Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64107.63
-3.94%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3392.75
-4.55%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.68
-11.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $576.9
-5.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Blockchain Teknolojisi İle Oylama Yapmak İster Miydiniz?

Rusya’da blockchain tabanlı bir oylama sistemi denendi, fakat büyük oranda başarısız olundu.

Clock
Paylaş
Blockchain Teknolojisi İle Oylama Yapmak İster Miydiniz?

Rusya’nın yerel basın kuruluşlarının raporuna göre, Rusya’nın anayasal değişiklikleri ile beraber yanında blockchain tabanlı bir oylama sistemini getiriyor.

İddialara göre, blockchain’in güvenli ve değiştirilemez yapısı sayesinde elde edilen veriler çok daha güvenli olacak ve oyların şifrelenmesine katkı sağlayacak. Moskova ve Nizhniy Novgoroda sakinleri için 20 Haziran- 30 Haziran tarihleri arasında halihazırda yapılan e-oylama ise Exonum blockchain platformundan destek alıyor.

728×90 muhabbit - Blockchain Teknolojisi İle Oylama Yapmak İster Miydiniz?300x250 muhabbit - Blockchain Teknolojisi İle Oylama Yapmak İster Miydiniz?

Moskova ve Nizhniy Novgorod sakinleri, özel bir web sistesi aracılığı ile çevrimdışı yahut çevirmiçi oy kullanabilecekler. Fakat RIA haber ajansından gelen bir rapora göre web sitesi açıldıktan sonra ilk bir kaç saat erişilemez bir durumda idi.

Merkezi Seçim Komisyonu’na göre, kesintinin ana kaynağı seçmenlerden gelen yüksek talep sebebi ile gerçekleşti. Lakin Otkritiye Media’nın raporuna göre, ilk 49 saat içinde çevrimiçi oy kullanan Moskova sakinlerinin sayısı 494 olarak kayda geçişmiş. Garip olan ise, toplamda 65.000 adet oy pusulasının dağıtılmış olması.

Yerel bir haber ajansı Meduza’ya göre ise, e-oylamalar belirli bölgelerde anormal sonuçlar ortaya çıkardı. Örnek vermek gerekirse, Troitsky İdari Bölgesinde bir sandık merkezine atanan 7.300 kişinin içinden oy kullanmaya uygun olan sadece 2.358 kişi vardı. Yerel seçim komisyonu bunun “teknik bir arıza” olduğunu belirtti.

Bildirilen tutarsızlıklar ve sorunlar hakkında Bitfury hiç bir açıklama yapmadı.

Putin’in Arzusu

Anayasa değişiklikleri onaylandığı takdirde, Vladimir Putin teoride iki altı yıl daha görev yapabilecek. Yani bu durumda Putin 2036’ya kadar Rusya devletinin başkanı konumunda kalabilir.

Bildiğiniz gibi, Putin’in kripto para birimleri hakkında görüşleri belirsiz bir durumda. Hükümeti geçmiş zamanlarda bir kripto para düzenlemesi yapmak için bir araya toplamaya çalıştı, fakat dünyada yaşanan olaylar neticesinde kabineyi bu konu hakkında bir araya getiremedi. Fakat Rusya’da kripto paralar ile ilgili bazı düzenlemeler mevcut. Örneğin yasadışı bir şekilde kripto para kullanımı yapan vatandaşlar çok ciddi bir biçimde caydırıcı cezalara tabii tutuluyor. Geçtiğimiz günlerde kripto paraları yasaklamayı düşünen Rus kabinesinden hala bir adım görülmedi.

Rusya, Nisan ve Mayıs 2020 ayları boyunca LocalBitcoins üzerinden en fazla Bitcoin ticareti yapan ülke oldu.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar