Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59075.71
4.38%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3343.48
2.92%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.1
1.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $413.2
3.77%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Dijital Euro, Maliyetsiz Ödeme Yöntemi Sunabilir!

Christine Lagarde, dijital euronun nakit paranın yerini almayacağını, iki kavramın birbirini tamamlayacağını söylüyor.

Clock
Paylaş
Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Dijital Euro, Maliyetsiz Ödeme Yöntemi Sunabilir!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijital euronun nakit paranın yerini almayacağını, iki kavramın birbirini tamamlayacağını söylüyor. ECB Başkanı, sözlerine şu şekilde devam etti:

Dijital euro, size nasıl ödeme yapacağınız konusunda ek seçenek sunmuş olacak. Ödemeleri kolaylaştıracak ve erişilebilirliği artıracak.

Binance BannerBinance Banner

Avrupa Merkez Bankası Başkanı dijital euro veya CBDC konularına daha farklı bir pencereden bakıyor. Birçok insan, CBDC konuşulduğunda bütün ödemelerin bir anda dijital olacağını nakit paranın hiç kullanılmayacağını düşünüyor. Halbuki bu tarz seçenekler bir bütün olarak düşünülmelidir, Christine Legarde’nin de böyle düşündüğünü söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

Nakit ve Dijital Euro Birbirini Tamamlar!

14.02.2022 Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu’nun genel kurul toplantısında ECB başkanı Christine Lagarde, euro banknot ve madeni paraların piyasaya çıkışının 20. yıl dönümünde dijital euro hakkında konuştu.

Legarde konuşmasında şunları söyledi:

Geçen yıl dijital euro projesini başlattık. Dijital euro, insanların herhangi bir yerde dijital parayla risksiz bir şekilde ödeme yapmasını sağlar. Bununla birlikte maliyetsiz bir ödeme aracını nasıl sunabileceğini araştıracağız.

Legarde konuşmanın sonunda, dijital euronun nakit paranın yerini almadığını, onu ancak tamamladığını söyledi. Avrupa Merkez Bankası, banknotlarını yeniden tasarlama sürecini başlattı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde: Koronavirüs, Dijital Para Kabulünü Hızlandırdı
Avrupa Merkez Bankası Başkanı

Avrupa Merkez Bankası, 2021 Ekim ayında dijital euroya ilgili iki yıl boyunca araştırma yaptı. ECB daha sonra şu açıklamayı yaptı:

Araştırma aşaması sona erdiğinde, dijital euro ile ilgili bir karar vereceğiz. Ardından, teknoloji ve ödeme hizmetleri sağlayabilecek bankalar ve şirketlerle birlikte çalışarak olası çözümleri oluşturup test edeceğiz.

ECB’nin web sitesinde şu ayrıntılar yer alıyor:

Dijital euro hala bir eurodur. Banknotlar gibi ama dijital. Dijital euro, ECB ve ulusal merkez bankaları tarafından piyasaya sürülen, tüm vatandaşların ve firmaların erişebildiği elektronik bir paradır.

Ödeme yapacak olan insanların, artık dijital euro ile ek bir seçeneği olacak. Dijital euro, ödeme yapmayı kolaylaştıracak ve erişilebilirliği artıracak.

Son olarak Avrupa Komisyonu, dijital bir euro için bir yasa tasarısı hazırlıyor. Mevzuat, ECB’nin dijital euro üzerindeki çalışmalarını destekleyecek. Avrupa Sermaye Piyasaları Birliği Komisyoneri Mairead McGuinness şunu söyledi:

Hedefimiz; 2023’ün başlarında dijital euro ile ilgili mevzuatı bitirmek.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar