Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64327.46
-0.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3506.77
0.15%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.37
-5.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $584.3
-0.36%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Bankaları Dijital Paradan Korumak Bizim İşimiz Değil!

İngiltere Merkez Bankası, CBDC sonrası özel sektör bankaların iş modellerinin korunması için “Bizi alakadar etmez.” tavrını takınıyor.

Clock
Paylaş
Bankaları Dijital Paradan Korumak Bizim İşimiz Değil!

İngiltere Merkez Bankası Vali (Başkan) Yardımcısı / Bank Of England Deputy Governor Sör Jonathan Stephen Cunliffe, geçtiğimiz günlerde çevrim içi bir oturuma katıldı. Katıldığı oturumdaki konuşmasında dijital paralara ve özellikle de CBDC’lere (merkez bankası dijital para birimlerine) değindi.

Birkaç gün önce Alman bankacılık devi Deutsche Bank’ın yayınladığı raporda dijital para birimlerinin ki özellikle de Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) geleneksel bankacılık yapısına zarar vereceği ve hatta özel banka sektörünü tarihe gömeceğinden söz edilmişti.

Raporun üstüne çevrim içi bir oturumda konuşan Bank Of England’dan Jon Cunliffe, “Bankaların iş modellerini korumak bizim işimiz değil.” diyerek bankaların mevzu bahis duruma ayak uydurmaları gerektiğini öne sürdü. Ayrıca “İşimiz, banka iş modellerinin değişmesi durumunda bunun mali ve makro-ekonomik sonuçlarını yönetmektir.” dedi.

Bununla birlikte bankaları dijital paraların etkilerinden korumanın, müşteri kaybettireceğini de öngören Cunliffe, konuşmasında sadece bankalardan ve onların korunmasından bahsetmedi. Ayrıca yetkililere ve siyasi otoritelere de seslenen Cunliffe, acele edip bu konudaki gelişmeleri takip etmez ve gerekli güncellemeleri yapmazlarsa özel sektörde mevzuata uygun olmayan örneklerle karşılaşmalarının yakın olduğunu söyledi.

Bank of England da dahil olmak üzere dünyanın en büyük merkez bankaları, kendi dijital para birimlerini çıkartmayı düşünüyor. Çıkarılması düşünülen dijital para biriminin yerel ve uluslararası ödemeleri ne şekilde basitleştirebileceği ve nasıl bir rol oynayacağı da sürekli irdelenen bir konu. Sonuçta Deutsche Bank’in raporunda bahsedildiği gibi merkez bankası dijital para birimlerinin yaygın kullanılması ve sadece merkez bankaları üzerinden kullanılması, özel sektör bankacılığını perakende gibi ucuz ve istikrarlı bir finansman kaynağından mahrum bırakarak tarihe karışmasına yol açabilir.

728×90 muhabbit - Bankaları Dijital Paradan Korumak Bizim İşimiz Değil!300x250 muhabbit - Bankaları Dijital Paradan Korumak Bizim İşimiz Değil!
Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar