Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62161.52
2.14%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3433.46
2.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.12
1.53%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $409.1
0.91%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin’in Dünyadaki Yükselişi Savaşları Engelleyebilir!

Ülkelerin sabit arzlı rezerv paraları olursa savaşlar sona erer mi? Bitcoin dünya barışına katkı sunabilir mi? Haberimizde inceleyelim.

Clock
Paylaş
Bitcoin’in Dünyadaki Yükselişi Savaşları Engelleyebilir!

Human Rights Foundation (İnsan Hakları Vakfı) Strateji Başkanı Alex Gladstein, ülkelerin rezervlerinde fiat paralar yerine Bitcoin bulundurmaları gerektiğine inanıyor. Gladstein’e göre rezervlerdeki Bitcoin varlığı, ülkelerin savaşa girmesini daha az teşvik edecek.

  • ABD dolarının aksine Bitcoin arzı belirli bir sayıda.
  • Ülkeler savaşları sürdürebilmek için sınırsız para basma hakkına sahipler.
  • Tahvil ve bono gibi yöntemlerle piyasadan para toplayan devletler, savaş ekonomisi için bunu finansman olarak kullanıyorlar.
  • Rusya-Ukrayna savaşı dünya genelinde şunu gösterdi: Dolara bağımlı olmayı hiçbir ulus devlet tercih etmeyecek.
btc

ABD’nin Devam Eden Savaşları

İnsan Hakları Vakfı Strateji Başkanı, bu tezine örnek olarak öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’ni veriyor. Irak ve Afganistan’da yıllardır ABD’nin süregelen savaşlarını Gladstein, ABD Federal Bankası’nın umarsızca dolar basabilme gücüne bağlıyor.

Binance BannerBinance Banner

Bizler resmen paraları “basıyoruz”. Sanki bir yazıcıdan çıkar gibi. Parasını sonra ödemek sözüyle piyasaya bonolar, tahviller satıyoruz. Tüm bu paralarla da savaşıyoruz.

Fiat para birimlerinin aksine Bitcoin’in toplam arzının belirli olduğunu söyleyen Gladstein, bunun anlamının barış olduğunu vurguluyor. Eğer ülkeler rezerv olarak Bitcoin bulundururlarsa, ödünç alınan varlıkların faizleri çok daha yüksek olacak ve bu şekilde hükümetler savaşlara finansman sağlayamayarak savaşları sürdüremeyecek.

Sonsuza dek süren savaşlar Bitcoin ile birlikte azalabilir, hatta tamamen ortadan kalkabilir.

Daha fazla ABD haberi için buraya bakabilirsiniz.

Rusya- Kripto para

Rusya-Ukrayna Savaşı Örneği

Gladstein açıklamalarında Rusya-Ukrayna savaşına da değiniyor. Ona göre Rusya-Ukrayna savaşı, ABD dolarının baskın rezerv para birimi olmasını zayıflatacak.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı başlatması ile birlikte ABD, Rusya’ya yaptırım uygulamasına başlamış ve Rusların ellerindeki ABD dolarlarını dünya genelinde dondurma çalışmalarına girişmişti. Bu eylem ile ulus devletler daha iyi anlıyor ki, rezerv para birimleri dolar olduğu müddetçe tehlike altındalar.

İlginizi çekebilir: Larry Fink: Rusya-Ukrayna Savaşı, Kripto Para Kullanımını Hızlandıracak!

Bu yaptırımlar sonrasında Bitcoin özelinde kripto paralara olan ihtiyaç devletler genelinde daha da arttı ve devletler şu soruyu sormaya başladı: Tüm yumurtalarımı neden bir sepete atıyorum?

Rusya hakkında daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

Gladstein’e göre bu savaş, Bitcoin ve kripto paraların benimsenmesini hızlandıracak ve ülkelerin rezerv para birimlerini Bitcoin’e çevirdikleri gün ise savaşların gücü azalacak. Çünkü arzı belirli olan bir para birimi, o kadar kolayca harcanamayacak.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar