Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67599.01
0.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3119.29
1.36%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.6
1.84%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $576.4
-0.19%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Jamaika, CBDC Başlatacak Ülkeler Arasına Katıldı!

Jamaika, 2022’de Merkez Bankası Dijital Para Birimi başlatacak.

Clock
Paylaş
Jamaika, CBDC Başlatacak Ülkeler Arasına Katıldı!

Jamaika Maliye Bakanı Nigel Clarke, ülkenin 2022 yılında merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı.

Ulusal bütçe görüşmeleri sırasında konuşma yapan Clarke, Merkez Bankası dijital para biriminin Aralık ayında test edilmeye başlayacağını bildirdi. Hükümet, tüm dünyasında etkisini sürdürmeye devam eden Covid-19 salgınının etkilerinden kurtulmak için atılacak bu adımın dijital topluma hızlı bir geçiş çok önemli olacağını söyledi. 

728×90 muhabbit - Jamaika, CBDC Başlatacak Ülkeler Arasına Katıldı!300x250 muhabbit - Jamaika, CBDC Başlatacak Ülkeler Arasına Katıldı!

Clarke, CBDC’nin finansal katılımı büyük ölçüde iyileştireceğini ve ülkenin bankasız nüfusuna finansal hizmetler sağlayacağını da sözlerine ekledi. Jamaika Merkez Bankası (BOJ) tarafından desteklenen bir dijital para birimi piyasaya sürülecek olsa da bunun kripto para birimlerinden farklı olacağını ve CBDC’nin tek olarak düşünülmemesi gerektiğini belirtti. Clarke bu durumu şu cümleyle açıkladı:

“Çıkarmayı düşündüğümüz CBDC, özel olarak verilen ve bir düzenleyici otorite tarafından desteklenmeyen kripto para birimleri ile karıştırılmamalıdır.” 

Jamaika Merkez Bankası tarafından piyasaya sürülmesi planlanan CBDC, bire bir Jamaika doları ile değiştirilebilir hale getirilecek, bu nedenle stablecoin benzeri özellikleri ile ön plana çıkacak. Bilindiği üzere Jamaika, 2020 yılının başından beri kendi merkez bankası dijital para birimini geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Hatta bu kapsamda BOJ, Haziran 2020’de Sandbox’ın potansiyel CBDC çözümlerini test etti ve geliştirme faaliyetlerine katıldı.

Şu anda, işlevsel bir merkez bankası dijital para birimini resmi olarak piyasaya süren ilk ülke Bahamalar oldu. Bahamalar Merkez Bankası, Ekim 2020’de “Sand Dolar” olarak adlandırılan dünyanın ilk devlet destekli dijital para birimini duyurdu.

COVID-19 salgını, merkez bankaları tarafından CBDC ihracı için zaman çizelgesini hızlandırmış gibi görünüyor. Birçok ülke, kendi dijital para birimlerini geliştirmek için çalışma yaptığını ardı ardına duyurmaya başladı.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar