Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61109.99
7.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3311.53
2.13%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.66
-1.18%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $409.4
3.80%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bitmain Kurucu Ortağı Şirketi Satın Almak İstiyor!

Clock
Paylaş
Bitmain Kurucu Ortağı Şirketi Satın Almak İstiyor!

Bitmain’de yaşanan iç sorunlar, madenci devinin kurucu ortaklarından biri olan ve en büyük hissedarı Micree Ketuan Zhan’ın Jihan Wu ve diğer yatırımcıların elinde olan hisseleri 4 milyar dolara satın alma teklifi ile devam ediyor.

Kurucu ortak Zhan, Bitmain’in diğer hissedarı Jihan Wu’nun iğneleyici bir mesajını yayınladı ve şirketi tamamen satın almayı teklif etti.

Binance BannerBinance Banner

Çinli medya kuruluşu Jinse’ye 21 Haziran tarihinde verilen bir belgeye göre Zhan an itibarıyla Bitmain’in hisselerinin %36’sına sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Bitmain’in Pekin’de bulunan ofislerinin kontrolüde Zhan’ın elinde. Bu mevcut hisse oranıyla birlikte, Zhan’ın şirket içi oylama gücü %60 cıvarında.

Yayınlanan belgeler Zhan’ın, Wu ve diğer yatırımcıların bütün hisselerini 4 milyar dolara satın almaya istekli olduğunu gösteriyor.

Kontrol Mücadelesi

Bitmain’in kurucu ortağı, Wu’nun Ekim 2019’da şirketin kontrolünü ele geçirmek amacıyla Zhan’ı şirketin dışında bıraktığında en büyük hissedar konumundaydı. Zhan o dönemlerde bu olayı “yasadışı bir şekilde şirkete el koyma” olarak nitelendirmişti.

Zhan şirketten uzaklaştırıldıktan sonra, Bitmain Zhan’ın yasal bir temsilcisi olarak hareket etme, şirket çalışanlarına bildirim göndermek ve talimat verme hakkının olmadığını belirterek bir bildiri yayınladı. Ayrıca Zhan’a karşı bu durumlardan dolayı yasal işlem başlatıldı.

Zhan ise bu duruma bir şekilde cevap verdi ve pozisyonunu geri kazanmak adına Bitmain’in çeşitli kurum ve kuruluşlarına karşı davalar açtı. Zhan, Wu’yu işletme ruhsatının fiziksel bir kopyasını çalmak, şirket varlıklarını gizlemek ve şirket için söylentiler yaymak gibi sebepler ile suçluyor.

Wu’nun yönettiği Bitmain şirketinin kontrolünde olmasına rağmen, Zhan Mayıs ayında şirketin Pekin ofisini fedailer yardımıyla devraldı.

Zhan yaşanan bu olaylardan sonra Wu’ya müzakere yapmak istediğini ve bu şekilde savaşmak yerine hukukun üstünlüğüne güvendiğini söyledi.

Bitmain Üretim Hattı Etkilendi

Bu güç mücadelesi ile beraber şirket, AntMiner T17’ler yüzünden yaşadığı arıza sorunları gibi bazı problemlerle karşı karşıya kaldı. Bitmain geçtiğimiz günlerde yeni nesil cihazı T19’u piyasaya sürmesine rağmen önceki modeller ile aynı çipler kullanıldı. Bunun sebebi muhtemelen, Zhan’ın akrabalarının işlettiği Bitmain fabrikasının çip tedariğini askıya alması.

 

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar