Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66890.01
-0.04%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3082.62
0.25%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.81
-0.64%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $570.4
-0.99%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Bitcoin Çakıldı, Kripto Para Piyasası Şaşkın

Kripto para piyasası 13 Haziran 2022 sabahına Bitcoin’in (BTC) değerinin 24.000 doların altına düşüşüyle başladı.

Clock
Paylaş
Bitcoin Çakıldı, Kripto Para Piyasası Şaşkın

Kripto para piyasası 13 Haziran 2022 sabahına Bitcoin (BTC) değerinin 24.000 doların altına düşüşüyle başladı.

BTC/USD paritesinin son on ayın en düşük seviyesine gerilediği bu tarihi günde en büyük kripto para birimi olan Bitcoin hem kripto para sektörü içerisinden hem de dışından bu düşüşü tetikleyen pek çok gelişmeye maruz kaldı.

728×90 muhabbit - Bitcoin Çakıldı, Kripto Para Piyasası Şaşkın300x250 muhabbit - Bitcoin Çakıldı, Kripto Para Piyasası Şaşkın

Örneğin, finansal teknoloji protokolü Celsius operasyonları askıya alındıktan sonra bir çöküşün eşiğine geldi ve milyarlarca dolarlık teminatı kripto para piyasaları için yeni bir riske dönüştürdü. Mayıs 2022’de yaşananlara benzer bir biçimde, bu olayla beraber Bitcoin ve altcoinler belirsizlik havası sektörü ele geçirirken değer kaybetmeye devam etti. 

Bir yandan da Asya piyasaları satıştaydı ve Wall Street vadeli işlemleri geçen Haziran 2022 başında başlayan düşüş trendini sürdürmeye hazırlanıyordu.

Benzer bir şekilde ABD merkez bankasından 15 Haziran 2022’de gelecek açıklama öncesinde enflasyona yönelik endişeler de BTC’nin makus kaderine zemin hazırladı. 

ekonomi bitcoin 2 Calisma Yuzeyi 1 1 - Bitcoin Çakıldı, Kripto Para Piyasası Şaşkın
Bitcoin

Bitcoin Uzmanları Piyasanın Geleceğine Umutla Bakıyor

Sektörün önde gelen analistlerinden Crypto Chase, Bitcoin’in değer kaybına şu yorumu getirdi:

“Aslında, Fed’in ne zaman tutum değiştireceğini, Ukrayna’daki savaş gelişmelerini, ufukta yer alan ABD başkanlık seçimleri sonuçlarını, ve tedarik zinciri sorunları gibi bir çok parametreye hakim değiliz. Ve maalesef piyasalar belirsizliği sevmiyor.”

Bir başka uzman Michael van de Poppe ise hem uzun hem de kısa vadede çok daha pozitif bir tutum sergiledi.

“Bu durum gayet normal ve beklediğimiz bir gelişmeydi. Ancak, şu anki beklentiler 75bps kadar bir artışa işaret ediyor. Ben böyle bir artış öngörmüyorum. Muhtemelen 50bps olacak ve bir kez daha göreceğiz ki piyasalar her gelişmeye aşırı tepki veriyor.”

Bu sırada kripto paraların toplam piyasa değeri ise Şubat 2021 tarihinden beri ilk kez 1 trilyon dolar sınırının altına düştü.

Çalkantılı bir gün yaşayan tek kripto para birimi BTC olmadı. Benzer bir şekilde ETH de ciddi oranda değer kaybetti. ETH/USD paritesi 1.230 dolar civarına geriledi ve böylece en son Ocak 2021’de görülen bir değere ulaşmış oldu.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Nedir?

Kripto para risk yatırım fonu Placeholder’ın kurucusu Chris Burniske son gelişmeleri şu sözlerle yorumladı:

“$ETH muhtemelen bunu net bir şekilde kırar ve 1000 dolarlık daha büyük psikolojik teste yönelir. $BTC’nin ise daha büyük bir mücadele ile karşı karşıya olduğunu düşünüyorum, ancak ufuktaki bulutlar göz önüne alındığında, 20.000 dolar ve altına düşmeyeceğini iddia etmek oldukça zor.”

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar