Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53408.01
3.91%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3154.81
3.73%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.91
5.94%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $398.6
3.67%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Bank of America: “CBDC’ler ve Stablecoinler Günümüzün Para ve Ödeme Sistemlerinin Doğal Bir Evrimi Olacak”

CBDC’lerin günümüzde kullanılan fiziksel paranın tanımını değiştirmediğini belirten banka, önümüzdeki 15 yıl içinde bu tanımın değişeceğine dair gelişmelerin yaşandığını da ayrıca belirtiyor.

Clock
Paylaş
Bank of America: “CBDC’ler ve Stablecoinler Günümüzün Para ve Ödeme Sistemlerinin Doğal Bir Evrimi Olacak”

Bank of America’nın (BOA) küresel araştırma ekibi, kısa süre önce yayımladığı bir raporda, kripto para birimleri, dijital varlıklar ve CBDC’ler hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Kripto paraların geleceğine olumlu bir yaklaşım sergileyen banka, raporda şu ifadelere yer verdi:

Binance BannerBinance Banner

“Kripto para birimleri kaçınılmaz görünüyor. CBDC’ler ve stablecoinler gibi dijital para birimlerini günümüzün para ve ödeme sistemlerinin doğal bir evrimi olarak görüyoruz. Görüşümüze göre, dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanan CBDC’ler, küresel finansal sistemlerde devrim yaratma potansiyeline sahiptir ve bunlar para tarihindeki en önemli teknolojik gelişme olabilir.”

Bankanın raporunda, dünya genelindeki ülkelerin büyük çoğunluğunun CBDC’leri araştırmaya başladığı ve bu alanda girişimlerde bulunduğu belirtiliyor. CBDC’lerin günümüzde kullanılan fiziksel paranın tanımını değiştirmediğini belirten banka, önümüzdeki 15 yıl içinde bu tanımın değişeceğine dair gelişmelerin yaşandığını da ayrıca belirtiyor.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Merkez bankalarının gelecekte CBDC çıkarmalarının kaçınılmaz olacağını belirten Bank of America, bunu üç nedene bağlıyor. Bankaya göre CBDC’ler, sınır ötesi ödemeler ve transferler için verimliliği artırabilirler, merkez bankalarının parasal kontrolü kaybetme riskini azaltabilirler ve finansal katılımı artırabilirler.

CBDC İçin Özel Sektörün Rolü Önemli

CBDC’lerin geliştirmesi ve ihraç etmesi için özel sektörün önemli olduğunu belirten Bank of America raporunda, konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer veriliyor:

“Merkez bankaları ve hükümetler, yalnızca dağıtılmış defter teknolojisine dayalı yeni finansal sistemler kuramazlar. Bu nedenle dijital varlık inovasyonunu yönlendirmek için özel sektörden yararlanacaklarını belirtmişlerdir. CBDC uygulamasının tüm aşamalarında özel sektör katılımlarının ortaya çıkmasını bekliyoruz.”

CBDC’ler konusunda olumlu gelişmelerin yaşanacağını belirten banka, bunun yanında bazı olumsuz gelişmelerin de meydana gelebileceğini belirtiyor.

Bank of America, CBDC’lerin benimsenmesi için uygun şekilde tasarlanması gerektiğini belirtiyor.

CBDC genel 2

Aksi taktirde, olası bir işlem yoğunluğu döneminde, bankacılık sisteminin stresli dönemler geçirebileceği belirtiliyor. Ayrıca insanların mevduatlarını CBDC’lerle takas etmek istediklerinde bir likidite riski ile karşı karşıya kalmamaları gerektiği belirtiliyor. Bunu aşmak için de şu açıklamada bulunuluyor:

“Merkez bankaları, geçici veya kalıcı olarak CBDC tutma limitleri getirerek bu riski azaltabilir.”

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar