Muhabbit

Binance, FTX’i Manipüle Etmekle Suçlanıyor

Binance, iflas eden rakibi FTX’in çöküşünü bilerek tetiklediği iddiasıyla dava edildi.

Binance, iflas eden rakibi FTX’in çöküşünü bilerek tetiklediği iddiasıyla dava edildi.

FTX kullanıcısı Nir Lahav öncülüğünde hareket eden davacılar, Binance’in menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini ve haksız rekabete girişerek, FTX’in iflas etmesine neden olduğunu öne sürüyorlar. FTX’teki varlıklarının değer kaybetmesinden Binance’i sorumlu tutan davacılar, şirketten tazminat talep ediyorlar.

Özellikle, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun, Kasım 2022’de attığı tweet aracılığıyla, Binance’in FTX token’larını (FTT) satma niyetini açıklaması; yatırımcılar arasında güvensizlik oluşturarak, toplu FTT satışlarını planlanmış şekilde tetiklemesi olarak yorumlanıyor.

Davaya göre, Binance tweet’i atmadan bir gün önce 530 milyon dolar değerinde 23 milyon FTT’yi elden çıkarmıştı ve bu da Zhao’nun bilerek piyasayı manipüle etmeye ve FTX’in iflasından kâr elde etmeye çalıştığını gösteriyordu. Binance, çöküşün ardından FTX’i satın alma teklifi sunsa da, davacılar Binance’nin FTX’i istikrarsızlaştırmak ve düşük bir fiyata satın almak için kasıtlı bir strateji izlediğini iddia ediyorlar.

Binance, şu ana kadar bu dava hakkında herhangi bir yorum yapmadı. Dava, FTX’in çöküşünün ardındaki motivasyonları açığa çıkarmayı amaçlayan bir hukuk mücadelesi olarak görülüyor. Ancak, kripto para piyasasındaki manipülasyonu kanıtlamak hâlâ oldukça zor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version