BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Avustralya Parlamentosu’ndan “Nakit Yasakları” Tasarısı! Kripto Para Borsalarına Yönelim Olur Mu?

Avustralya’da 10,000 doların üzerinde nakit parayı tek işlemde çekerseniz, kendinizi hapiste ve 25,000 dolarınız eksik olarak bulabilirsiniz!

Yayın:

-

Muhabbit

Avustralya’da 10,000 doların üzerinde nakit parayı tek işlemde çekerseniz, kendinizi hapiste ve 25,000 dolarınız eksik olarak bulabilirsiniz!
Yanlış duymadınız, Avustralya Parlamento’suna sunulan yeni yasa tasarısı ile 10,000 dolardan fazla nakit işlemlerinizde 25,000 dolar kadar para cezası ve 2 yıllık hapis cezası alabilirsiniz. Tasarı henüz geçmedi fakat geçmesi durumunda halkın geleneksel finansal kurum sistemlerinden uzaklaşıp dijital kripto para birimlerine yönelmeleri olası görülüyor.

Rezerv Bankası, Federal Hükümetin “Nakit Yasakları” yasa tasarısı ile amacının “Kara Ekonomi” ile mücadele etmek olduğunu söyledi. Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre Avustralya’nın ciddi bir kara ekonomi sorunu yok! Dünya çapında en küçük 10. Kara Ekonomi Avusturya’da ve 1991 ile 2015 arasında neredeyse yarı yarıya azaldı.

Avustralya Halkla İlişkiler Enstitüsü’nden Matthew Lesh, önerilen nakit yasağının gizlilik haklarının rahatsız edici bir ihlali ve serbest döviz temel özgürlüğüne yapılan bir saldırı olduğunu söyleyip George Orwell’in ünlü romanı 1984’e benzeterek vatandaşları kontrol etmek için gözetim altında tutulduklarını ekledi.

Ayrıca Lesh, nakit yasağının amacının, hükümetin izleyebileceği işlemlerin erişilebilir bir dijital kaydını oluşturmak olduğunu ve bunun sadece “Big Brother”ın izleyebileceği satın alımlar yapmanıza izin verilen bir geleceği öngören ürkütücü bir yol olduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte, Avustralya Vatandaş Seçim Konseyi’ne (MSK) göre, bu yasanın kara para aklama ve vergi kaçakçılığı ile yani kara ekonomi ile mücadele için oluşturulduğu da bahane olarak görülerek “utanmaz bir yalan” ifadesiyle nitelendirilmiştir.

Bitcoin’e Yönelim Olacak Mı?

Yasa tasarısının birçok farklı eleştirisi, geleneksel bankacılık sistemlerinin eksikliklerini vurgulamaktadır. Ayrıca, kabul edilmesi hâlinde, Avustralyalılar Bitcoin gibi kripto para birimlerine yönelecek mi?

İnsanlar zaten kimseden izin almaksızın finansal kararlar verme şansına sahipler. Bir akıllı telefon ve internet bağlantısı, dünyanın neresinde olursa olsun herkesin Bitcoin ile para göndermesine veya almasına izin veriyor. Ayrıca, kripto para birimi işlemleri finansal kurumlar tarafından izlenmediği için finansal özgürlüğün artmasına da izin vermekte. Harcama sınırı olmayan yatırımcılar, kripto para birimi adreslerinin güvenliğini kontrol ettikleri sürece, hiçbir üçüncü tarafın araya girme şansı yoktur.

Parlamento, “Nakit Yasakları”na ilişkin görüşmelerini yapacak ve raporunu 7 Şubat’a kadar sunacaktır ancak daha önce kamuoyuna bilgilendirme demeçleri verilmesi bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Bitfinex, Kripto Paranın Ötesine Geçiyor!

Yayın:

-

Bitfinex

Kripto borsası Bitfinex, Tether (USDT) ile çalışan hisse senedi endeksi türevlerini piyasaya sürerek dijital varlık alanının ötesine geçti.

Yeni türevler Europe 50 ve Germany 30 Perpetual Swap işlemleri, geleneksel hisse senedi piyasalarını kullanıcılara sunuyor. Europe 50, 18 Avrupa ülkesinden 50 hisse senedi kapsayan STOXX Europe 50 endeksini temsil ediyor. Germany 30 ise, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören en büyük 30 Alman hissesinin endeksini temsil ediyor.

İlk kez bir kripto borsası bir hisse senedi ürününü piyasaya sürdü. Bitfinex’in CTO’su Paolo Ardoino, “CME, Bitcoin vadeli işlemleriyle kripto para birimine geçti, Şimdi Bitfinex geleneksel pazarlara giriyor” dedi.

Ardoino, Bitfinex’in yarımı evrenini genişletmek ve kripto tüccarlarının tek bir platformda geleneksel pazarlara girmelerini sağlamak istediğini söyledi. Ardoino, “Yüksek hacimli tüccarlar, platformumuzda yaklaşık %80’lik bir orana sahip. Onların gereksinimlerine uyum sağladık ve bu teklif ile, varlıklar arası ticaret stratejilerini geliştirebildiğimizi gördük.” dedi.

Europe 50 ve Germany 30, 100 kata kadar kaldıraç imkanı sunuyor. Bitfinex, USDT ile birlikte çalıştığı için, forex ve faiz oranı risklerini azalttığını iddia etmekte. Ardoino, “Anlaşmanın USDT cinsinden olması önemlidir, çünkü bu, ticareti sorunsuz ve verimli bir hale getirir.” dedi.

Yeni türevler, belirli bölgelerde ve yalnızca “doğrulanmış kullanıcılar” tarafından kullanılabilir. Yani bu, yatırımcıların kimliklerini, fon kaynaklarını ve bankacılı ilişkilerini doğrulamak ve onaylamak için durum tespiti sürecinden geçmeleri anlamına geliyor.

Bitfinex, kısa bir süre önce Tether paritesinde euro, İngiliz sterlini ve Japon yeni ile sözleşmeler başlattı.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

EY, Bitcoin Analizi İçin Yeni Bir Araç Yayınladı!

EY, alternatif finans ürünlerine yenisini ekledi!

Yayın:

-

EY

Dünyanın en büyük muhasebe firmalarından biri olan EY, Bitcoin işlemleri de dahil olmak üzere zincir üzerindeki verileri araştırmak için yeni bir çözüm başlattı.

Yeni Explorer and Visualizer çözümü, EY Blockchain Analyzer ürün paketinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü. 27 Eylül’de yapılan bir duyura göre, beta sürümü artık halka açık bir şekilde ücretsiz olarak sunulmaya başladı.

EY ayrıca, çözümü yakında blockchain web sitesinde bir hizmet olarak sunacağını söylemiş durumda.

Kullanıcılar, görselleştirme teknolojisi ile birlikte arama işlevlerinden yararlanabilecekler. Denetim ekiplerinin belirli işlemleri, adresleri ve blokları arayarak zincir üzerindeki verileri keşfetmesine ve izlemesine olanak tanıyacak. Daha sonra bu toplanan verileri, yasal uyumluluk ve dolandırıcılık risklerini izlemek ve yönetmek için analiz edebilecekler.

EY’nin küresel adli tıp hizmetlerinin başkanı Andrew Gordon, Explorer and Visualizer çözümünün blockchain destekli işlemler için finansal raporlamalayı daha kolay hale getireceğini söyledi. Gordon, sistem hakkında “Dolandırıcılık amaçlı faaliyetler de dahil olmak üzere potansiyel aykırılıkları gözlemlemeye yardımcı olacak”dedi.

Ek olarak EY, OpsChain platformunda, şirketlerin Ethereum blockchaini üzerinde uçtan uca satın alma faaliyetlerini özel ve güvenli bir şekilde yürütmelerini beklediği yeni bir satın alma çözümünü başlatmış durumda.

Çözümün şu an itibarıyla ücretsiz beta sürümü kullanıcılara sunulmuş durumda. Bu sürüm, iş süreçlerini kurumsal kaynak planlama sistemlerinden, paylaşımlı blockchain tabanlı akıllı sözleşmelere taşıyarak, hacimleri ve küresel harcamaları otomatik olarak izlemelerine izin verdiği söylenmekte. Ayrıca, alıcıların ve satıcıların pariteye sahip olmalarına ve küresel olarak kabul edilen şartlar ve fiyatlandırma ile çalışmalarına yardımcı olması bekleniyor.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.