Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64299.99
-0.58%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3505.2
-0.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.31
-5.26%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $583.7
-0.55%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Bitcoin vs Hindistan Merkez Bankası-Savaş Günlüğü

Uzun bir süredir Hindistan Merkez Bankası (RBI) ve Bitcoin yanlısı İnternet ve Mobil İşlemler Birliği (IAMAI) arasındaki savaş sonunda sona erdi.

Clock
Paylaş
Bitcoin vs Hindistan Merkez Bankası-Savaş Günlüğü

Uzun bir süredir Hindistan Merkez Bankası (RBI) ve Bitcoin yanlısı İnternet ve Mobil İşlemler Birliği (IAMAI) arasındaki savaş sonunda sona erdi.

2018 yılının Nisan ayından beri süregelen savaş, Merkez Bankası’nın yetkisi olmadığı hâlde ülke çapında kripto para birimlerini yasaklamasıyla çıkmıştı. Merkez Bankası, kripto para birimlerinin Hindistan’daki ödeme hizmetlerini etkileyeceği iddiasıyla kamu yararı adı altında yasaklanmıştı. Yasağa uyulmaması hâlinde 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılma olayları da mevcuttu.

“Yasaklamanın” ardından IAMAI durumu, yetkili mercilere taşımıştı. Yüksek Mahkeme’de görülen davada IAMAI, RBI’nın kripto para dünyasında herhangi bir sorun bulamadıkları için yasayı kamu yararı adı altına sığınarak yasakladığını savunmuştu. RBI’nın kripto para yasaklama nedeni geleneksel bankacılık sektöründen dijital ortamlara geçişten çekinmesi olarak da düşünülebilir.

IAMAI sürekli RBI’n yetkisi dahilinde bu kararın verilemeyeceğini tekrarladı. Yasağın, yetkisi dışında olan bir kurum tarafından verildiği için geçersiz sayılmasını talep etti. Ayrıca 2018 Ağustos tarihli, ülkenin para sistemi için herhangi bir tehdit oluşturmadığını belirten bir rapor da bir duruşma sırasında Yüksek Mahkeme’ye sunulmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Hindistan açısından sevindirici bir haber alınmıştı. Yerel haber kaynaklarına göre Hindistan resmî mercilerinden ikisinin Bitcoin yanlısı açıklamalar yapmıştı.

728×90 muhabbit - Bitcoin vs Hindistan Merkez Bankası-Savaş Günlüğü300x250 muhabbit - Bitcoin vs Hindistan Merkez Bankası-Savaş Günlüğü

Bitcoin’in Hindistan Zaferi!

Aylarca ve hatta yıllarca süren çetrefilli mahkeme süreci bugün son buldu. Yüksek mahkeme RBI ve IAMAI’yı son kez dinleyerek kararının açıkladı. Artık Hindistan sınırları içerisinde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapılabilecek ve bu yatırımları ticarete dökebilecek. Hindistan’ın nüfusu göz önüne alındığında bu kararın kripto para dünyasında bomba etkisi yaratacağı düşünülebilir.

Sonuçta Hindistan en başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinin benimsenmesinde ve hükümetlerce kabul edilmesinde bir örnek olarak alınabilir. Dünyanın her bir köşesinde hükümetler ve hükümet kurumları tarafından kripto paraların düzenlenmesi konuşuluyor. Birçok ülke kripto para düzenleyici kurum ve kuruluşlar atıyor. Hindistan’daki durum tabii biraz ekstrem olarak görülebilir ancak dünyanın her yerinde kripto para birimleri ile ne yapacağını bilmeyen hükümetler mevcut. Yani iyi veya kötü, örnek örnektir.

Ne İşe Yarayacak? Neden Önemli?

Kripto para birimlerinin ticaretinin yasaklanması Hindistan’ı ticari olarak kripto para kullanmaktan veya çalışmalarını yapmaktan alıkoymuştu. Yasağın kalkması ve yaklaşık olarak 1,3 milyar insanın %1’inin bile piyasaya giriş yapması demek kripto para borsalarına can verici bir gelişme olabilir.

WhatsApp Image 2020 03 04 at 18.36.21 1024x584 - Bitcoin vs Hindistan Merkez Bankası-Savaş Günlüğü
ICO Analytic’ten Hindistan’daki kripto projeler derlemesi

Bununla birlikte ICO Analytic’in sosyal medyada paylaştığı Hindistan’daki kripto projeler derlemesi de aslında Hindistan’daki Bitcoin ticareti yasağının kalkmasının ne denli önemli olduğunu gösterir niteliktedir. Yukarıda 9 büyük kripto projesi gösterilmiştir ki Hindistan’daki projeler bununla da sınırlı değildir. Yukarıdakiler dışında, Hintli girişimciler tarafından geliştirilen birçok kripto para projesi mevcuttur.

Yani Hindistan’daki kripto para ticareti yasağının kalkmasıyla Hindistan bu teknolojileri daha etkin kullanabilecek, projelerine yoğunlaşabilecektir. Bu ve bunun gibi projelerin büyük kripto para borsalarına veya çeşitli kripto para dünyası firmalarına büyük katkıları olacağı aşikârdır.

Nasıl Karşılandı?

Hindistan’daki Bitcoin zaferi, kripto para dünyasına yön veren isimler tarafından nasıl karşılandı? Hep beraber görelim.

Binance’ın CEO’su CZ, Hindistan’daki zafere en şen şekilde karşılayanlardan biriydi.

https://twitter.com/cz_binance/status/1235133200416075778?s=20
https://twitter.com/cz_binance/status/1235177286128852995?s=20

CZ Bitcoin’in zaferi konusunda sosyal medya paylaşımlarına doyamazken;

https://twitter.com/cz_binance/status/1235231473562681346?s=20

CZ son paylaşımında, Türkiye ve Hindistan’daki heyecan verici gelişmelerden sonra, sıradaki ülke kim bilir neresi olacak diye ekledi.

Hindistan’ın en çok tercih edilen kripto para borsası WazirX India’nın CEO’su Nischal Shetty, kendisi ve ülkesi adına çok önemli olan bu gelişmeyi paylaşmasa olmazdı.

Blockstream’in CSO’su Samson Mow da Hindistan’ı unutmayan isimlerdendi. Tepkisini eğlenceli bir video ile paylaştı.

Blockstack’ın CEO’sundan;

CoinDCX’in CEO’su Sumit Gupta;

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar