BİZİ TAKİP EDİN

DEFI

DeFi Nedir? Tüm Ayrıntılarıyla A’dan Z’ye DeFi- Bölüm- 1

Son Zamanların En Çok Konuşulan Blokchain Gelişmesi #DeFi Hakkında Ayrıntılı Rehber

Yayın:

-

defi muhabbit

DeFi ya uzun haliyle “Decentralized Finance” (Türkçesi Merkezi olmayan Finans) blockchain uygulamalarından oluşan merkeziyetsiz bir finans ekosistemini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Peki kelime anlamı dışında DeFi Nedir?, Ne işe Yarar? gibi soruları bu yazıda yanıtlamaya çalışırken bir yandan da işe yarayan DeFi uygulamalarını anlatmaya çalışacağız.

DeFi nedir? Ne işe yarar?

DeFi kelime anlamı dışında, açık kaynak koduna sahip, izne ve sınırlara gereksinim duymadan otoriteden bağımsız finansal ekosistemi blockchain aracılığıyla yürütme hareketi olarak da tanımlanabilir. Yani kimseyi araya koymadan kredi verebilir. Kredi çekebilir. Aklınıza gelen tüm bankacılık işlemlerini bir kişi/kefil/kuruma bağlı olmadan yapabilirsiniz. DeFi ‘ın 2020’de nelere yol açabileceği ile ilgili eski bir makaleyi de okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Defi Nedir

Kullanıcılar, varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olabilirken bu varlıkları eşler arası (P2P), merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ ler) aracılığıyla bu ekosisteme dahil edebileceklerdir.

DeFi, özellikle mevcut finansal sistemden yalıtılmış olanlar için finansal hizmetlere kolay erişim sağlamasıdır. DeFi’nin bir başka avantajı üzerine inşa edildiği modüler çerçevede yatan potansiyeldir. Bununla dApp’ler birlikte çalışabilir DeFi uygulamaları potansiyel olarak tamamen yeni finansal pazarlar, ürünler ve hizmetler yaratabilir. Yararlarından bahsetmişken yararlarını derinlemesine bir başlıkta incelemekte fayda var.

DeFi Ne İşe Yarar ?

Geleneksel finans araçları bankalar, aracılar hatta itilaf durumunda mahkemelere bile gereksinim duymaktadır. DeFi uygulamalarının aracılara veya hakemlere ihtiyacı yoktur. Kod, olası her anlaşmazlığın çözümünü belirtir ve kullanıcıların fonları üzerinde her zaman kontrolünü korur. Bu ürünlerin ortaya konulması ve kullanılmasıyla ilgili maliyetleri azaltır ve daha az sorunlu daha ve kesinlikle daha az bağımlı bir finansal sistem sağlar.

Bu yeni finansal hizmetler blockincirlerin üzerine konuşlandırıldığından, aracılardan ötürü doğabilecek olası problemleri de ortadan kaldırmış oluyorlar. Veriler blok zincirine kaydedilir ve binlerce noda yayılır, sansür veya bir hizmetin potansiyel olarak kapatılması basitçe imkansıza yakındır.
Bununla alakalı en güzel örneklerden bir tanesi geçtiğimiz günlerde bir DeFi ürünü olan Uniswap exchange 10 farklı ülkede yasaklanmıştı. Lakin kodu ortada olan bu ürünü isteyen herkes farklı bir “front end” (yazılımsal ön yüz) ile çalıştırabiliyor. Kısaca bunun gibi DeFi ürünlerinde yasak aslında anlamsız kalıyor.

Böyle bir açık ekosistemin bir diğer önemli avantajı, aksi takdirde herhangi bir finansal hizmete erişimi olmayacak bireyler için erişim kolaylığıdır. Geleneksel finansal sistem kâr sağlayan aracılara dayandığından, hizmetleri genellikle düşük gelirli toplulukların bulunduğu yerlerde yoktur. Bununla birlikte, DeFi ile maliyetler önemli ölçüde azalır ve düşük gelirli bireyler daha geniş bir finansal hizmet yelpazesinden yararlanabilir.

İkinci kısımda DeFi ‘ın Potansiyel Kullanım Alanları ve Örnek DeFi dApplerini inceleyeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEFI

Andre Cronje’den Yeni Proje: Deriswap!

Andre Cronje yeni bir proje üzerinde çalışıyor!

Yayın:

-

Andre

Popüler bir DeFi protokolü olan Yearn.Finance’in kurucusu Andre Cronje, yeni bir proje başlattı.

Deriswap olarak isimlendirilen yeni proje, DeFi’ın farklı segmentlerini tek bir platformda birleştiriyor.

Andre Cronje, Pazartesi günü yayınlanan bir blog yazısında, “Deriswap, ticaret, opsiyonlar, vadeli işlemler ve krediler için konsolide ve sermaye açısından verimli bir piyasaya olanak. tanıyarak likidite sağlayıcılarının risklerini korumalarına ve ek ücretlerden yararlanmalarına olanak tanıyor” dedi.

Deriswap, şu anda test aşamasında ve belirli bir lansman tarihine sahip değil.

Cronje’nin söylediklerine göre, protokolün denetlenmesinin ardından daha fazla detayın ve bilginin kamuoyuna sunulacağı tahmin ediliyor.

Cronje, bu yılın Temmuz ayında Yearn.Finance’i başlattığında, hızla popülerlik kazandı. Şu anda protokol, 25.000 $ civarından işlem görüyor.

Deriswap’ın kendi yerel tokenına sahip olup olmayacağı belli değil. Cronje projenin bu aşamasında ayrıntı vermekten kaçındı.

Daha fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

DeFi Market Cap için: DeFi Market Cap

OKUMAYA DEVAM ET

DEFI

Conflux Network, Waves ile Olan İşbirliğini Duyurdu!

Conflux ve Waves, güçlerini birleştiriyor!

Yayın:

-

Conflux

Conflux Network bugün twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile, Waves ile olan stratejik partnerliğinin duyurusunu yaptı.

Şirketin bugün yayınladığı blog gönderisine göre, Conflux Network ve Waves, blockchain tabanlı finans için DeFi’ye odaklanan güçlü bir yapının yaratılmasına katkı sağlamak ve ekosistemler arası köprü kurmayı planlıyor.

Bildiğiniz üzere Waves Technolohies, blockchainler arası merkezi olmayan finansmana (InDeFi) özel bir odaklanma ile yenilikçi blockchain çözümleri ve ürünlerini kapsayan bir ekosistem. Waves Technologies, üç güçlü blockchain protokolü olan Waves, Neutrino ve Gravity’den yararlanarak, geliştirici dostu bir altyapı sağlıyor. Ayrıca bu sayede firma, önemli kitlesel benimseme potansiyeline sahip son teknoloji ürünlerini geliştirebiliyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Açıklamalara göre, anlaşmanın bir parçası olarak Waves ve Conflux, birlikte çalışabilir blockchainler ve pazarlama alanındaki teknoloji geliştirmeleri de dahil olmak üzere, blockchain benimsenmesine teşvik amacı ile güçlerini birleştirecek.

Conflux Network Pazarlama Müdürü Ivy Qi, “Waves ve Conflux, finansman sağlamak ve düzenlemek için blockchain teknolojisi kullanan projelerdir.” Qi ayrıca, “Güçlü düzenleyici kurumlar ve izinsiz yapıları sayesinde, bu ortaklık kitlesel benimsemeyi ilerletmek için mantıklı bir adım.” dedi. Conflux ve Waves’in, bu denli hızla gelişen ve değişen bir endüstri için ortaklık kurması, geliştiriciler ve son kullanıcılar için yararlı olacaktır.

Waves Association’ın Stratejik Danışmanı Sten Laureyssenss, “Conflux entegrasyonu sayesinde Gravity, geliştiricilerin finans odaklı merkezsiz uygulamalar oluşturmasına ve bunlar arasında sorunsuz bir şekilde varlık ve veri akışı sağlamasına olanak tanıyan bir altyapı haline gelecek” dedi. Görünüşe göre bu pratik uygulama, DeFi çözümlerinin kitlesel olarak benimsenmesi için yeni fırsatlar yaratacak.

Waves Hakkında

Waves, DeFi uygulamalarının ve diğer merkezsiz uygulamaların kullabınım durumlarının benimsenmesini hızlandırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca protokol, çok çeşitli teknolojik özelliklere ve kullanılabilirliğe sahip açık kaynaklı bir blockchain hizmeti sunuyor.

Conflux Network Hakkında

Çin’deki devlet onaylı tek halka açık blockchain projesi olan Conflux Network, yeni nesil ticaret, merkezi olmayan uygulamalar, finansal hizmetler sağlayan bir protokoldür. 2018’de kurulan Conflux, Baidu, F2Pool, Huobi, IMO Ventures gibi önde gelen yatırımcılardan da sermaye toplamayı başarmış durumda.

Daha fazla Conflux Haberi için: Conflux Haberleri

Daha fazla Waves Haberi için: Waves Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.