Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65647.99
-1.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3522.06
-1.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.68
-4.53%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $598.3
-1.37%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bitfinex Davasında Yeni Gelişmeler!

Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan çifti 2016 yılında Bitfinex’e yapılan saldırı sebebiyle yargılanıyorlar. Yeni gelişmeler haberimizde.

Clock
Paylaş
Bitfinex Davasında Yeni Gelişmeler!

Dünyanın en büyük kripto para soygunu olan Bitfinex saldırısında 119.756 adet Bitcoin çalınmıştı. 2016 yılında yaşanan bu olaydan sonra uzun yıllar boyunca çalıntı Bitcoin’lerin aktarıldığı cüzdanlarda bir hareket gözlemlenmemişti. Son zamanlarda ise cüzdanlarda hareketlenme yaşanmış ve FBI, Manhattan’da yaşayan bir çifti delillere dayanarak tutuklamıştı.

728×90 muhabbit - Bitfinex Davasında Yeni Gelişmeler!300x250 muhabbit - Bitfinex Davasında Yeni Gelişmeler!

Tutuklama öncesinde FBI, 3,6 milyar dolar değerindeki Bitcoin’i ele geçirmiş ve güvenli bir cüzdana taşımıştı.

14 Şubat 2022 tarihinde mahkemeye çıkan Ilya Lichtenstein (34) ve Heather Morgan (31) çifti, bir sonraki mahkemeye kadar kefaletle serbest bırakılmışlardı. Dava ile ilgili yeni gelişmeler ise haberimizde sizlerle.

Bitfinex 901x600 - Bitfinex Davasında Yeni Gelişmeler!
Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan

Kara Para Aklayıcıları

Lichtenstein ve Morgan çiftinin tutuklandıkları güne kadar 25 bin adet Bitcoin’i akladıkları ve geri kalan 94 bin adet Bitcoin’e de erişimleri olduğu biliniyor. Sanık çift, dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından 25 yılar hapis cezası istemi ile yargılanıyorlar.

FBI tarafından ele geçirilen 3,6 milyar dolar değerindeki Bitcoin’in, önümüzdeki günlerde tekrar kripto para ekosistemine girişine tanık olabiliriz. 94 bin Bitcoin’lik bu geri kazanım, şüphesiz ki kripto para tarihinde yaşanmış en büyük mali operasyon. Bu hikayenin ise Netflix platformunda bir diziye dönüşecek olması yakın zamanda aldığımız haberler arasında.

İlginizi çekebilir: Bitfinex Skandalı Netflix’e Belgesel Oluyor!

Ele Geçirilen Bitcoin’ler Ne Olacak?

Bitfinex’den yapılan açıklamaya göre, FBI’ın elinde bulunan Bitcoin’ler yakın zaman içerisinde Bitfinex’e tahsis edilecek. Tahsis edilecek Bitcoin’ler ise eski sahiplerine iade edilebilecek. Sürecin nasıl gerçekleşeceği ise henüz netleşmedi.

Bitfinex’i Hacklediler mi? Yalnızca Kara Para mı Akladılar?

Bundan birkaç yıl önce İsrail’de Bitfinex’in hacklenmesi ile ilgili 2 kişi tutuklanmıştı. Davanın seyrine dair ise yeni bir gelişme ve duyuru olmamıştı. Geçtiğimiz günlerde tutuklanan Lichtenstein ve Morgan çiftinin 120 bin adet Bitcoin’in bulunduğu cüzdanlara nasıl erişim sağladıkları hala kamu ile paylaşılmadı.

Bitfinex saldırısında New Yorklu çiftin parmağı var mı yoksa cüzdanlara sonradan mı erişim sağladılar? Dava devam ettikçe bu sorunun cevabını da bulmayı umuyoruz.

Aklanan 25 Bin Bitcoin’e Ne Oldu?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi New Yorklu çift, 25 bin adet Bitcoin’in aklamasını çeşitli yollarla gerçekleştirmişlerdi. Bazı yasa dışı kripto para borsalarında ve NFT marketlerinde bu Bitcoin’lerin evli çift tarafından aklandığı bugün biliniyor.

İddia edilen başka bilgilere göre, aklanılan bu paralar ile hediye kartları ve PlayStation gibi satın alımlar yapılmış. Savcılar, yaklaşık 300 milyon dolarlık bir tutarın ise hala çiftin erişimi altında olduğunu söylüyor. 25 bin adet Bitcoin’in bir miktarının ne olduğu hakkında bilgi edinilmiş olsa da, henüz tam bir netlik sağlanmış değil.

kucoin hacked for 150 million in bitcoin bitfinex and tether freeze 33 million of the stolen funds 2 - Bitfinex Davasında Yeni Gelişmeler!

Heather Morgan’ın Youtube ve Instagram Hesapları Kapandı

Sanık Heather Morgan, sosyal medyayı aktif olarak kullanıyordu. Youtube, Instagram ve Twitter hesapları bulunuyordu. Aynı zamanda rap şarkıları da yapan Morgan’ın Youtube ve Instagram hesapları dava sürecinin başlamasından sonra kimliği belirsiz kişiler tarafından kapatıldı. Morgan’a ait Twitter hesabı ise hala açık.

İddialara göre 20 Kasın 2021 tarihinde çift evlenmiş ve sosyal medya hesaplarına evlilik videolarını koymuşlardı. Aynı tarihlerde ise çiftin kullandığı internet sağlayıcı firmasına dava ile ilgili bir mahkeme celbi gelmişti. Ardından çift, evlilik videolarını sildi. Aynı tarihlerde yaşanmış bu iki olayın birbiri ile ilgili olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar