BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Brave IPFS Desteğini Entegre Ettiğini Duyurdu!

Brave kullanıcılarının dikkatine!

Yayın:

-

brave

Popüler bir blockchain tarayıcısı olan Brave Browser, merkezi olmayan internete erişimi güçlendirmek için InterPlanetary File System’i (IPFS) entegre ettiğini duyurdu.

19 Ocak tarihinde yapılan bir duyuruya göre Brave, IPFS’yi Windows, macOS ve Linux için masaüstü web tarayıcısına entegre ettiğini söyledi.

IPFS, interneti daha hızlı, daha güvenli ve daha açık hale getirmek için tasarlanmış eşler arası bir hiper ortam protokolüdür. Protokol, web sayfalarını bir ağ üzerinden aktarmak için kullanılan önemli bir istemci tabanlı protokol olan HTTP’yi tamamlamayı ve değiştirmeyi amaçlıyor.

Duyuruda Brave, HTTP ile ilgili bazı önemli sorunları da tespit etti:

Bugün internetin temel protokolü, bu uygulamalarda gücün nerede olduğunu belirleyen HTTP’dir. HTTP, yayıncılara hizmet kullanılabilirliği ve veri erişimi üzerinde tam denetim sağlayarak, son kullanıcılar üzerinde pasif bir alıcı üretimi yapıyor.

Bu nedenle Brave’in IPFS entegrasyonu, mevcut internet mimarisini yeniden tanımlamaya yönelik büyük bir adım olarak görülüyor. Firma, “IPFS, ortak bir genel ağ üzerinden kullanıcılar arasında doğrudan iletişimi ve paylaşımı sağlayarak bu dinamiği değiştiriyor.” dedi.

IPFS için verilecek olan desteğin ilk sürümü, temel düğüm işlevselliği sağlıyor. Ayrıca Brave, 2021’de Brave’in Android tarayıcısına IPFS desteği eklemek üzerine çalışmalar yapmakta.

IPFS’yi aktif olarak deneyen tek şirket Brave değil. Mart 2020’de Opera, Android tarayıcılarında IPFS desteğini yayınladı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Haberler