Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68549.18
-0.87%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3911.99
3.69%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.81
-2.31%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603
0.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Eski Rekor Seviyelerin Çok Uzağında!

Bitcoin madencilerinin 2023 yılı şubat ayındaki toplam gelirleri belli oldu.

Clock
Paylaş
Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Eski Rekor Seviyelerin Çok Uzağında!

Bitcoin madencilerinin 2023 yılı şubat ayındaki toplam geliri 598,62 milyon dolar oldu.

Kripto para piyasaları üzerinde uzun süredir devam eden kara bulutlar 2023 yılının gelmesiyle birlikte aydınlanmaya başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin cephesinde yaşanan yükselişler ise Bitcoin madencilerinin yüzlerini güldürmeye başladı.

728×90 muhabbit - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Eski Rekor Seviyelerin Çok Uzağında!300x250 muhabbit - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Eski Rekor Seviyelerin Çok Uzağında!

Bilindiği üzere Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir, 1,75 milyar doların üzerine çıkan 2021 yılının mart ayında kaydedilmişti. Ancak o günden bu yana, bu seviye hala geçilememiş durumda.

Gelir oranlarına bakıldığında şubat ayında elde edilen 598 milyon doların üzerindeki gelirin, yaklaşık 13,49 milyon doları işlem ücretlerinden gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi.

bitcoin miner revenue monthly 5 900x472 - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Eski Rekor Seviyelerin Çok Uzağında!

Veriler incelendiğinde şubat ayında, 2023 yılı ocak ayına göre toplam gelirde yaklaşık 19 milyon dolarlık bir artış gözlemlenirken, işlem ücretleri gelirlerinde de yaklaşık 5,3 milyon dolara yakın bir artış olduğu görülüyor.

Bilindiği üzere madenciler geçen yıl üçüncü halving olayının ardından şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor.

Madencilik gelirlerinin son zirvesini geçememesinin sebepleri olarak, Çin tarafından geçtiğimiz yıl, Bitcoin madencilerine yönelik yasaklama kararları, baskılar ve diğer ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tavırları gösteriliyor. Madenciler yoğun baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak, başka yerleşim yerlerine taşınmaya başlamışlardı. Hatta bazılarının ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdiği de biliniyor.

Yerleşim yeri değiştiren madencilerin ise odak noktaları arasında ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler yer alıyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerdeki elektrik ücretlerinin uygun olması ve yetkililerin bu faaliyetlere Çin gibi olumsuz bakmaması.

İşlem Ücretlerinin Payı

Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri pay incelendiğinde, ocak ayında yaklaşık %136,2 olan oranın, şubat ayına gelindiğinde %220,35’e yükseldiği görülüyor.

bitcoin share of transaction fee from total miner revenue monthly 4 900x472 - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Eski Rekor Seviyelerin Çok Uzağında!

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını geçici olarak yavaşlatan mayıs ayındaki zirvesinden bu yana ciddi oranda düşmüş durumda. Ancak buna rağmen, 2021 yılının son aylarından itibaren bu ivmenin yukarıya tırmandığı görülüyor.

Şubat ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 289,07 (EH/s) olduğu görülüyor.

bitcoins hash rate daily 3 900x472 - Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Eski Rekor Seviyelerin Çok Uzağında!

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar