BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Blockchain Teknolojisi İle Oylama Yapmak İster Miydiniz?

Rusya’da blockchain tabanlı bir oylama sistemi denendi, fakat büyük oranda başarısız olundu.

Yayın:

-

Rusya’nın yerel basın kuruluşlarının raporuna göre, Rusya’nın anayasal değişiklikleri ile beraber yanında blockchain tabanlı bir oylama sistemini getiriyor.

İddialara göre, blockchain’in güvenli ve değiştirilemez yapısı sayesinde elde edilen veriler çok daha güvenli olacak ve oyların şifrelenmesine katkı sağlayacak. Moskova ve Nizhniy Novgoroda sakinleri için 20 Haziran- 30 Haziran tarihleri arasında halihazırda yapılan e-oylama ise Exonum blockchain platformundan destek alıyor.

Moskova ve Nizhniy Novgorod sakinleri, özel bir web sistesi aracılığı ile çevrimdışı yahut çevirmiçi oy kullanabilecekler. Fakat RIA haber ajansından gelen bir rapora göre web sitesi açıldıktan sonra ilk bir kaç saat erişilemez bir durumda idi.

Merkezi Seçim Komisyonu’na göre, kesintinin ana kaynağı seçmenlerden gelen yüksek talep sebebi ile gerçekleşti. Lakin Otkritiye Media’nın raporuna göre, ilk 49 saat içinde çevrimiçi oy kullanan Moskova sakinlerinin sayısı 494 olarak kayda geçişmiş. Garip olan ise, toplamda 65.000 adet oy pusulasının dağıtılmış olması.

Yerel bir haber ajansı Meduza’ya göre ise, e-oylamalar belirli bölgelerde anormal sonuçlar ortaya çıkardı. Örnek vermek gerekirse, Troitsky İdari Bölgesinde bir sandık merkezine atanan 7.300 kişinin içinden oy kullanmaya uygun olan sadece 2.358 kişi vardı. Yerel seçim komisyonu bunun “teknik bir arıza” olduğunu belirtti.

Bildirilen tutarsızlıklar ve sorunlar hakkında Bitfury hiç bir açıklama yapmadı.

Putin’in Arzusu

Anayasa değişiklikleri onaylandığı takdirde, Vladimir Putin teoride iki altı yıl daha görev yapabilecek. Yani bu durumda Putin 2036’ya kadar Rusya devletinin başkanı konumunda kalabilir.

Bildiğiniz gibi, Putin’in kripto para birimleri hakkında görüşleri belirsiz bir durumda. Hükümeti geçmiş zamanlarda bir kripto para düzenlemesi yapmak için bir araya toplamaya çalıştı, fakat dünyada yaşanan olaylar neticesinde kabineyi bu konu hakkında bir araya getiremedi. Fakat Rusya’da kripto paralar ile ilgili bazı düzenlemeler mevcut. Örneğin yasadışı bir şekilde kripto para kullanımı yapan vatandaşlar çok ciddi bir biçimde caydırıcı cezalara tabii tutuluyor. Geçtiğimiz günlerde kripto paraları yasaklamayı düşünen Rus kabinesinden hala bir adım görülmedi.

Rusya, Nisan ve Mayıs 2020 ayları boyunca LocalBitcoins üzerinden en fazla Bitcoin ticareti yapan ülke oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Bybit, Chainlink Fiyat Feed’lerini Vadeli İşlem Platformuna Entegre Edecek!

Borsa, yedi yeni fiyat çiftleri ile entegrasyonu başlatacağını açıkladı.

Yayın:

-

Bitcoin vadeli işlem borsası olan Bybit’in, Chainlink fiyat akışlarını kendi platformuna entegre edeceği duyuruldu.

Chainlink Fiyat Referans Verilerinin entegrasyonunun, yatırımcılara Bybit platformunun beslemeleri dışında kolayca ek fiyat verileri ve endeksler sunulacağı anlamına geleceği bildirildi. Bu fiyat akışlarının, yatırımcıların DeFi pazarlarındaki token’lerin fiyat verilerine erişebilecekleri için, değişken zamanlarda son derece faydalı olacağı ve fiyat verilerinin ayrıca faydalı bir alternatif endeks görevi görebileceği açıklaması yapıldı. 

Yapılan açıklamada kripto para birimlerinin zaman zaman büyük fiyat hareketlerine maruz kaldığı ve bu durumlarda da yatırımcıların her zaman güvenilir verilere erişimini sağlamak için, başvurabileceği ek bir fiyat akışı sağlamak istedikleri için bu ortaklığı yapıldığı bildirildi.

Bybit’in kurucu ortağı ve CEO’su Ben Zhou, konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“DeFi pazarından yaygın olarak kullanılan fiyat referans verilerini yatırımcılarımıza sunmak için Chainlink’i entegre etmekten heyecan duyuyoruz. Chainlink’i entegre ederek, merkezi olmayan ve son derece şeffaf olan, tüccarlarımızın erişebildiği kaynak miktarını artıran doğru bir fiyat verisi kaynağı sağlayabiliyoruz.”

Bybit yaptığı açıklamada yedi yeni çift fiyat beslemesiyle entegrasyonu başlatacağını açıkladı. Chainlink fiyat feed’lerinin ilk entegrasyonunun ; BTC / USD, ETH / USD, XRP / USD, EOS / USD, LTC / USD, XTZ / USD ve LINK / USD çifleri ile yapılacağı bildirildi.

Borsa yaptığı açıklamada, bağımsız fiyat beslemelerinin dışında alternatif bir fiyat endeksi kullanmanın en önemli faydalarından birinin, yatırımcıların çeşitli veri noktalarına erişebilmeleri olduğunu da belirtti.

Bybit ayrıca bu ortaklık ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bu Chainlink destekli merkezi olmayan fiyat beslemeleri, DeFi pazarında en çok başvurulan veri noktalarıdır. Ve şu anda önde gelen DeFi uygulamalarının çoğu için kullanıcı fonlarında 3 milyar doların üzerinde güvence sağlamaktadır.”

Chainlink Hakkında

Chainlink, akıllı sözleşmelere güvenli ve güvenilir veri giriş ve çıkışlarına erişim sağlayan merkezi olmayan oracle ağları oluşturmak ve çalıştırmak için açık kaynaklı bir blok zinciri soyutlama katmanıdır.  Ayrıca Synthetix, Aave ve Bancor gibi önde gelen DeFi uygulamalarına oracle’lar sağlar.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Borsa Haberleri İçin: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

İngiliz Fintech Firması Cashaa, Hindistan’da Kripto Dostu Banka Şubeleri Açacak!!

Cashaa Hindistan’da 34 adet fiziksel şube açacak.

Yayın:

-

Çevrimiçi Bankacılık platformu Cashaa tarafından 26 Ekim tarihinde yapılan açıklamaya göre, fintech firması, UNICAS adında kripto dostu bir finans kurumu kurmak için Hindistan’ın Birleşik Çok Devletli Kredi Kooperatifi ile ortaklık kuracağını duyurdu.

Bu yeni girişimin, Delhi ve Gujarat şehirleri ve Rajasthan eyaleti dâhil olmak üzere kuzey Hindistan’da 34 adet fiziksel şube ve operasyonu içereceği bildirildi. Ancak fintech firması, gelecek yıl kullanıcıların kripto ürünlerine erişebilecekleri 100 fiziksel şubeye ulaşmayı planladığını belirtti.

Bu ayın başlarında Cashaa India, Hintli işletmelerin ve bireylerin Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Xrp ve yerel token CAS dahil olmak üzere kripto para birimlerini satın almak, saklamak ve kaydetmek için bir tasarruf hesabı açmasına izin vereceğini belirtti. Firmanın ayrıca, müşterilerin kripto bakiyelerini krediler için teminat olarak kullanmalarına ve yerel fiat para birimi ile kripto para satın almalarına izin vereceği bildiriliyor. Ayrıca Cashaa, The United’ın mevcut lokasyonlarını kripto eğitim merkezlerine uyarlayacağını belirtti.

Cashaa CEO’su Kumar Gaurav, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Çoğu Hintli, çevrim içi bir ürün olarak kripto para biriminin farkında değil veya yanlış bilgilendirilmiş. Ayrıca gördüklerine veya hükümetin tanıdığı ve önerdiği şeye güvenme eğiliminde.”

Gaurav, Hindistan’ın hala büyük ölçüde nakite dayalı bir ekonomi olduğunu açıkladı. Ayrıca kripto para birimini benimseme sürecini yavaşlatan her iki sorunu da ele almayı planladıklarını belirtti.

Hindistan ve Kripto Yasakları

Eylül ayında, Hindistan hükümetinin, mahkemelerin önceki bir genel yasağı kaldırmasından altı ay sonra kripto para işlemlerini yasaklayan bir yasa düşündüğünü belirten raporlar yayılmıştı. Bununla birlikte, Hindistan Parlamentosu geçen ay “Muson Oturumu” için toplanmıştı. Toplantı sırasında hiçbir düzenleyicinin böyle bir yasa için yasa tasarısı önermediği açıklamıştı.

Hintli blockchain araştırma şirketi Crebaco’nun kurucusu Siddharth Sogani, yeni bir kripto yasağı çağrısı yapan raporları “tıklama tuzağı” olarak nitelendirdi. Cashaa CEO’su ayrıca, olası bir kripto yasağı hakkındaki medya raporlarının spekülatif hikayeler olduğu söyledi. Bunun yanında düzenlemelerin büyük olasılıkla Cashaa Hindistan‘ın kullanıcılarına kripto hizmetleri sunmasına engel olmayacağına inandığını belirtti. 

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.