Muhabbit

Avrupalılar Merkezsiz Dijital Euro Hakkında Ne Düşünüyor?

Dijital Euro merkezsiz mi olacak?

Dijital

Avrupa Merkez Bankası, merkezsiz bir dijital euronun potansiyeli ve kamu duyarlılığı hakkında bir anket oluşturdu.

1 Kasım tarihinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijital euronun potansiyeli hakkında vatandaşların düşüncelerini ve geri bildirimlerini toplamak için bir anket başlattı.

ECB Başkanı Lagarde Twitter üzerinden bir bağlantı ile anketi yayınladı ve şunları söyledi:

Dijital bir euro başlatma olasılığını araştırmaya başladık. Avrupalılar harcama, tasarruf etme ve yatırım yapma şekillerinde giderek daha fazla dijitale yöneldiği için, gerekirse dijital bir euro çıkarmaya hazırlıklı olmalıyız. Bu konu hakkında görüşlerinizi duymak istiyorum.

ECB Başkanının anketi, halkın bir CBDC’den hizmetler, işlevler ve kullanım örnekleri açısından bekleyeceği şeyler dahil olmak üzere dijital bir euro için tercihlerini sıralamalarını istiyor.

Bu anketi takip eden bir tweette, Lagarde bir video yayınladı ve şu sözlerini vurguladı.

Avrupalılar aslında tercihlerini ifade edebilir ve bize, mevcut olan merkez bankası parasını mı yoksa dijital bir euroyu mu tercih edeceklerini açıkça belirtebilir.

Dijital Euro Merkezi mi Merkezsiz mi?

ECB’nin kamuya açık istişare anketi, Avrupalıların euro tercihlerinin merkezi olmayan veya merkezi bir şekilde idare edilip edilmemesi gerektiğini soruyor.

Anker, blockchain teknolojisi ile yapılandırılmış euronun işe yaraması için alınabilecek iki yaklaşım olduğunu belirtiyor: “aracıların, ödeme işlemlerini yaptığı ve yapmadığı.”

Büyük olasılıkla, yeni nesil euronun ihraç edilmesinde, işlemlerin kaydından merkez bankasının veya güvenilir finansal aracıların sorumlu olması bekleniyor.

ECB’nin dijital euro yönetişimi için tanımladığı diğer yöntem, merkezi olmayan bir yöntem biçimi. Yani ECB’ye veya herhangi bir aracıya ihtiyaç olmayacak. ECB, dijital euronun merkezi olmayan bir versiyonunun, internetsiz bile kullanılabileceğini ve kişisel verileri koruma konusunda daha iyi olacağını söylüyor.

Bu yaklaşım ECB için gerçekten ilginç ve şaşırtıcı görünüyor. Sonuçta, merkez bankaları kripto para birimlerini Bitcoin ve diğer kripto paralarının oluşturduğu merkezsiz hegomanyayı bir nebze de olsa kırmak için çalışıyor.

Eğer ilerleyen zamanlarda bu tür CBDC’ler merkezsiz bir anlayış ile çalışacaksa, Bitcoin’in felsefi olarak yapmak istediği şeyi -finansal sistemin kısıtlamalarından kaçmak, bireyleri güçlendirmek, finansa şeffaflık ve güven getirmek- bir adım daha öteye taşıyacaktır.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri.

Son Yazılar

Exit mobile version