Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62183.98
0.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3000.15
-0.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.04
-0.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $541.8
-1.20%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avustralya Merkez Bankası CBDC Hakkındaki Görüşünü Değiştirdi!

Banka, Avustralya için dijital para birimi tasarladığını açıkladı.

Clock
Paylaş
Avustralya Merkez Bankası CBDC Hakkındaki Görüşünü Değiştirdi!

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) ile ilgili planlarının olmadığını açıkladıktan sadece birkaç ay sonra bu konudaki fikrini değiştirmiş görünüyor.  

728×90 muhabbit - Avustralya Merkez Bankası CBDC Hakkındaki Görüşünü Değiştirdi!300x250 muhabbit - Avustralya Merkez Bankası CBDC Hakkındaki Görüşünü Değiştirdi!

Bilindiği üzere RBA’nın Ödemeler Politikası Başkanı Tony Richards tarafından 2020 yılının Kasım ayında yapılan bir açıklamada, Avustralya’nın bir CBDC yayınlamayı planlamadığını ve bankanın nakit parasına dijital bir alternatif yaratmaktan çok blok zincirine odaklandığını belirtmişti.

Ancak yapılan son açıklamalar bu durumun değiştiğini gösteriyor. Bu kapsamda Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe 15 Mart tarihinde vermiş olduğu bir röportajda RBA’nın, potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin teknolojilerini ve politika sonuçlarını araştırdığını açıkladı.

Lowe’ye göre, Avustralya’daki finans kurumları gelecekte geleneksel banknotlar yerine CBDC’leri kullanarak işlem yapabilirler. 

Yönetici, merkez bankasının kurum içi inovasyon laboratuvarının CBDC’nin geliştirilmesinde kripto para birimlerine güç veren blockchain teknolojisini kullanmayı içerecek bir konsept üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi. 

Son olarak ise Lowe, merkez bankasının CBDC planları hakkında meydana gelecek gelişmeler hakkında bankanın daha fazla bilgi paylaşacağını da belirtti.

Merkez Bankaları CBDC’ye Yöneldi

Son dönemlerde merkez bankalarının resmi para birimlerinin dijital versiyonunu geliştirmek için çalışmalar yapmaya başladığı sıklıkla görülür hale geldi.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi popüler kripto para birimleri ana akım olmaya devam ettiğinden ve fiat para birimleri artık eski ödeme biçimleri olarak görüldüğünden, dijitale olan ilgi de artmaya başladı.

CBDC’leri geliştirmek 2019 yılından itibaren önemli bir konu olsa da, ülkeler tarafından asıl popülerliliğini geçen yılın başlarında koronavirüs pandemisinin zirvesi sırasında elde etti. Bu dönemde temastan uzak durmanın önemi de dikkate alındığında fiziksel para birimleri ile yapılacak ticaretin yerini dijitalin alması konusunda çalışmalar yapılmaya başladı.

Bank of International Settlement (BIS) tarafından yürütülen bir ankete göre, küresel olarak merkez bankalarının %80‘i, ulusal para birimiyle desteklenen bir CBDC düzenlemesinin artılarını ve eksilerini araştırıyor. 

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar