Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64082.01
-3.95%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3154.91
-8.74%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.07
-10.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $561
-4.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Benoit Coeuré: DeFi, Merkez Bankaları İçin Tehdit Oluşturuyor!

Benoit Coeure, merkez bankalarını DeFi konusunda harekete geçmeye çağırıyor.

Clock
Paylaş
Benoit Coeuré: DeFi, Merkez Bankaları İçin Tehdit Oluşturuyor!

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) inovasyon merkezi başkanı Benoit Coeure, dünya çapındaki merkez bankalarını yükselen kripto para ve merkezi olmayan finans (DeFi) alanı üzerinde hızlı hareket etmeye çağırdı.

728×90 muhabbit - Benoit Coeuré: DeFi, Merkez Bankaları İçin Tehdit Oluşturuyor!300x250 muhabbit - Benoit Coeuré: DeFi, Merkez Bankaları İçin Tehdit Oluşturuyor!

Bu kapsamda Coeuré, halihazırdaki kripto para endüstrisinin temel dinamikleri olan stablecoinler ve DeFi‘ın dünya merkez bankaları için bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

Bilindiği üzere merkezi olmayan finans (DeFi), geleneksel finansta borç verme ve ödünç alma gibi birçok yaygın hizmeti kapsayan, ancak aracı kurum olarak bankaları devre dışı bırakan bir kripto para ürünleri paketidir.

DeFi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için; DeFi Nedir? başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.  

Coeure’ye göre, merkez bankaları, resmi dijital para birimleri (CBDC) geliştirme çabalarını hızlandırmalı, fiyat istikrarı ve finansal istikrar sağlama yeteneklerini korumalıdır.

“Merkez bankalarının harekete geçmesi için zaman geçti. Kollarımızı sıvamalı ve CBDC tasarımının özüne ilişkin çalışmalarımızı hızlandırmalıyız. CBDC’lerin piyasaya sürülmesi yıllar alacak, stablecoinler ve kripto para varlıkları zaten burada. Bu, başlamayı daha da acil hale getiriyor.”

DeFi alanının aslında hiç de küçümsenmeyecek kadar hızlı büyüdüklerini dile getiren başkan, bu konuda atılacak adımların çok tutarlı olması gerektiğini dile getiriyor.

“Hiç hata yapmayın. Küresel stablecoinler, DeFi platformları ve büyük teknoloji firmaları ne olursa olsun bankaların modellerine meydan okuyacak.”  

Coeure son olarak, merkez bankalarının yeni ekosistemlerde kamu ve özel paranın nasıl bir arada var olması gerektiği gibi temel sorulara yanıtlar hazırlamaya başlaması gerektiğini söyledi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar