Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51017.33
-2.49%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2902.16
-1.07%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.82
-6.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $364.2
1.90%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Blockchain Tabanlı COVID-19 Pasaportları Geliyor!

Dijital sağlık pasaportları yakın zaman içinde kullanılmaya başlanacak.

Clock
Paylaş
Blockchain Tabanlı COVID-19 Pasaportları Geliyor!

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yakın bir zaman içinde, bireylerin sağlık bilgilerini özellikle COVID-19 testi ve aşılama durumlarını dijital olarak depolayan blockchain tabanlı pasaportları piyasaya süreceğini duyurdu.

Binance BannerBinance Banner

IATA’nın uluslararası sınırları yeniden açma ve mevcut küresel karantina kısıtlamalarını gevşetme potansiyeline sahip olduğunu söylediği bu hareket, sağlık pasaportu adı altında bir uygulama biçiminde kullanıcıların akıllı telefonunda saklanacak. Ön denemeleri yapılan uygulamanın ilk gerçek dünya testinin Şubat ayına kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

IATA Travel Pass olarak bilinen ve yolculara kendi verileri üzerinde tam kontrol sağlamanın bir yolu olarak tanımlanan uygulamanın, ilgili hükümetlere, aşı merkezlerine ve hava yollarına bilgi yayınlayan iki yönlü bir iletişim aracı olarak da hareket edeceği bildirildi. Sistemin işleyiş şekli ise bir görsel ile açıklandı.

IATA

Bu kapsamda oluşturulan programa dört büyük havalimanı (Singapur Hava yolları, British Airways, Etihad ve Emirates) kayıt yaptırdı.

IATA’da havaalanı, yolcu ve güvenlik ürünleri başkanı Alan Murray Hayden, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, blockchain teknolojisinin kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:  

“Kullandığımız teknolojinin özelliği, yolcunun verilerini tamamen kontrol etmesini sağlamasıdır. Merkezi bir veritabanı yok ve kimse onu hackleyemez. Yolcu, verilerinin sahibidir ve bunu hava yolu ile paylaşır. Bu uygulama insanlara fayda sağlayacak şekilde uygulanan blockchain teknolojisinin ilk örneklerinden biri.”

Hayden, yeni uygulama ile yolcunun sağlık ve aşı durumunun uluslararası gereklilikleri karşıladığı görüldüğünde yolcunun uçuşuna izin verileceğini söyledi. Hayden ayrıca şu açıklamada bulundu:

“Artık yolcuların telefonlarında üç önemli şey olacak: dijital pasaportları, test sonuçları ve bizim seyahat etmek için uygun dediğimiz şey. Yolcular daha sonra bu verileri hava yolu uygulamasında paylaşıp paylaşmamayı seçebilecekler.”

Sonuç olarak ise hava yollarının artık tüm yolcu ayrıntılarına sahip olacağı ve yolcunun uçmaya uygun olduğundan emin olabileceklerini dile getirdi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar