Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66740.15
0.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3554.4
-1.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.04
-2.58%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $608.9
0.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Bored Ape Yacht Club Nedir?

Bored Ape Yacht Club, Ethereum blok zincirinde geliştirilen popüler bir NFT koleksiyonudur.

Clock
Paylaş
Bored Ape Yacht Club Nedir?

NFT’lerin 2021 yılında popülaritesinin artmasıyla birlikte, kullanıcıların özellikle sosyal medyalarda kullanılabilecekleri bireysel görüntülerin her biri milyonlarca dolara satıldı ve bu süreçte milyarlarca dolar değerinde işlem hacmi sağlandı.

En çok bilinen NFT ürünü olan CryptoPunks, 2017’de kripto para tutkunları dışındaki hiç kimsenin bilmediği, dijital koleksiyonların günümüzdeki gibi önemsenmesinden çok önce geliştirilmiş olan Ethereum NFT’leridir.

728×90 muhabbit - Bored Ape Yacht Club Nedir?300x250 muhabbit - Bored Ape Yacht Club Nedir?

Ancak, Bored Ape Yacht Club, CryptoPunks’tan ilham alan en yeni NFT projeleri arasındadır.

Bored Ape NFT’leri, CryptoSlam’den gelen veriler ve varyantlar da dahil olmak üzere $750 milyondan fazla işlem hacmi elde etti.

Ayrıca sporcular, sanatçılar ve daha fazlası da olmak üzere Twitter’da kullanılan NFT’ler giderek artan bir şekilde hayatımızda yer almaya başladı. Bir Bored Ape NFT’si satın almak, kullanıcılara birçok avantaj sağlayan “Yacht Club” üyeliğine dahil eder.

Bir Bored Ape NFT’si satın almayı mı düşünüyorsunuz? İşte Bored Ape Yacht Club, Mutant Ape Yacht Club ve Bored Ape Kennel Club hakkında tüm bilmeniz gerekenler.

Bored Ape Yacht Club Nedir?

Yuga Labs tarafından tasarlanan Bored Ape Yacht Club, Ethereum blok zincirinde NFT olarak geliştirilen ve 10.000 adet NFT’den oluşan bir koleksiyondur.

Bir NFT veya tam adıyla non-fungible token (bölünemez token), dijital bir varlık için bir nevi sahiplik belgesinin yerini alarak, alıcıların bu görüntünün ya da NFT’nin tek sürümüne sahip olduklarını kanıtlamalarına olanak tanır.

Bored Ape NFT’si satın alan kullanıcılar, rastgele tasarlanmış özelliklere ve aksesuarlara sahip, ilgisiz olarak görünen bir maymun resmine ya da NFT’sine sahiptir.

Diğer NFT koleksiyonlarında olduğu gibi Bored Ape NFT koleksiyonunda yer alan hiçbir iki görüntü tam olarak aynı değildir.

Ekran Resmi 2021 09 16 15.57.20 549x600 - Bored Ape Yacht Club Nedir?
Bored Ape NFT’leri

En pahalı Bored Ape NFT’si ise 740 ETH karşılığında 7 Eylül 2021 tarhinde The Sandbox tarafından satın alındı.

Pudgy Penguins ve 0N1 Force dahil olmak üzere son zamanlarda birçok popüler NFT koleksiyonun ortaya çıkmasıyla birlikte Bored Ape, rekabetçi NFT pazarında lider konumda değil.

Ancak Bored Ape, NFT’leri için Yacht Club üyeliğinin avantajlarıyla kendisine hevesli bir NFT koleksiyoncusu tabanı buldu.

Bored Ape Yacht Club’ı Farklı Kılan Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Bored Ape Yacht Club özel bir topluluk veya sosyal organizasyon olarak tanımlanabilir.

Bored Ape tarafından satılan NFT’lerden birine sahip olmak, Yacht Club üyeliğin kilidini açar. Bu üyeliğin sunduğu bazı avantajlar arasında, ünlüler de dahil olmak üzere diğer NFT sahiplerinin yer aldığı ve sohbet ettiği özel bir Discord sunucusuna erişim yer alır.

Ayrıca Maymun NFT’leri, giderek daha da tanınacak olan NFT’lerin bir tür dijital kardeşliği birleştirmesine olanak tanır.

Yacht Club üyeliğinin sağladığı en büyük avantajlardan biri ve belki de en önemlisi, bir Bored Ape NFT’sine sahip olmak, daha sonra önemli miktarda nakit karşılığında yeniden satılabilen ek NFT koleksiyonlarına erişmenizi sağlar.

Tasarımcı Yuga Labs, daha önce Bored Ape NFT sahiplerine ücretsiz Bored Ape Kennel Club köpek NFT’leri sundu ve daha sonra bir Mutant Ape Yacht Club görüntüsü oluşturan ücretsiz “Mutant Serum” NFT’leri yayınladı.

Kennel Club ve Mutant Ape, NFT’ler ve avantajlar için devam eden bir plan için bir kerelik abonelik ücreti ödemeye benziyor.

Bored Ape NFT’lerini Nasıl Satın Alabilirim?

Bored Ape NFT’leri, OpenSea başta olmak üzere ikincil pazarlarda mevcut. OpenSea’de bir Bored Ape Yacht Club, Bored Ape Kennel Club veya Mutant Ape Yacht Club NFT’leri satın almak için ve koleksiyonun tamamını görüntülemek için proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bored Ape NFT’lerinin bazıları sabit bir fiyatla satışa sunulurken, bazıları da açık artırmada yer alıyor.

Bored Ape NFT’si satın almak için bir Ethereum cüzdanına (MetaMask gibi) ve hem istediğiniz NFT’yi satın alma fiyatını hem de Ethereum ağındaki işlem ücretini karşılayacak kadar cüzdanınızda ETH’ye sahip olmalısınız.

Bored Ape NFT’lerinin Geleceği

Bored Ape, Nisan 2021 tarihinde pazara sürüldü. Bored Ape, NFT pazarına sürüldüğü tarihten bu yana CryptoPunks’tan sonra işlem hacmiyle beraber en popüler ikinci NFT koleksiyonudur.

Pazara sürülmesinden sonra, sosyal medyada profil resimleri olarak Bored Ape Yacht Club NFT’lerini kullanan birçok ünlü isim gördük.

Üç kez NBA şampiyonu olan Stephen Curry, Ağustos 2021’de $180.000 ETH’ye Bored Ape NFT’si satın alarak NBA yıldızları Josh Hart ve Tyrese Haliburton’ın yanı sıra NFL oyuncuları Dez Bryant ve Von Miller’ın da yer aldığı Bored Ape Yacht Club’ta sporcular listesine katıldı.

Ayrıca, The Chainsmokers, Waka Flocka Flame ve Jermaine Dupri gibi isimler de Bored Ape NFT’sine sahip olan sanatçılar olarak öne çıkıyor.

s b6b0cbf4ec9a9cbeda1144f428d536f565831a49 - Bored Ape Yacht Club Nedir?
Stephan Curry’nin satın aldığı Bored Ape NFT’si

Ağustos 2021’de tasarımcı Yuga Labs’ın mevcut Bored Ape NFT sahiplerine ücretsiz bir Mutant Ape NFT mint edebilmeleri için bir “Mutant Serum” dağıtmasının yanı sıra, herkesin 3 ETH karşılığında satın alabileceği 10.000 yeni Mutant Ape yayınladı.

Mutant Ape koleksiyonundaki tüm set, bir saat içinde tükendi ve bu süreçte $96 milyon değerinde Mutant Ape satıldı.

Sizce NFT pazarında Bored Ape, CryptoPunks’ın yerini alabilecek mi?

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar