Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64312.24
-0.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3504.04
-0.06%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.33
-5.49%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $583.8
-0.49%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Bitcoin Gold’a %51 Saldırısı!

Bitcoin’ in hard fork’u Bitcoin Gold, son zamanlarda blockchain’ine %51 saldırısına maruz kaldı.Bitcoin Gold’ a (BTG) yapılan bu saldırı 72.000 dolar değerinde 7.167 jetonun çift harcamasıyla sonuçlandı.

Clock
Paylaş
Bitcoin Gold’a %51 Saldırısı!

Bitcoin’ in hard fork’u Bitcoin Gold, son zamanlarda blockchain’ine %51 saldırısına maruz kaldı. %51 saldırısı, bir blockchain ağına tek bir kişi ya da organizasyonun hash oranının çoğunluğunu kontrol altına alarak yaptığı ve ağda bozulmalara sebep olan saldırıdır. Böylesi bir saldırı, kötü niyetli oluşumun kontrolündeyken yapılan işlemleri geri çevirerek double spend (çifte harcama) sorunun oluşmasını mümkün kılar.

Bitcoin Gold’ a (BTG) yapılan bu saldırı 72.000 dolar değerinde 7.167 jetonun çift harcamasıyla sonuçlandı. MITC Bitcoin kulübü başkanı James Lovejoy, dijital varlık ağının her ikisi de çift harcama ile sonuçlanan iki derin yeniden yapılanmaya uğradığını açıkladı. Github’da yayınlanan analizinde Lovejoy, her iki tehlikede olan bloğun aynı adresten çıkarıldığını belirtti. Lovejoy “Saldırı sırasında BTG’ nin Binance para yatırma işlemlerinin altı onaydan sonra trade hesabına yatırıldığını ve on iki onaydan sonra da çekilmeye hazır olduğunu söyledi.”

728×90 muhabbit - Bitcoin Gold'a %51 Saldırısı!300x250 muhabbit - Bitcoin Gold'a %51 Saldırısı!

Bitcoin Gold (BTG) Savunmasız Bir Ağ Mı?

Bitcoin Gold, Bitcoin blok zincirindeki bir hard fork işleminin sonucudur. BTG, Bitcoin’ in zirve yapmasından birkaç ay önce 2017’de oluşturulmuştur. Dijital para birimi, minerların GPU kullanarak para birimini çıkarmasına izin veren NiceHash algoritmasına dayanmaktadır.

Bitcoin’in devamlı artan Hashrate’inin aksine BTG Hashrate’i 2018’in ortasından bu yana ciddi oranda düşüş sağladı. Bunun sonucunda ağ daha az güvenlikli hale gelerek %51 saldırısı yapılmaya mümkün hale geldi Lovejoy’un raporu her bir yeniden düzenlemeyi oluşturma maliyetinin yaklaşık 0,2 BTC (yaklaşık 1,700 $) olduğunu söyledi.Bununla birlikte saldırganın blok ödüllerinde yaklaşık olarak aynı değeri kazanacağını belirtti.“Çifte harcamalarla saldırgan karşı tarafı dolandırmayı başarsa veya çifte harcamalar başarısız olsa bile, saldırıların karlı olması mümkündür” diye ekledi.

Bitcoin’ in hard fork‘u (BTG), mayıs 2018’de bir başka %51 saldırısına uğradı ve bu saldırıda çift harcama ile BTG’ de 18 milyon dolar hırsızlığa neden oldu. %51 saldırısı, yaygın olarak kullanılan blockchain saldırı tekniklerinden biridir. Daha önce Verge(XVG), Electroneum(ETN) ve Vertcoin(VTC) gibi blok zincirler de bu saldırıya maruz kaldı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar