Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56971.09
11.07%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3267.93
6.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.3
6.39%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.5
1.20%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Uluslararası Kripto Para Dolandırıcılarına Operasyon!

Belçika, Fransa ve İsrail Polisi’nin ortak operasyonuyla, kripto para yatırımlarında 35%’e varan yüksek getiri vaadiyle ortaya çıkan uluslararası bir grup yakalandı.

Clock
Paylaş
Uluslararası Kripto Para Dolandırıcılarına Operasyon!

Belçika, Fransa ve İsrail Polisi’nin ortak hareketiyle kripto para dolandırıcılarına operasyon yapıldı. Yatırımlarında %35’e varan yüksek getiri vaadiyle ortaya çıkan uluslararası bir grup yakalandı. Büyük bir Fransız şirketin bu ağın 85 kurbanından biri olduğu söyleniyor. Operasyonla beraber 10 şüpheli tutuklanmış durumda.

Binance BannerBinance Banner

Europol açıklamasında, üç ülkenin ortak operasyonuyla kara para aklama ve yatırım sahtekarlığına karıştığı iddia edilen grubun yakalandığı açıklandı. Daha önce karbon vergisi kaçırmaktan suçlu bulunmuş bir kişinin bu ağın beyni olduğundan şüpheleniliyor. Ağla ilgili soruşturmanın 2018’de başladığını belirten Europol, 2018’de 4 kişinin tutuklandığını belirtti. Ardından 2019’da Avrupa Ajansı’nın desteğiyle İsrail’de 5 şüpheli daha tutuklandı.

Grubun kripto para yatırımlarında yüksek getiri vaat eden farklı platformlar kurduğu iddia ediliyor. Mağdurlara %5 ila %35 arası getiri vaat eden grup başlangıçta yatırımları başarılı bir şekilde yönetiyormuş izlenimi bıraktı. Dolayısıyla yatırımcılarını daha fazla para yatırmaya teşvik ettiler.

Hazırlanan rapora göre grubun en az 6 milyon € değerinde parayı zimmetine geçirdiği ortaya çıktı. Müfettişler henüz ulaşamadıkları başka hesaplar olduğunu da belirtti. Şu ana kadar grubun hesaplarından yaklaşık 1 milyon € emniyet güçleri tarafından ele geçirildi.

Avrupa Birliği Suç ve Adalet İşbirliği Ajansı Eurojust tarafından yapılan açıklamaya göre grup mağdurlara telefon üzerinden ulaşıp 35% seviyelerine ulaşan kazançlar vaat ettiler.

Güvenlerini kazanmak için kurbanlar başlangıçta bu yatırımlardan ufak kazançlar sağladılar. Böylece daha fazla yatırım yapmak için hevesli hale geldiler. Fakat daha sonraki geri ödemelerde beklenen gerçekleşmedi.

Bu paralar organize suç örgütü tarafından bu amaç için kurulmuş paravan şirketlere devredildi. Ardından karlar hızlı bir şekilde diğer AB Üye Devletleri’ndeki banka hesaplarına aktarıldı. Buralardan da Asya ve Türkiye’deki banka hesaplarına geçişin izini sürdük.

Kesin olmamakla birlikte henüz ulaşılamayan diğer meblağaların Asya ve Türkiye’deki borsalar aracılığıyla kripto paralara çevirilerek paranın izinin kaybettirilmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar