Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51572.9
0.85%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3052.01
3.15%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.95
1.54%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $385
1.40%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Blockchain İşlemlerinin Nasıl Çalıştığını Öğrenmek İster misiniz?

Blockchain işlemleri nasıl çalışıyor?

Clock
Paylaş
Blockchain İşlemlerinin Nasıl Çalıştığını Öğrenmek İster misiniz?

Dijital olmayan dünyada, fiziksel olarak bir şeyler vererek para, mal ve hizmet alışverişi yapıyoruz. Blockchain dünyasında, bu sürecin birkaç ekstra adımı var.

Bir blockchainde kripto para birimi göndermek, birkaç adımdan oluşur.

  • Anahtarlar – Öncelikle paranızı veya tokenlerinizi göndermek istediğiniz kişinin veya şirketin açık anahtarına ihtiyacınız var.
  • İstek – Ağa, para biriminizin bir kısmını başka birine göndermek istediğinizi söylersiniz. Bunu, ağın kullandığı yazılım aracılığı ile yaparsınız. Bu yazılımların en basiti, cüzdan kullanmaktır.
  • Kayıtlar – Harcanacak para birimine sahip olduğunuzdan ve henüz harcamamış olduğunuzdan emin olmak içi ağdaki düğümler blockchainlerdeki kayıtlar ile eşleşir.
  • Dosyalama – Ağ, işlemin devam edebileceğini onayladıktan sonra, bunu düğümler tarafından doğrulanacak mevcut işlem bloğuna ekler.
  • Güvenlik – Tüm bu işlemler gerçekleştiğinde, bu bloktaki diğer tüm işlemlerin yeniden gönderilmesi gerekeceğinden geri alınamayan bir prosedürdür.

Genel ve Özel Anahtarlar

Yukarıdakiler olmadan önce birkaç anahtara ihtiyacınız olacak: Bir genel ve bir özel. Bu anahtarlar esasen uzun sayılardan oluşur, genellikle 64 karakter uzunluğundadır. Bu anahtarlar birbirlerine bağlıdırlar ve ağda para birimi gönderip olmak için her ikisine de ihtiyacınız vardır.

Binance BannerBinance Banner

Genel anahtarınız, alıcınızla paylaştığınız şeydir. Bu anahtarları istediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz.

Özel anahtarınız, kendinizde bulunması gereken bir anahtar türüdür. Bu anahtar, şifreleme kullanılarak genel anahtarınıza bağlanır ve işlem için dijital imza görevi görür.

Size gönderilen bilgilere erişebilmeniz için her iki anahtara da ihtiyacınız var.

Açık anahtarınızın sadece bir bölmeyi açabildiği bir kutu hayal edin. Biri paranızı oraya koyar ve kutuyu kapatır. Kapattıktan sonra, bu para yalnızca özel anahtarınızla açılabilen başka bir bölmeye transfer olur.

Ancak, bu kutunun yalnızca bir özel anahtarı vardır. Kaybederseniz fonlarınıza erişemezsiniz. Neyse ki, bazı cüzdanların özel anahtarını kaybettiğinizde kullanabileceğiniz bir yedekleme özelliği de var.

Cüzdanlar

Cüzdanlar, cebinizde olan cüzdanlardan biraz daha farklı bir konumda. İçinde herhangi bir para birimi tutmayan bu cüzdanlar, bir yazılım veya anahtarlarınızı barındıran bir uygulamadır.

Cüzdanlarınız ayrıca para gönderme ve alma işlemini başlatma kapasitesine de sahiptir.

Bir cüzdanı masaüstünüzde, dizüstü bilgisayarınızda ve hatta telefonunuzda bile saklayabilirsiniz.

Parayı bir blockchain ağında taşıma fikrinden bahsetmişken, bu işlemler aşağıdakiler dahil birkaç farklı şey için kullanılabilir:

Blockchain teknolojisinin işlemleri ele alma yollarının potansiyeli cidden çok yüksek. Güven oluşturmak için hiçbir aracıya ihtiyaç olmadığından bu, herhangi bir yerdeki kişilerin mal veya hizmet alışverişinde bulunabileceği anlamına gelir. Ayrıca bu sistem, Trustless System olarak nitelendirilmektedir.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar