Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64458.2
-2.51%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3405.3
-3.61%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.86
-9.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $578.3
-4.21%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa’da Kripto Paralar İçin Lisanslama Gereksinimlerini Araştırıyor!

Avrupa Merkez Bankası (ECB), kripto paralar konusunda dikkate alacağı kriterlerin temelini atmaya başladı.

Clock
Paylaş
Avrupa Merkez Bankası, Avrupa’da Kripto Paralar İçin Lisanslama Gereksinimlerini Araştırıyor!

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bir yandan Avrupa’da kripto paralar için lisanslama gereksinimlerini uyumlu hale getirirken bir yandan da dikkate alacağı kriterlerin temelini atmaya başladı.

Kısa süre önce yapılan açıklamada, ECB’nin bankacılık denetim bölümü, kripto varlıkları yöneten ulusal çerçeveler oldukça geniş ölçüde birbirinden ayrıldığından, dijital varlıkları düzenlemek için adımlar atacağını söyledi.

728×90 muhabbit - Avrupa Merkez Bankası, Avrupa'da Kripto Paralar İçin Lisanslama Gereksinimlerini Araştırıyor!300x250 muhabbit - Avrupa Merkez Bankası, Avrupa'da Kripto Paralar İçin Lisanslama Gereksinimlerini Araştırıyor!

Bu kapsamda da Basel Bankacılık Denetleme Komitesi, bankaların kripto paraları dahil etmesine ilişkin yönergeler yayımladı. ECB ayrıca, kripto paralar ile ilgili faaliyetler ve hizmetler için lisanslama taleplerini değerlendirmek üzere 2013 yılından itibaren yürürlükte olan Sermaye Gereksinimleri Direktifi’ndeki kriterleri uygulayacağını söyledi.

Özellikle Merkez Bankası, kripto para firmalarının iş modellerini, iç yönetimini ve diğer şirketlere lisans vermek için geçerli olan uygun değerlendirmeleri dikkate alacağını belirtiyor.

Ayrıca ECB, potansiyel riskleri değerlendirmek için gerekli verileri sağlamak üzere ulusal Kara Para Aklamayla Mücadele (AML) yetkililerine ve ilgili ülkelerin finansal istihbarat birimlerine güveneceğini söyledi.

“Kripto para işinin karmaşıklığı veya alaka düzeyi ne kadar yüksek olursa, kripto para alanındaki bilgi ve deneyim seviyesi o kadar yüksek olmalıdır. İlgili BT bilgisine sahip üst düzey yöneticiler veya yönetim kurulu üyeleri ve bu alanda sağlam deneyime sahip baş risk görevlileri oldukça dikkatli olmalıdır.”

ECB’ye göre, Avrupa’da kripto paraların oynayabileceği rolü analiz etmek üzere gelecek yıllarda Avrupa bankacılık denetimi için bir odak alanı olmaya devam edecek. MiCA’nın geçişi ile küresel düzenleyiciler, Avrupa Birliği içindeki kripto para hizmet sağlayıcıları için kuralları standartlaştırmaya başlayabilir.

Kripto Para Alanında Çalışma Yayımlandı

2 Ağustos 2022’de ECB, Bitcoin ve diğer seçenekler üzerinden sınır ötesi ödemeler için bir merkez bankası dijital para birimini en iyi seçenek olarak tanımlayan bir çalışmanın sonuçlarını yayımladı.

terra luna btc - Avrupa Merkez Bankası, Avrupa'da Kripto Paralar İçin Lisanslama Gereksinimlerini Araştırıyor!

Yetkililer daha önce Terra’nın çöküşünü, finansal sistemi tehdit eden ve riski azaltmak için denetleyici ve düzenleyici önlemler öneren bir stablecoin’in olası bir örneği olarak işaret etmişti.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar