BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Dikkat! Bu Kötü Amaçlı Monero Yazılımı Şifrenizi Çalabilir!

Aman dikkat! Black-T isimli Monero kötü amaçlı yazılımı cryptojacking ile kalmayıp artık şifrenizi bile çalabilir!

Yayın:

-

Monero black-t kötü amaçlı yazılım

Siber güvenlik firması Unit 42, kötü haberi verdi. Yıllardır siber suçluların ekmeğine yağ süren Black-T adındaki kötü amaçlı Monero yazılımı, güncellendi. Güncellenen yazılım artık kimlik bilgilerini, şifreleri çalabiliyor. Bunun yanı sıra Cryptojacking yapabiliyor.

Cryptojacking, kripto para madenciliği yapmak için başkasının bilgisayarının işlem gücünü, bilgisayar sahibinin izni veyahut haberi olmadan kullanmak olarak tanımlanabilir. Hash rate’in artışıyla birlikte birçok insan farkında bile olmadan Cryptojacking kurbanı oluyor.

Black-T isimli kötü amaçlı yazılım, Monero gibi Work Of Proof kripto para birimlerini kazmak amacıyla kurbanların bilgisayarlarını hedef alıyor. Kurbanlar kimi zaman bireysel kimi zaman da kurumsal ölçekte oluyor. Yasa dışı olarak gerçekleştirilen bu kripto para madenciliği faaliyetlerinde bilgisayarınıza veyahut sağlığınıza zarar gelmesi de oldukça olası.

Unit 42, zaten yeterince tehlikeli olan bu kötü amaçlı yazılımın bir güncellemeyle daha da tehlikeli hâle geldiğini duyurdu. Artık Black-T, girdiği bilgisayardaki hassas bilgilere ulaşabilir, onları başka siber suçlulara gönderebilir. Şifreler, çevrim içi kimlik bilgileri ve banka hesabı gibi hassas bilgilerin çalınmasının yanı sıra Windows işletim sistemlerinden düz metin şifreleri kazımak için “Mimikatz” isimli bir siber suç aracı kullandığı belirtildi. Üstelik Mimikatz sadece hassas bilgileri elde etmekle kalmıyor, bilgisayar kullanımını da sekteye uğratabiliyor.

Hassas kimlik bilgilerinin çalınmasını veyahut cryptojacking yapılması güncellemenin aslında ne denli tehlikeli olduğunu gösteriyor. Unit 42 araştırmacısı Nathaniel Quist de aynısını düşünmüş olmalı ki tehlikeye dikkat çekerek durdurulması gerektiğini ifade ediyor.

“Bu yeni teknik ve taktiklerin ışığında yapılabilecek en önemli şey, bilinmeyen cryptojacking solucanlarının hedeflenmesi ve durdurulmasıdır.”

Güncellemeyle birlikte Black-T girdiği bilgisayarda hâli hazırda cryptojacking yapan kötü amaçlı bir yazılım bulduğu takdirde, bu dosyalara otomatik olarak saldırarak devre dışı bırakıyor. Sonrasında da kendi yazılımını yükleyerek cryprojacking’i kendi adına yapıyor. Özellikle Monero Cryptojacking’i yapan kötü amaçlı yazılım şimdiden

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Frontier, NFT Teknolojisine Destek Sunacak!

Frontier, NFT kullanıcılarına yeni bir ayrıcalık sağlıyor!

Yayın:

-

Frontier

Frontier, non-fungible tokenler ve semi-fungible tokenler için izleme ve yönetme desteği sunmaya hazırlanıyor.

Frontier’in paylaştığı blog gönderisine göre, kullanıcılar artık mobil cüzdanlarını Frontier arayüzüne bağlayarak tüm NFT pozisyonlarını görüntüleyebilecek.

Blog gönderisinde, Frontier’in NFT ve semi-fungible tokenler için verdiği destek için heyecanlı oldukları belirtildi.

Kullanıcılar artık Frontier’in uygulaması üzerinden NFT’leri için bu yeteneklere sahip olacak:

  1. NFT’ler İzleyebilmek: Frontier ile diğer mobil cüzdanlarınıza bağlanarak hangi pazardan satın aldığında bakılmaksızın tüm NFT’lerinizi izleyebilirsiniz. Kullanıcılar, sahip oldukları NFT’leri detaylı bir şekilde görüntüleyebilir.
  2. NFT’leri yönetme: Diğer mobil cüzdanınızı Frontier’e bağlayarak, NFT’lerinizi diğer cüzdanlara ve adreslere gönderebilirsiniz.
  3. Hareketi Destekler: Ses ve hareket destekli NFT’ler, Frontier’de oynatılabilir.
  4. NFT’lere Ayrılmış Bölüm: Artık “Varlık” sayfamızda üç farklı sekmemiz var. Bunlardan ilki Tokenler, İkincisi Pozisyonlar ve son olarak NFT’ler.

Frontier Nedir?

Frontier tek bir blockchain ağından bağımsız bir şekilde, DeFi ürünlerini birleştirmeye odaklanan bir katman projesi olarak tanımlanabilir.

Frontier’in amacı, yükselen DeFi popülaritesinde DeFi uygulamalarını ve çözümlerini tek bir katman üzerinde birleştirip kullanıcılara sunmak.

İlginizi Çekebilir: DeFi Nedir?

Frontier’in ayrıca kendine has yerel bir tokenı mevcut. Front isimli token, Front Chain üzerinde çalışıyor ve Frontier Suite’e dahil edilmiş uygulama ve platformlarda çok düşük “gas” ücretleri ile hizmet sunuyor.

Ayrıca yönetişim bağlamında ikinci bir tokene ev sahipliği yapan platform, bu süreci gFront isimli bir token ile sürdürecek.

Daha fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

ASEAN Ülkelerine Dijital İpek Yolu Çağrısı!

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, ASEAN Ülkelerine Dijital İpek Yolu çağrısında bulundu.

Yayın:

-

ASEAN Ülkelerine Dijital İpek Yolu Çağrısı!

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, ASEAN ülkelerine çağrıda bulundu. South China Morning Post’un haberine göre Çin Başkanı, bölgesel kalkınma ve siyasi istikrarı korumak amacıyla Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur liderliğinde kurulan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ni yani ASEAN’ı “Dijital İpek Yolu”nu geliştirmeye çağırdı.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin de katıldığı Suudi Arabistan’daki G20 Liderler Zirvesi’nden sonra Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in durağı Çin’in Nanning kentinde düzenlenen China-ASEAN Expo oldu. Mevzu bahis çağrı da tam burada gerçekleşti.

Kısa bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Joe Biden, Çin’in ekonomik gücünü zayıflamak için bölgesel iş birlikleri yapacaklarını açıkladı. Çin de buna ithafen köklerini Güneydoğu Asya Ülkeleri’nde daha fazla salmak için açık çağrıda bulundu.

“Güneydoğu Asya Ülkeleri ile dijital bağlantıyı teşvik etmek amacıyla bir Çin-ASEAN dijital limanı ve “Dijital İpek Yolu” inşa edilebilir.”

Çin halk cumhuriyeti başkanı xi jinping

Ayrıca Xi Jinping, bir süredir Çin’in ekonomiyi canlandırma ve kıtaları birleştirme amacıyla öne sürdüğü Bir Kulak, Bir Yol ya da Kuşak-Yol (Belt and Road Initiative) olarak bilinen modern ipek yolu projesinde Güneydoğu Asya Ülkelerinin önemli bir yeri olduğunu belirtti.

Bir Kuşak Bir Yol Projesi Haritası, görsel The Economist’ten alınmıştır.

2020 yılının başında Amerika Birleşik Devletleri ile girdiği ekonomik savaş sonrası Çin ekonomisi bölgesel iş birliklerine yönelmeye çalışmıştı. ASEAN Ülkelerine olan bu açık çağrı da bu yönelimin en büyük göstergelerinden biri olmakta. Bu tip iş birliklerine başta pek de sıcak bakmayan ASEAN ülkelerinin şu anda daha ılımlı olduğu belirtiliyor.

Daha fazla Çin haberi için: Çin Haberleri
Özellikle dijital yuan çalışmaları ile alakalı daha fazla haber için: Dijital Yuan Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.