajansı Deutsche Welle’te göre, Eylül 2019’da yayınlanan bir araştırma, 2018’de ilgili uyuşturucu suçlarında bir önceki seneye göre %27.5’lik bir artış olduğunu gösterdi.

Anonimleştirme, şifreleme yazılımı ve Bitcoin alımları için sunulan destek, sitenin çevrimiçi işlemlerini kolaylaştırdığını bildirdi.

Davanın henüz yayınlanması, “Kimyasal Devrim” satıcıları ve tedarikçileri, aynı zamanda geçen yıl Alman polisi tarafından kapatılan, dünyanın ikinci büyük darkweb pazarı olan Wall Street Market aracılığı ile satış yaptığını gösterdi.

Blockchain analiz firması Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma, kriptodaki toplam darknet pazar satışlarının 600 milyon $’ın üzerine çıktığını gösterdi.

Görünüşe göre, uyuşturucu tacirleri kripto para ile ticaret yaptıklarında daha güvenle olduklarını düşünüyor. Fakat Alman polisi soruşturmayı çok sıkı tutarak, uyuşturucu tacirlerini çökertmeyi başarmış durumda.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.