Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51044.01
-2.46%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2909.38
-0.87%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.86
-5.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $365.3
2.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bahamalar FTX‘in 3,5 Milyar Dolarlık Varlığına El Koydu!

Kripto para piyasasında yıkım etkisi yaratan FTX krizi, etkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Clock
Paylaş
Bahamalar FTX‘in 3,5 Milyar Dolarlık Varlığına El Koydu!

Kripto para piyasasında yıkım etkisi yaratan FTX krizi, etkilerini sürdürmeye devam ediyor. FTX şirketinin merkezinin yer aldığı Bahamalar, yaşanan kriz sonrası yerel FTX‘in dijital varlıklarına el koyacağına yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonunun konuyla ilişkili olarak yaptığı açıklamalarda şu ifadeler yer almıştı:

Binance BannerBinance Banner

“Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu yetkileri kapsamında Bahamalar Yüksek Mahkemesi’nin aldığı bir karar doğrultusunda hareket ederek FTX Digital Markets Ltd.’ye ait tüm dijital varlıkların güvenlik amacıyla komisyon tarafından kontrol edilen bir dijital cüzdana aktarılmasına kanaat getirdi. Şirketin müşterilerini ve yatırımcılarını korumak için böyle bir acil müdahale şarttı.” 

Bahamalar

Bahamalar’dan FTX’e Yönelik Yeni Hamle Geldi!

FTX’in iflas başvurusunda bulunmasından sonra Bahamalar Hükümeti 12 Kasım 2022 tarihinde FTX’in mal varlığına el koymuştu. Bahamalar’ın bu hamlesi üzerine; FTX’in yeni CEO’su John J. Ray ve Bahamalar arasındaki tansiyon da iyice yükselmişti. Hatta Fried’ın hükümet yetkilileriyle yakın ilişkiler kurduğu iddiları kamuoyunda sık sık gündeme geliyordu. Kripto para borsası FTX’in yapılandırma sürecine girdiği süreçte FTX’in yeni CEO’su John J. Ray, Bahamalar hükümetine yönelik ağır suçlamalarda da bulunmuştu.

FTX’in yeni CEO’su John J. Ray’in kamuoyuna sunduğu çarpıcı iddialar sonrası Bahamalar Başsavcısı Ryan Pinder ise söz konusu iddiaların çok özücü olduğu dile getirerek şu ifadelerde bulunmuştu:

“Milyonlarca dolarlık yasal ve danışmanlık ücretleri beklentisinin hem yasal stratejilerini hem de küstah açıklamalarını yönlendiriyor olması mümkündür. Her halükarda, gelecekteki tüm başvurularda sağduyu ve doğruluk çağrısında bulunuyoruz”

İlginizi Çekebilir: İşte 2022’de Piyasadan Silinen Kripto Para CEO’ları!

Yaşanan bu gelişmeler üzerine Bahamalar cephesinden yeni hamle geldi. FTX’in dijital varlıklarının saklama ve kontrolünü ele alan Bahamalar, FTX’in ne kadarlık varlığına el koyduğunu kamuoyuna duyurdu. Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu FTX’in Bahama yan kuruluşu olarak bilinen FTX Digital Markets’ten kendi dijital cüzdanlarına 3,5 milyar dolar aktardıklarını belirtti. Bahama Menkul Kıymetler Komisyonu konuyla ilişkili olarak yaptığı açıklamalarda, aktarılan bu fonların Bahamalar Yüksek Mahkemesi tarafından müşterilere ve alacaklılara teslim edilmesi talimatı gelene kadar “geçici olarak” tutulduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir: FTX’in Eski CEO’su Sam Bankman Fried Kimdir?

FTX’in Eski CEO’su Sam Bankman Fried Cephesinde Neler Oluyor?

FTX olayı kamuoyunda çalkalanırken FTX’in eski CEO’su Sam Bankman Fried cephesinde neler oluyor? Hepimizin merak ettiğini konu bu olabilir. Sam Bankman Fried’ın dolandırıcılık ve kara para aklama dahil sekiz suçtan yargılanması beklenirken, 250 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakılmasına karar verilmişti. Verilen bu karar neticesinde ABD’de hakim karşısına çıkan Bankman Fried, 250 milyon dolar tutarındaki kefaletle ailesine teslim edildi. Arkasında mağdurlar ordusu bırakan Bankman Fried ise katıldığı duruşmada suçlamalara karşı herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Fakat BBC’ye yaptığı açıklamada aslında durumun pek farkında değildim imajı vererek, şu ifadelerde bulunmuştu:

“Bilerek dolandırıcılık yapmadım. Dolandırıcılık yaptığımı düşünmüyorum. Bunların hiçbirinin olmasını istemedim. Kesinlikle sandığım kadar yetkin değildim.”

Sam Bankman Fried’ın Yakın İlişki Kurduğu Alameda CEO’su Caroline Ellison Suçunu Kabul Etti!

Peki FTX krizinin başrolleri arasında gösterilen Alameda CEO’su Caroline Ellison cephesinde neler yaşanıyor? Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın, müşterilerinin paralarını çalarak Caroline Ellison’ın CEO’luğunu yaptığı Alameda Research’ün borçlarını ödediği iddiaları kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Sonrasında FTX’in eski çalışanlarının, SBF ile Caroline Ellison arasında romantik bir ilişki içinde olduğunu açıklamasıyla gündem iyice kızışmıştı. Yaşanan tüm bu gelişmeler üzerine Caroline Ellison, John J. Ray III tarafından görevinden alındı. Hakkında yasal süreç başlatılan Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison ise elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama gibi çeşitli tüm suçlamaları kabul ederek savcılarla işbirliğine gitti.

Alameda Research’ün eski CEO’su Ellison, ABD Bölge Yargıcı Ronnie Abrams‘a verdiği ifadesinde şu ifadelerde bulunmuştu:

“Alameda’nın borçlanma boyutunu ve Alameda’nın FTX yöneticilerine verdiği milyarlarca dolarlık krediyi gizleyen üç aylık bilançolar hazırladık.”

Alameda Research’ün eski CEO’su Ellison,

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar