BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Bitcoin Dibi Görmüş!

Geçmişte güvenilir bir fiyat indikatörü olduğunu kanıtlayan bir fiyat dışı metriğe göre Bitcoin Aralık ayında yaşadığı büyük düşüşle dibi zorladı.

Yayın:

-

Geçmişte güvenilir bir indikatör olduğunu kanıtlayan fiyat dışı metriğe göre Bitcoin Aralık ayında yaşadığı büyük düşüşle dibi zorladı. Lider kripto para birimi Bitcoin, şu anda 7,700 doların üstünde işlem görmekle beraber, aralık ayı ortalarında son sekiz ayın en düşük seviyesi olan 6,500 dolara kadar bir değer kaybı yaşamıştı. Bu yükselme ne kadar umut verici olsa da kripto para biriminin altı aylık ayı döneminde takılı kaldığı aşikardır. Bu nedenle de teknik analizler ayıyı işaret etmektedir.

Bununla birlikte, Blockchain’deki bir Bitcoin zorluk seviyesine göre, 2019 Hazıran’ında 13,800 doların üzerinde başlayan ayı piyasasıyla beraber Bitcoin’in 2019 Aralık ayında 6,500 doların altına düşmüş olabilir. bitcoinity.org’a göre Bitcoin madenciliği zorluk seviyesi, Kasım ayında 13,7 trilyonken Aralık ayında 13 trilyona düşmesiyle son 12 ayın en düşük değerini yaşadı.

Ünlü analist Nunya Bizniz’e göre, kronolojik olarak bakıldığında aylık zorluk seviyelerindeki düşüşler, büyük fiyat düşüşlerine de yol açıyor. Örneğin, 2017 Aralık’ta 20,000 dolarlık rekor seviyeye çıkan satışların aşağıda görüldüğü gibi, 2018’in sonlarına doğru düşen zorluk seviyesiyle 2018 Aralık’ta sıfırı tükettiği kırmızı çizgiler ile görülmektedir.

Daha da geriye dönersek, zorluk seviyesinin 2015 Nisan’ında 0,0494 trilyonken (49.4 giga), 2015 Mayıs’ta 0,0488 trilyona (48.8 giga) düştüğünü görebiliriz. İlginç bir şekilde, Bitcoinin 2013 Aralık’ındaki en yüksek seviyesi olan 1,153 dolardan düşüşünün, 2015 Nisan-Mayıs döneminde 200 dolar civarında olduğu gözlenebilir.

Kripto para birimi Bitcoin, 2015 Ekim’deki yükselişine başlamadan önce birkaç ay boyunca neredeyse sabit bir grafik çizdi. Bu sabitliğin sebebi, madenci iflaslarıyla meydana gelen zorluk seviyesindeki aylık düşüşler olabilir. Madencilik zorluk seviyesi, madenciliğe özgü bir hesaplama olan Hash-rate miktarına göre iki haftada bir “daha yüksek” veya “daha düşük” olduğu bilgisine göre hesaplanmasının yanı sıra, anlık fiyattan büyük ölçüde etkilenen madencilik kârına da bağlıdır.

Bu nedenle, aylık madencilik zorluk seviyesindeki düşüş, küçük ve marjinal madencilerin, üretimden yeterli kârı alamayıp sürekli kripto para satışı yaparak hash rate oranının oynamasına neden olmaktadır. Bu yolu izlemeyen madenciler ise, kripto paralarını ellerinde tutup fiyatlar arttıktan sonra satarak kâr elde etme yoluna girerler, bu da kısa vadedeki arzı azaltarak, kripto para biriminin yükselmesine neden olur.
Bu nedenle, ayı piyasasını sürdüren madenciler büyük olasılıkla büyük bir fiyat artışı bekleyerek kripto paralarını ellerinde tutma eğilimi gösterdiler fakat bu da kısa vadede arz sıkıntısı yarattığı için fiyatları daha da arttırdı.

Tarih Tekerrür Ediyor!

Piyasa analisti Willy Woo’ya göre, Bitcoin’in Kasım ayındaki %17.48’lik düşüş, yaşanan madenci iflaslarından ötürüydü. Bu kanının, Bitcoin’in 3 aylık dönemi sonu olan Eylül ayında yaşadığı 13,800 dolardan 7,500 dolara düşüş ile doğruluğunun kanıtlanmasının yanı sıra, böyle bir düşüşün henüz kendini toparlayamamış küçük madenciler için iflasa sebep olabileceği de başka bir gerçektir.
İlginç bir şekilde son dört haftada satış baskısında artış gözlendi. Ayrıca zorluk seviyesindeki en son düşüşün 5 ay önce yaşandığı düşünüldüğünde, büyük madencilerin kısa vadede arz-talep ilkesini kullanarak Kripto paranın değerlenmesini sağlayabilirler.
Neticede, Bitcoin’in Aralık ayında zorluk seviyesindeki düşüş ile dibi yokladığını düşünmek için geçerli sebepler olmakla beraber önümüzdeki aylarda yeniden eski gücüne kavuşacağına inanılmakta. Yine de VanEck/MVIS Dijital Varlık Stratejisti ve Yöneticisi Gabor Gurbacs’ın dediği gibi yatırımcıların vergilendirilme, düzenleyici faaliyetler ve siber güvenlik gibi fiyatları önemli ölçüde etkileyebilecek ek faktörlere karşı dikkatli olması gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Altın Rekor Kırdı! Bitcoin Fiyatı 12.000 $!

Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon yükselmeye başladı!

Yayın:

-

Bitcoin

Bitcoin (BTC), 6 Ağustos tarihinde boğaların bitmek bilmeyen koşusu ile birlikte fiyatını 12.000 $’a yükseltmeyi başardı.

Kripto Para Birimlerinin Günlük Fiyat Grafiği Kaynak: Coin360

Bitcoin Kaybettiği Değeri Kazanmaya Devam Ediyor

Coin360’tan alınan verilere göre, BTC/USD Perşembe günü 11.900 $’a ulaşarak 24 saat içinde %2.2 oranında değer kazandı.

Neredeyse hiç duraksama yapmadan, Bitcoin bu hafta 12.000 $’a ulaştıktan saatler sonra, kaybettiği 1.200 $’ı geri kazandı.

Popüle kripto para birimi, son hamlesi ile analistler tarafından boğaların bir sonraki engeli olarak nitelendirdiği direnci aşmış durumda.

Michaël van de Poppe, Perşembe günü erken saatlerde Twitter’da yaptığı açıklamada, “Yeni direnç noktası, 11.300- 11.400 $ bandını kırdıktan sonra buraya geldi.” dedi.

Bakalım daha neler göreceğiz

BTC/USD Paritesinin 1 Günlük Grafiği Kaynak: Coin360

Şimdi tüm gözler, boğaların 12.000 $’lık fiyat seviyesini katı bir desteğe çevirmesine bakacak. Ancak 10.500 $’lık direnç kırıldığı için 11.000 $ seviyeleri kolayca ulaşılabilir durumda olacak.

Bitcoin’in Altın ile Olan Korelasyonu Tüm Zamanların En Yükseğinde

Bitcoin, altının sürpriz yükselmesini kopyalamış gibi görünüyor. İki varlık arasındaki gerçekleşen korelasyonun tüm zamanların en yüksek seviyesine oluşmasıyla ilgili kanıtlara sahip.

Blockchain üzerindeki izleme kaynağı Skew’den elde edilen verilere göre, bu trend doğrulandı ve altın ile bitcoin arasındaki korelasyon an itibariyle %67.1 seviyelerine ulaşmış durumda.

Korelasyonun oluşum ise etkileyici bir şekilde gerçekleşti. Sadece 3 hafta önce yani 20 Temmuz tarihinde, yerel korelasyon -%0.1 seviyelerindeydi.

Bitcoin ve Altının 2 Senelik Korelasyon Grafiği. Kaynak: Skew

Aradan geçen süre, Bitcoin’in USD cinsinden hızlı kazanımlarını gösterdi ve değerli madenin tırmanışına başlamasından birkaç ay sonrasında altının peşinden yükselmeye başladı.

Perşembe günü, XAU/USD dolar karşısında tüm zamanların en yükseğine ulaşarak 2.065 $ seviyesine ulaştı. Analistler bu sene altına 2.000 $ bandını geçmesi ile ilgili %30’luk bir şans vermişti. Bu olasılık oranına rağmen, altın analistleri şaşırtarak 2.000 $’ı geçmiş durumda.

Bu arada, Bitcoin’in hisse senedi piyasaları ile olan korelasyonu gittikçe düşmeye başladı. Örneğin, BTC geçtiğimiz günlerde S&P 500 ile %95 oranında korelasyon gösteriyordu. Ancak bugün açıklanan verilere göre bu korelasyon seviyesi bitmiş durumda.

Altın ve Bitcoin’in korelasyonu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce bu dönemde altına mı yatırım yapılmalı, yoksa Bitcoin’e mi?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

OKEx Hindistan’da P2P Ticaret Platformunu Başlattı!

Ünlü kripto para borsası OKEx, hindistanda p2p ticaret platformu başlatıyor!

Yayın:

-

OKEx

Ünlü kripto para borsası OKEx, 5 Ağustos tarihinde, kullanıcıların Hint rupilerini (INR) kullanarak işlem ücreti olmadan dijital para birimlerini satın almalarına olanak sağlayan yeni bir eşler arası ticaret platformunu duyurdu.

Duyuru, Hint hükümetinin ülkede kripto para ticaretini yasadışı hale getiren bir yasayı çıkarmayı planlamasının hemen ardından geldi.

İtibari Para ile Erişim Sağlamak Ödeme Platformlarını Destekler

Lansman sırasında platform, INR için Bitcoin ve Tether paritesini sunmakta. Fakat borsa tarafından vaat edilenlere göre, ilerleyen tarihlerde çok daha fazla kripto para paritesi kullanıcılara sunulacak.

OKEx, platformu kullanan kişilerin itibari para ve kripto işlemlerini emanet yolu ile sağlayacak. Kullanıcılar ayrıca UPI, IMPS ve NEFT gibi Hindistanda çok popüler olan ödeme yöntemlerini de kullanabilecek.

INR için bu doğrudan yatırımcıların mevcut OKEx hesaplarına bağlantı anlamına geliyor. Bu durumda INR kullanan kişiler, OKEx’in ticaret ekosistemine daha kolay erişim sağlayabilecekler.

Hindistan’ın Kripto Yasağı Mart Ayında Kaldırıldı Ama…

OKEx, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) bu yılın başlarında kripto para birimi şirketleri ile iş yapan bankalara yönelik kapsamlı yasağını geçersiz kılmasından sonra ülkedeki düzenleyici pozisyonun hala belirsiz bir durumda olduğunun farkında.

Hindistan hükümetinin, RBI ve Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu ile kripto para birimi için düzenleyici bir kanun hakkında görüştüğü bilgiler dahilinde.

Bununla beraber, Hindistan hükümetinin kripto para birimini ticaretini tamamen yasaklayan yeni bir yasa için aktif olarak çalıştığına dair söylentiler de mevcut.

OKEx Ceo’su Jay Hao, şirketin bir süredir piyasayı ciddi bir anlamda incelediğini belirtiyor. Şirketin Hintli ortakları ile yapılan görüşmeler, genel olarak kapsamlı yasağın geri gelip gelmeyeceği hakkındaydı.

Hintli ortaklarımızı desteklemeye hazırız ve kripto para birimleri ile ilgili ana şüpheleri ve sorunları açığa kavuşturmak ve bu gelişen endüstrinin gelişmeye devam etmesini sağlayan bir çerçeve oluşturmak için düzenleyicilerle çalışmaktan için hevesliyiz.

Eğer kapsamlı yasak devam ederse, Hao “OKEx’in tüm yerel yasalara uyacağını” doğrulamış durumda.

OKEx’in CEO’su Jay Hao ile birlikte yapacağımız AMA etkinliği, 06.06.2020 tarihinde, yani bugün saat 19:30’da Telegram sohbet kanalımızda olacaktır.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.