BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Bankaları Dijital Paradan Korumak Bizim İşimiz Değil!

İngiltere Merkez Bankası, CBDC sonrası özel sektör bankaların iş modellerinin korunması için “Bizi alakadar etmez.” tavrını takınıyor.

Yayın:

-

bank of england

İngiltere Merkez Bankası Vali (Başkan) Yardımcısı / Bank Of England Deputy Governor Sör Jonathan Stephen Cunliffe, geçtiğimiz günlerde çevrim içi bir oturuma katıldı. Katıldığı oturumdaki konuşmasında dijital paralara ve özellikle de CBDC’lere (merkez bankası dijital para birimlerine) değindi.

Birkaç gün önce Alman bankacılık devi Deutsche Bank’ın yayınladığı raporda dijital para birimlerinin ki özellikle de Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) geleneksel bankacılık yapısına zarar vereceği ve hatta özel banka sektörünü tarihe gömeceğinden söz edilmişti.

Raporun üstüne çevrim içi bir oturumda konuşan Bank Of England’dan Jon Cunliffe, “Bankaların iş modellerini korumak bizim işimiz değil.” diyerek bankaların mevzu bahis duruma ayak uydurmaları gerektiğini öne sürdü. Ayrıca “İşimiz, banka iş modellerinin değişmesi durumunda bunun mali ve makro-ekonomik sonuçlarını yönetmektir.” dedi.

Bununla birlikte bankaları dijital paraların etkilerinden korumanın, müşteri kaybettireceğini de öngören Cunliffe, konuşmasında sadece bankalardan ve onların korunmasından bahsetmedi. Ayrıca yetkililere ve siyasi otoritelere de seslenen Cunliffe, acele edip bu konudaki gelişmeleri takip etmez ve gerekli güncellemeleri yapmazlarsa özel sektörde mevzuata uygun olmayan örneklerle karşılaşmalarının yakın olduğunu söyledi.

Bank of England da dahil olmak üzere dünyanın en büyük merkez bankaları, kendi dijital para birimlerini çıkartmayı düşünüyor. Çıkarılması düşünülen dijital para biriminin yerel ve uluslararası ödemeleri ne şekilde basitleştirebileceği ve nasıl bir rol oynayacağı da sürekli irdelenen bir konu. Sonuçta Deutsche Bank’in raporunda bahsedildiği gibi merkez bankası dijital para birimlerinin yaygın kullanılması ve sadece merkez bankaları üzerinden kullanılması, özel sektör bankacılığını perakende gibi ucuz ve istikrarlı bir finansman kaynağından mahrum bırakarak tarihe karışmasına yol açabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Güney Kore Hükümeti Kripto Vergilerini Erteliyor!

Güney Kore vergileri erteliyor!

Yayın:

-

Güney Kore

Güney Kore Ulusal Meclisi, endüstri kuruluşlarından gelen itirazların ardından kripto para kazançlarına ilişkin yeni gelir vergisi yasalarını ertelemeye hazırlanıyor.

Yerel bir haber ajansı olan DongA’nın 25 Kasım tarihinde yayınladığı bir habere göre, başlangıçta Ekim 2021’den itibaren uygulanacak olan %20’lik vergi, 1 Ocak 2022’ye kadar yürürlülüğe girmeyecek.

Erteleme, dijital para borsalarına yeni vergi altyapısını dahil etmek için gereken değişiklikleri uygulamak adına zaman tanımayı amaçlıyor.

Bildirilenlere göre, kripto para birimleri için yeni vergi yapısı bu yılın Temmuz ayında açıklandı ve yıllık 2.5 milyon won üzerindeki her kazanç için %20’lik bir vergi oranı getirilecek.

Yeni yasanın başlangıçta 1 Ekim 2021’de yürürlülüğe girmesi planlanmıştı. Fakat bu tarih, Kore Blockchain Derneği‘nden gelen şikayetlere yol açtı.

KBD, 30 Eylül 2021’de sona eren mevcut vergi düzenlemeleri ile ertesi gün yürürlülüğe girecek olan yeni rejim arasındaki kısa pencerenin, borsalar için uyum sorunu yaratacağını dile getirdi. KBD, tüm bunları öne sürerek, vergi düzenlemelerinin 1 Ocak 2023 yılına kadar ertelenmesini istedi.

Güney Kore Hükümeti istenen sürenin yerine, yalnızca üç aylık bir ertelemeyi kabul etmesine rağmen, vatandaşların isteklerini dinliyor gibi görünüyor.

Yeni mevzuatın yürürlülüğe girmesinden önce, dijital varlıklar para birimleri olarak görülüyordu ve bu yüzden vergiden muaftı.

Ne dersiniz, ülkemizde böyle bir adım sizce ne zaman atılacak? Türkiye Cumhuriyeti, kripto para birimlerini resmi olarak tanıdığında vatandaşları için ek bir hizmet sunacak mıdır?

Daha fazla Blockchain Haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Binance ABD Merkezli Kullanıcılarını Uyardı: Fonlarınızı 14 Gün İçinde Çekin!

Fonlarını çekmeyen kullanıcıların hesaplarının kilitleneceği bildirildi.

Yayın:

-

Binance

Ticaret hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, Amerika Birleşik Devletleri merkezli kullanıcılarına borsadan mümkün olan en kısa sürede ayrılmalarını isteyen bir süre verdi. Binance, ABD’deki müşterilerine kripto para borsasından paralarını çekmek için yalnızca 14 (on dört) günleri olduğunu belirten e-posta gönderdi.

Popüler kripto borsası, borsanın ticaret platformuna erişimlerini engellemek için Amerika Birleşik Devletleri merkezli kullanıcılarını baskı altına alma çabalarını artırıyor. Bu kapsamda Binance, kripto para borsasında Amerika Birleşik Devletleri kullanıcısı olarak tanımlanan müşterilerine kesin uyarıda bulunmaya başladı.  

Kullanıcılara gönderilen e-posta’da, işlem platformundaki aktif hesaplarını kapatmak için artık 14 günleri olduğunu söyleyen Binance, kullanıcıların bu süre içinde tüm fonlarını çekmeleri gerektiğini iletti. Aksi takdirde, borsa, hesaplarını kilitleyeceğini ve belirtilen süre içinde para çekemezlerse paralarına tekrar erişemeyeceklerini söyledi.

Kullanıcılara gönderilen E-posta’nın içeriğinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Sayın kullanıcımız, sürekli olarak mevcut kontrollerimizi düzenli aralıklarla tarıyoruz, kendinizi ABD’li bir kişi olarak tanımlarken Binance’a erişmeye çalıştığınızı fark ettik. Lütfen kullanım şartlarımıza göre ABD’li kişilere hizmet veremeyeceğimizi unutmayın. Hesabınızdaki tüm aktif pozisyonları kapatmak ve tüm paranızı çekmek için 14 gününüz var, aksi takdirde hesabınız kilitlenecektir.”

Binance daha önce ABD müşterilerini borsadan çıkmaları konusunda uyarıda bulunmuştu. Temmuz 2019’da yayınlanan bir duyuru ile Binance, Binance ABD’yi başlatmak için BAM Trading Services Inc. ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. O zamanlar borsa, Amerikalı müşterilere platformun hizmet şartlarını ihlal etmediklerine veya ticarete erişimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldıklarına dair kanıt sunmaları için 90 gün vermişti.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.