Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52102.56
0.91%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3000.44
2.72%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.14
-2.18%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $353.8
0.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitfinex Saldırısının Dördüncü Yıldönümü Geldi!

Bitfinex’in yaşadığı kara günün 4. yıldönümü geldi çattı!

Clock
Paylaş
Bitfinex Saldırısının Dördüncü Yıldönümü Geldi!

2016 yılında kripto borsası Bitfinex, çalınan 119.756 Bitcoin’e erişimi olan birinin, son altı gün içinde bilinmeyen cüzdanlara 12 milyon $ transfer ettiğini açıkladı.

Whale Alert tarafından 3 Ağustos tarihinde yayınlanan bir twitter “flood”una göre, kripto borsasının en büyük ihlallerinden biri ile ilişkili olduğu bilinen cüzdan adresleri, 620 Bitcoin’i transfer etti.

Binance BannerBinance Banner

27-28 Temmuz günleri içinde 39 milyon dolarlık hareket ile birleştiğinde, bu durum bir hafta içindeki 17 işlemin Bitcoin’e aktarılması ile beraber 51 milyon $ değerinde bir transfere yol açıyor.

Dört Yıl Sonra

Saldırganlar, 2 Ağustos 2016’da Bitfinex’teki güvenliği ihlal ederek 119.756 Bitcoin’i, yani o zamanın değeri ile 72 milyon $ çaldı. Geçen dört yılda ve son zamanlardaki yükseliş ile beraber bu çalınan miktar 1.3 milyar $ değerine ulaşmış durumda.

Ancak, son 51 milyon $’lık harekete rağmeni saldırıdan sorumlu olan kişiler çaldıkları paranın sadece %1-2 gibi bir kısmını transfer etti. Bu, suçluların kara para aklama karşıtı yönetmeliklere karşı zorluk çektiğinin bir göstergesi olabilir.

Bitfinex’in Teklifi

Bu durum ile alakalı olarak Bitfinex, çalınan Bitcoin’ler hakkında herhangi bilgisi bulunan kişi ve kurumlara 400 milyon $’a varan bir teklif yapmış durumda.

Şirketin 4 Ağustos’taki haberine göre, şirket bilgisayar korsanlarını ödüllendirmeye bile niyetlenmiş.

Bitfinex’in paylaştığı gönderi ise şu şekilde:

Bitfinex’i bahsi geçen suçlular ile temasa geçirenler, kurtarılan toplam miktarın %5’ini alacak ve bilgisayar korsanları elde edilen toplam miktarın %25’ini alacak. Bitfinex’i bilgisayar korsanlarına temasa geçiren kişilere yapılan ödemeler, çalınan miktarın geri kazanılması maliyeti olarak sınıflandırılacaktır.

Avrupa’da Kripto Borsaları Hacklendi

Bildirilenlere göre, bilgisayar korsanları 31 Temmuz tarihinde, Avrupa kripto ticaret platformundan 1.39 milyon dolar çaldı. Buna ek olarak, İngiltere merkezli kripto para borsası Cashaa 10 Temmuz tarihinde bir siber saldırıya kurban gitti. Saldırganlar Cashaa’dan yaklaşık 336 BTC çaldı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar