Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69801.61
-1.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3755.58
3.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.06
0.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $620.6
3.97%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avustralyalı Senatör, Kripto Paraların Düzenlenmesi İle İlgili Tasarıyı Parlamentoya Sundu!

Tasarı, ülkede kripto para birimi hizmetleri için düzenleme önerileri içeriyor.

Clock
Paylaş
Avustralyalı Senatör, Kripto Paraların Düzenlenmesi İle İlgili Tasarıyı Parlamentoya Sundu!

Avustralyalı Senatör Andrew Bragg, tüketicileri korumak ve yatırımcıları teşvik etmek üzere Parlamentoya bir tasarı sundu. 2023 Sayılı Dijital Varlıklar (Piyasa Düzenlemesi) Yasa Tasarısı başlıklı tasarısı, ülkede kripto para birimi hizmetleri için düzenleme önerileri içeriyor.

728×90 muhabbit - Avustralyalı Senatör, Kripto Paraların Düzenlenmesi İle İlgili Tasarıyı Parlamentoya Sundu!300x250 muhabbit - Avustralyalı Senatör, Kripto Paraların Düzenlenmesi İle İlgili Tasarıyı Parlamentoya Sundu!

Senatörün kripto paralar konusunda daha önce de benzer çalışmaları ve düzenleyici çerçeve önerileri bulunuyor. Hatta 2021 yılında, Avustralya’da bir Senato Seçme Komitesi tarafından getirilen kripto para birimi düzenlemesiyle ilgili 12 tavsiyeye uymadığı için mevcut hükümete itirazda bulunduğu biliniyor.

Senatör ayrıca, Avustralyalı yatırımcıların, ülkede kripto para düzenlemeleri konusunda netlik olmaması nedeniyle zarara uğradıklarını belirtiyor. Buna, FTX’in çöküşü gibi sektör çapında birçok kişi etkileyen olaylara maruz kalan yatımcıları örnek olarak gösteriyor.

“Avustralya, dijital varlık tüketicilerini korurken bir dijital varlık merkezi olabilir. Ama şimdi harekete geçmeliyiz.”

Yatırımcıların Korunması Hedefleniyor

Senatör tarafından sunulan öneri paketinin içinde, hem tüketicileri koruyan hem de yatırımı teşvik eden maddeler yer alıyor. Bunlar arasında, kripto para borsaları, saklama hizmetleri ve stablecoin ihraç edenler için düzenleyici bir çerçeve sağlanması da yer alıyor. Bunun yanında CBDC ihracına ve kontrolüne yönelik yönergelerin oluşturulmasının hedeflendiği de tasarıda yer alıyor.

Avustralya Merkez Bankasicbdc 1200x600 - Avustralyalı Senatör, Kripto Paraların Düzenlenmesi İle İlgili Tasarıyı Parlamentoya Sundu!

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Eğer önerilen tasarı kabul edilirse, ülke genelinde faaliyet göstermek isteyen bir kişi veya işletmenin, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu tarafından verilen bir lisansa ihtiyacı olacak. Ayrıca, ülkede bir kripto para borsası işletmek isteyenlerin yabancı bir lisansa sahip olması da gerekecek. Lisans alma mecburiyetinin, Avustralya’daki kripto para saklama hizmetleri ve stablecoin ihraç edenler için de geçerli olacağı belirtiliyor.

Lisans almak zorunda kalan bu işletmeler, lisanslarının devamı için çeşitli yükümlülük ve gereklilikleri de yerine getirmek durumunda. Bunlar arasında, sermaye veya minimum rezerv gereklilikleri, müşteri fonlarının ayrılması, müşteri varlıkları hakkında raporlama, denetim ve güvence düzenlemeleri yer alıyor.

Dijital Varlıklar Kontrol Altında Olmalı

Avustralya son dönemlerde kripto para alanında attığı adımlar ile bu alanda teknolojinin gerisinde kalmak istemediğini belirtiyor. Hatırlanacağı üzere 2021 yılı mart ayında hükümet, ülkenin büyüyen dijital varlık endüstrisi için bir lisanslama ve saklama önlemleri konulu mevzuat çıkarma planlarını duyurmuştu.

Hükümet ayrıca bu gelişmekte olan varlık sınıfının vergilendirilmesine yönelik olası değişiklikleri de duyurdu.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar