Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65152
-0.47%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3550.2
0.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.95
-0.77%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $598.6
0.28%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ANALİZ

Bitcoin Madencilerinin Gelirleri Artışa Geçti!

Bitcoin madencilerinin 2023 yılı mart ayındaki toplam gelirleri belli oldu.

Clock
Paylaş
Bitcoin Madencilerinin Gelirleri Artışa Geçti!

Bitcoin madencilerinin 2023 yılı mart ayındaki toplam geliri 755,41 milyon dolar oldu.

Bilindiği üzere Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir, 1,75 milyar doların üzerine çıkan 2021 yılının mart ayında kaydedilmişti. Ancak o günden bu yana, bu seviye hala geçilememiş durumda.

728×90 muhabbit - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri Artışa Geçti!300x250 muhabbit - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri Artışa Geçti!

Gelir oranlarına bakıldığında mart ayında elde edilen 755 milyon doların üzerindeki gelirin, yaklaşık 23,47 milyon doları işlem ücretlerinden gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi.

bitcoin miner revenue monthly 7 900x472 - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri Artışa Geçti!

Veriler incelendiğinde mart ayında, 2023 yılı şubat ayına göre toplam gelirde yaklaşık 128 milyon dolarlık bir artış gözlemlenirken, işlem ücretleri gelirlerinde de yaklaşık 9,5 milyon dolara yakın bir artış olduğu görülüyor.

Bilindiği üzere madenciler geçen yıl üçüncü halving olayının ardından şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor.

Madencilik gelirlerinin son zirvesini geçememesinin sebepleri olarak, Çin tarafından Bitcoin madencilerine yönelik alınan yasaklama kararları, baskılar ve diğer ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tavırları gösteriliyor. Madenciler yoğun baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak, başka yerleşim yerlerine taşınmaya başlamışlardı. Hatta bazılarının ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdiği de biliniyor.

Yerleşim yeri değiştiren madencilerin ise odak noktaları arasında ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler yer alıyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerdeki elektrik ücretlerinin uygun olması ve yetkililerin bu faaliyetlere Çin gibi olumsuz bakmaması.

İşlem Ücretlerinin Payı

Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri pay incelendiğinde, şubat ayında yaklaşık %222,77 olan oranın, mart ayına gelindiğinde %310,65’e yükseldiği görülüyor.

bitcoin share of transaction fee from total miner revenue monthly 5 900x472 - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri Artışa Geçti!

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını geçici olarak yavaşlatan mayıs ayındaki zirvesinden bu yana ciddi oranda düşmüştü. Ancak buna rağmen, 2021 yılının son aylarından itibaren bu ivmenin yukarıya tırmandığı görülüyor.

Mart ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 344,3 (EH/s) olduğu görülüyor.

bitcoins hash rate daily 4 900x472 - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri Artışa Geçti!

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar