Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65250.13
1.48%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3147.97
2.67%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.4
2.48%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $568
1.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Blockchain Teknolojisi Alanındaki Patent Savaşları Devam Ediyor!

Ülkeler blockchain patenti alma yarışına girdi.

Clock
Paylaş
Blockchain Teknolojisi Alanındaki Patent Savaşları Devam Ediyor!

Yayımlanan yeni bir rapora göre, Çinli holding şirketi Ping An Group, 2020 yılında blok zinciri ile ilgili en fazla patent başvurusunda bulunan şirket oldu.

Fikri mülkiyet odaklı olan “Entelektüel Varlık Yönetimi” isimli dergi, dünyanın önde gelen blockchain patent sahiplerinin sıralamaları hakkında bir açıklama yayımladı. Derwent Dünya Patent Endeksi’nden alınan verilere dayanarak oluşturulan sıralamada Ping An’ın geçen yıl 1.215 blockchain patent başvurusu ile Tencent ve Ant Group’un toplamından daha fazla başvuru yaptığı belirtildi. 

728×90 muhabbit - Blockchain Teknolojisi Alanındaki Patent Savaşları Devam Ediyor!300x250 muhabbit - Blockchain Teknolojisi Alanındaki Patent Savaşları Devam Ediyor!

Toplam 1.749 blockchain patent başvurusuna sahip olan Ping An, geçen yıl patent başvurularının sayısı sadece 291 adetti. Shenzhen’de bulunan Ping An, bankacılık dahil çok çeşitli hizmetler sunan bir finans ve sigorta şirketi işletiyor. Şirket, Ping An Bank’ın 2018’de blockchain odaklı bir firma kurmasıyla sektördeki varlığını kanıtlamış oldu.

Ping An, tarihsel olarak dosyalanmış toplam patent sayısı 1.666 olan Tencent’i geride bıraktı. Bunun yanında geçen yıl 586 patent başvurusu yapan Ant Group, toplam 2.298 adet ile en büyük blockchain patent sahibi olmaya devam ediyor.

1 - Blockchain Teknolojisi Alanındaki Patent Savaşları Devam Ediyor!
Patent

Küresel teknoloji devi IBM, raporda adı geçen tek Amerikan şirketi olarak göze çarpıyor. Şirket 2019 yılı itibarıyla toplam 647 blockchain patenti ile dördüncü sırada yer almaktadır. Patent sayısı bakımından dünyanın önde gelen Çinli şirketleri bulunmasına rağmen, IBM’in blockchain patentleri sektördeki en yüksek atıf oranına sahiptir. Rapor, şirketin aynı zamanda blockchain alanındaki en eski fikri haklardan bazılarına da sahip olduğunu belirtiyor.

2 - Blockchain Teknolojisi Alanındaki Patent Savaşları Devam Ediyor!
Patent

Çinli şirketlerin yapmış olduğu patentler her ne kadar en iyi 10 blockchain patent listelerinde temsil edilsede, bu şirketler salt blockchain şirketleri değiller. Rapor, bu şirketlerin teknoloji portföylerinin bir parçası olarak blockchain uygulamalarına odaklandığını göstermektedir. 

Çinli şirketlerin patent başvurularını bu kadar fazla yapmalarının nedeni aslında kendilerine yurtdışında uygulanan yaptırımlardan kaçınmak olarak gösteriliyor.

Raporda değinilen bir başka konu ise, yıllık küresel blockchain patent başvurularının sayısının son üç yılda giderek azalması oldu. 2018’de 12.300 olan patent başvurularının sayısı 2019’da 11.299’a düştü. 2020 yılında ise blockchain ile ilgili toplam 9.415 patent başvurusu alındı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar