Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65317.86
2.63%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3113.54
5.20%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.98
10.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $560.9
2.77%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Blockchain Teknolojisi Banka Kullanmayanlara Ne Sağlar?

Clock
Paylaş
Blockchain Teknolojisi Banka Kullanmayanlara Ne Sağlar?

Geçtiğimiz günlerde 50. Dünya Ekonomik Forumundaki iki farklı etkinlikte (Russia House 2020 ve EmTech Investment Meeting 2020) konuşma yapan OKEx finansal piyasalar direktörü Lennix Lai, Blockchain ve kripto para endüstrisinin banka kullanmayan insanlara nasıl yardımcı olabileceğini anlattı.

Global Findex’in 2017 yılındaki raporuna göre dünya üzerinde 1.7 milyar insan banka kullanmıyordu ve bu sayının bugün 2 milyarın üzerinde olduğu düşünülüyor ki bu da yetişkin nüfusunun ciddi bir oranı demek.

728×90 muhabbit - Blockchain Teknolojisi Banka Kullanmayanlara Ne Sağlar?300x250 muhabbit - Blockchain Teknolojisi Banka Kullanmayanlara Ne Sağlar?
unbanked muhabbit - Blockchain Teknolojisi Banka Kullanmayanlara Ne Sağlar?
Dünyada yetişkin nüfusun %69 unun banka hesabı yok.
unbanked muhabbit count - Blockchain Teknolojisi Banka Kullanmayanlara Ne Sağlar?
2017 itibariyle dünyada 1.7 milyar yetişkinin banka hesabı bulunmuyor.

Lai, blockchain teknolojisinin bankaların uzanamadığı yerlere uzanabileceğini ifade etti. Lai, DeFi ile blockchain teknolojisinin banka hizmetlerini uygun fiyatlara ve güvenilir bir şekilde sunma konusunda yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Bankacılık faaliyetleri bugün bir çoğumuz için normal ve gerekli olsa da dünyada bir çok yerde alt yapısal sıkıntılardan ötürü banka şubesi ve hizmeti bulunmuyor. Geleneksel banka hizmetini belirli bölgelere ulaştırmak çok maliyetli. Durum böyle olunca en ufak miktardaki para transferlerinin ücretleri bile çok yüksek olabiliyor ve bu sebepten ötürü de bu hizmete talep olmuyor.

Lai’ye göre DeFi, tüm finansal ve operasyonel hizmetlerin ücretlerini yeteri kadar aşağı çekebilir. İnsanlar birbirlerini çok ufak ücretlerle kripto para gönderebilir ve bu sayede banka kullanmayan ciddi sayıdaki insanlar için güvenilir bir ekosistem yaratılabilir.

Dünya Ekonomik Forumunda böyle konuşmaların yapılması endüstrinin destekçileri için sevindirici bir durum.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar