BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Bitmain’de 10.000 Adet Antminer Cihazı Kayıp!

Bitmain’de yaşanan iktidar krizi esnasında, şirketin 10.000 adet madencilik cihazı yasadışı bir şekilde taşınmış.

Yayın:

-

Bitmain'de

Kripto para madencilik devi Bitmain’de devam eden iktidar savaşı, sadece “yasadışı bir şekilde şirkete el koyma” suçlamaları ile kalmadı. Söylenenlere göre fiziksel madencilik donanımları hırsızlığa kurban gitmiş.

Bitmain’in sahip olduğu Antminer’ın WeChat kanalında paylaşılan yeni bir gönderiye göre, eski bir Bitmain personelinin şirkete ait Moğolistan’daki bir tesisten 10.000 adet Antminer Bitcoin (BTC) madencilik cihazının “yasadışı bir şekilde” kaçırdığı iddia ediliyor.

Aralarında S17 ve T17 serisinden modeller ve S9 gibi amiral gemilerinin de bulunduğu madencilik ekipmanlarının Temmuz ayının ortasında çalındığı ve “şirkete ve müşterilere ciddi ekonomik kayıplara” neden olduğu bildirildi. Olay, polise ve kamu güvenlik yetkililerine bildirilmiş durumda.

Söz konusu olan cihazlar, sadece Bitmain’in kendine ait olan donanımlar değiller. Aynı zamanda madencilik donanımlarını üreticinin madencilik çiftliklerinde işletmeyi ve barındırmayı seçen müşterilerin de donanımları çalınmış durumda.

Bitmain’in Weibo hesabına ait bir gönderide, kurucu ortak Micree Ketuan Zhan, Bitmain’in kurucu ortağı Jihan Wu’yu cihazların “yasadışı transferlerinden” dolayı sorumlu olmak ile suçluyor.

Bitmain’in Dört Ayrı İştirakı Tarafından İmzalanan Bitmain Weibo Yazısı Kaynak: Weibo

Güç ve Mülk Kavgaları

Bu durumun perde arkasında bulunan en büyük sebep, iki kurucu ortaktan ikisinin de Bitmain’de yasal temsilci konumuna sahip olmak istemesi.

Ekim 2019’dan bu yana, Wu’nun Zhan’ı “yasadışı bir şekilde şirketi ele geçirme” suçlamaları medyada yer almakta. İkili, o günden bu yana firmanın kontrolü için halka açık bir şekilde savaş veriyor.

Bitmain’in baş mali sorumlusu, Zhan’ın Bitmain’in Çin yan kuruluşundaki yasal temsilci rolünü geri alma konusundaki tartışmalı girişimine yanıt olarak, Zhan’a yönelik “çete saldırısında bulundular” iddialarını yönettikten sonra tutuklandı.

Haziran ayında, yoğunlaşan mücadele ile ilgili raporlar, Zhan’ın Bitmain’in Pekin ofisini zorla ele geçirmek için adam kiraladığı ile ilgili iddiaları barındırıyor. Zhan, ayrıca Bitmain’in kontrolünü yeniden ele geçirmek için yasal yolları da denemekte.

Wu, şu anda Bitmain’in Hong Kong merkezli operasyonları üzerinde resmi yetkiyi elinde tutuyor. Fakat Zhan, çeşitli yollarla Çin’deki operasyonların kontrolünü ele geçirme çabalarına da devam etmekte.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Bitcoin’de Zorluk Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde! Fiyat Yükselecek Mi?

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Yayın:

-

Bitcoin kripto para birimi

Bitcoin tarafında zorluk seviyesi artmaya devam ediyor.

Glassnode tarafından yapılan son güncellemeye göre zorluk tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Bitcoin fiyatı 10.000 $’ın üzerindeki hareketine devam ediyor. 11.000 $’ın üzerindeki 11.200 $ denemesinden red yiyen Bitcoin 10.900 $ seviyelerinde tutunmaya çalışıyor.

Fiyat noktasındaki bu arada kalmışlığın yanında zorluk seviyesinde de ciddi bir artış mevcut durumda.

Mart ayında yaşanan düşüşün ardından düzenli olarak yukarı yönlü bir hareket gerçekleştiren zorluk seviyesi madencileri oldukça zorlayacak seviyelere ulaşmış görünüyor.

2019’da Üçte Biri Kadardı

2019 yılının yaz aylarında Bitcoin şimdiki ile benzer bir fiyat seviyesindeyken zorluk seviyesi şimdiye oranla 3’te 1 seviyede idi. Halving sonrası ödüllerin yarı yarıya azalmasının etkisi ile birlikte zorluk seviyesinin de artmaya devam etmesi fiyat konusunda Bitcoin’in harekete geçip geçmeyeceği konusundaki soruları da beraberinde getirmiş görünüyor.

Son dönemde yaşanan altcoin boğası ile birlikte sessizliğini koruyan Bitcoin, kedisi 10.000 $ üzerine oldukça hızlı bir şekilde atmayı başarmıştı.

Dominans Ne Durumda

Altcoinlerde yaşanan hızlı yükselişler ile birlikte, özellikle Mayıs ayı itibarıyla dominans tarafında kayıp yaşamaya başlayan Bitcoin, yüzde 69 seviyelerinden yüzde 59’a kadar gerilemişti.

Yüzde 59 seviyelerinden gelen tepki ile birlikte altcoinlerde bir miktar gerileme görülmüştü.

Gözler Bitcoin’de

Bitcoin tarafında oluşacak hareketin belirsizliği altcoinleri de etkilemiş durumda. Piyasadaki yükseliş dalgası yerini durağanlığa bırakmış iken gözler de Bitcoin’e çevrilmiş görünüyor.

Bazı analistler tarafından yapılan açıklamalar Bitcoin’deki durumun belirsizliğini koruduğu yönünde. Bazı analistler ise zorluk seviyesi ve dominans tarafındaki durum göz önüne alındığında hareket vaktinin yaklaştığı kanısında.

Sizce Bitcoin’de hareket vakti geldi mi?

Diğer Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Arjantin’de, Dolar’a Vergi Geldi Halk Kripto Paralara Yöneldi

Arjantin halkı parasını korumanın yollarını arıyor.

Yayın:

-

By

Arjantin hûkümeti, kısa süre önce ABD Doları üzerinden yapılan tüm alışverişlerde % 35 vergi uygulamaya başladı. Alışverişlere getirilen bu yeni dolar vergisi haberlerinin ardından değerini USD’ye sabitlenmiş stablecoin’ler için bir kullanım alanı oluşmaya başladı.

Arjantin merkez bankası, ülkenin geçirdiği zorlu ekonomik süreçler nedeniyle artan ABD doları talebine yetişmekte hayli zorluk çekiyor. Merkez Bankası yerel para birimindeki yüksek enflasyon oranı nedeniyle sert önlemler almaya başladı. Bu önlemler arasında en göze çarpanı ise  enflasyon ile mücadele için ABD dolarına getirilen yeni% 35 dolarlık vergi oldu.

Arjantin halkı da, Merkez Bankasının sert önlemlerine karşı kendilerini korumak ve ani fiyat artışlarına karşı ayakta durabilmek için ABD Doları biriktirmeye başladı. Ancak dolar ile ilgili ülkede yeterli rezervi bulunmaması ve bunun farkında olan vatandaşların farklı seçeneklere yönelmesine neden oldu.

Halkın bu hamleler için bulduğu en önemli girişim kripto paralara yönelmek oldu. Ülkede vergi açıklaması yapıldıktan kısa bir süre sonra, stablecoin kripto para işlem hacimlerinde kayda değer bir artış yaşandı. Ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarındaki stablecoin’ler, ABD doları için iyi bir alternatif arayan Arjantinliler arasında favori haline geldi. Artık elindeki paraların değerinin düşmesinden endişe duyan vatandaşlar yatırımlarını güvende buldukları borsalardaki stablecoin’lere kaydırmaya başladı. Ülkede fiziksel dolar azlığı ve yerel para biriminin değersizleşmesi insanların alışverişlerinde de stablecoin kullanmaya başlamasına neden oldu. Bu sayede ülkede kripto paralar son günlerde popüler hale geldi ve insanların kripto paralara olan ön yargısı da bir bakıma azalmış oldu.

Dolar Talebi Patladı

Ülkede, ABD dolarına olan talep bu yıl % 900 oranında arttı ve merkez bankası arzını tekeline aldı. Yayınlanan haberlere, Arjantin’de ABD doları satın alan insan sayısının Nisan 2020’de 435.000 iken aynı yılın Ağustos ayında 5 milyona çıktığını gösteriyor.

Arjantinli FM&A firmasının ekonomist ortağı Fernando Marull, ABD dolarına olan bu yüksek talebi sınırlamamanın sonuçlarının ülke için felaket olabileceğini söyledi. Marull’a göre, ekonomik çöküntü bu şeklide devam ederse Arjantin Merkez Bankası ayda 1,1 milyar ABD doları dağıtmak zorunda kalabilir. Ağustos ayında 8 milyar dolar olan dolar rezervi göz önüne alındığında, dolar talebini kısmak için hûkümetin sert hamleler alması kaçınılmaz bir geçek haline geldi. 

Yakında ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarında farklı stablecoin’lerin listelenmesi ve çeşitliliğin artması beklenen bir gelişme olacaktır.

Diğer Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.