Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $70312.01
-1.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3804
3.67%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.09
3.06%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $619.1
3.20%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bitconnect Davasına Temyiz Mahkemesinden Devam Kararı Geldi

ABD’de üst mahkeme bir alt mahkemenin kararını tersine çevirerek kripto para piyasasının şimdiye dek karşılaştığı en büyük dolandırıcılıklardan birinin faillerine karşı toplu dava açılmasını mümkün kıldı.

Clock
Paylaş
Bitconnect Davasına Temyiz Mahkemesinden Devam Kararı Geldi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 11.Devre Temyiz Mahkemesi, Bitconnect dolandırıcılığının mağdurlarına haklarını yasal yoldan arama imkanı sundu.

2017’de ortaya çıkan Bitconnect, 2018 senesinin Ocak ayında büyük bir dolandırıcılık skandalıyla beraber çökmüştü.

728×90 muhabbit - Bitconnect Davasına Temyiz Mahkemesinden Devam Kararı Geldi300x250 muhabbit - Bitconnect Davasına Temyiz Mahkemesinden Devam Kararı Geldi

Büyük maddi kayıplara uğrayan onlarca mağdurun açtığı dava ise alt mahkeme tarafından kabul görmemişti.

Davayı temyize taşıyan mağdurlar temyiz mahkemesinin kararı ile beraber Bitconnect skandalının failleri Glenn Arcaro, Ryan Maasen, Trevon James, Ryan Hildreth ve Craig Grant gibi isimlere karşı mücadelelerine devam edebilecek.

Carlos Matos 901x600 - Bitconnect Davasına Temyiz Mahkemesinden Devam Kararı Geldi
Carlos Matos

Bitconnect Faillerinin Savunması Devre Mahkemesi’nde Karşılık Bulmadı

Konuya dair açılan dava metnine göre Bitconnect ve destekçileri gerçekleştirdikleri dolandırıcılık faaliyeti ile devleti ve federal güvenlik yasalarını alaya alarak çiğnedi.

Savunmanın yaptığı açıklamaya göre projenin pazarlaması online kitle iletişim araçları üzerinden gerçekleştirildiği için bireyler menkul kıymetler dolandırıcılığından sorumlu tutulamaz.

Bu iddiaya göre bir satıcı yalnızca belirli bir potansiyel alıcı ile iletişime geçtiğinde bu satış üzerinde herhangi bir sorumluluğu olabilir.

Ancak savunmanın alt mahkeme tarafından kabul gören bu iddiası Devre Mahkemesi’nde aynı karşılığı bulamadı ve 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’nda böyle bir kararın emsali olmadığı gerekçesiyle karar tersine çevrildi.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Nedir?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Mayıs 2021 tarihinde Bitconnect kurucularına ve destekçilerine karşı dava açmış, aynı yılın Ağustos ayında ise taraflar uzlaşmaya vararak 12,6 milyon dolar nakit ve BTC almışlardı.

Kasım 2021 tarihinde ise ABD Adalet Bakanlığı Bitconnect’ten el koyduğu 56 milyar dolar değerindeki kripto parayı gelecekte görülecek davalarda mağdurlara ödenebilecek potansiyel tazminatlar için satışa çıkarmayı planladığını belirtmişti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Metaverse haberleri için: Metaverse Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar