Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65762.95
-1.55%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3413.63
-1.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.59
-5.46%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $596
-0.91%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bahamalar, Merkez Bankası Dijital Parası “Sand Dollar”ı Çıkarttı

Bahamalar, CBDC’yi kullanmaya başlıyor.

Clock
Paylaş
Bahamalar, Merkez Bankası Dijital Parası “Sand Dollar”ı Çıkarttı

Bahamalar Merkez Bankası, ülkenin devlet destekli dijital para birimi olan Sand Dollar (Kum Doları)’ın artık ülke çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Sosyal medya platformu Facebook üzerinden 20 Ekim tarihinde yapılan bir duyuruya göre Project Sand Dollar, ülkenin Merkez Bankası Dijital Para (CBDC)’sı oldu. Çıkarılan bu dijital para Bahamalar’da yaşayan 393.000 vatandaşın kullanımına sunulmuş oldu. Bu durum, Bahamalar’ı dünyada resmi olarak bir CBDC başlatan ilk ülke konumuna getirdi.

728×90 muhabbit - Bahamalar, Merkez Bankası Dijital Parası “Sand Dollar”ı Çıkarttı300x250 muhabbit - Bahamalar, Merkez Bankası Dijital Parası “Sand Dollar”ı Çıkarttı
image 17 - Bahamalar, Merkez Bankası Dijital Parası “Sand Dollar”ı Çıkarttı

2017 yılına projenin duyurulduğu günden itibaren Bahama nüfusunun yaklaşık % 90’ı cep telefonlarını kullanarak, Sand Dollar’ın transfer işlemlerini yapmaya başlamıştı.

Resmi sitede açıklanan bilgilere göre, Bahamalar’da ikamet eden vatandaşlar mobil cihazlarında kuracakları bir Merkez Bankası onaylı e-Cüzdan ile belirli işlem ücretleri karşılığında herhangi satıcıdan alışveriş yapmak için dijital para birimini kullanabilecekler. Her bir Sand Dollar’ın ülkenin resmi para birimi olan Bahama Dolarına sabitlendiği bildirildi.

Merkez bankası, dijital para biriminin piyasaya sürülmesi aşamalarında teknoloji çözümleri sağlayıcısı olarak işlem sağlayıcısı NZIA ile ortaklık kurdu.

Bahamalar’ın Merkez Bankası son birkaç yıldır CBDC‘nin başlatılması için hazırlıklarını devam ettiriyor. Bu kapsamda 2019 yılında, toplam nüfusu 25.000’den az olan Exuma ve Abaco adalarında 48.000 dijital Sand Dollar’ı kullanarak pilot bir program başlatmıştı.

Sand Dollar projesi, 700’den fazla adadan oluşan ve yaklaşık 30’unda yerleşim olan takımada ülkesine daha fazla finansal katılım sağlamayı amaçlamaktadır. Konu ile ilgili olarak, Bahamalar Merkez Bankası eSolutions müdür yardımcısı Chaozhen Chen’in şu açıklamaları yaptı:

“Uzak adalardaki birçok sakinin dijital ödeme altyapısına veya bankacılık altyapısına erişimi yok. Egemen bir ulus olarak ihtiyacımız olan şeylere yönelik çabayı ve çözümü gerçekten özelleştirmemiz gerekiyordu.”

Ülkeler CBDC Çalışmalarına Devam Ediyor

Merkez Bankası dijital parası çıkarma işlemleri kapsamında hazırlıklarını hızlandıran Çin yakın zamanda 1,5 milyon dolarlık hediye ile dijital Yuan için bir pilot programı test etmişti.

CBDC hazırlık aşamasındaki bir başka ülke olan Kamboçya’nın, Bakong dijital para biriminin Temmuz 2019 da başlatmış olduğu pilot uygulamanın takip eden aylarda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar