BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Cryptojacking Yazılım, Cebini Değil, Elini Yaktı!

Cryptojacking yazılım nedeniyle bilgisayarı aşırı ısınan gencin cüzdanı veya bilgisayarı değil, eli yandı.

Yayın:

-

Cryptojacking Yazılım, Genci Elinden Etti!

Cryptojacking yazılım nedeniyle bilgisayarı aşırı ısınan gencin cüzdanı veya bilgisayarı değil, eli yandı. Kötü niyetli yazılımların cüzdanınıza veya bilgisayarınıza zarar verebileceği biliniyor ancak fiziksel olarak size de zarar verebileceğini biliyor muydunuz?

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Krallık’ta sıra dışı bir olay meydana geldi. İngiltere’nin Sheffield kentinde yaşayan 18 yaşındaki Abdelrhman Badr, Corona virüsü pandemisi nedeniyle sosyal izolasyonu sırasında her zamanki gibi evinde oyununu oynuyordu. Ancak bir süre sonra bilgisayarı aniden kapandı. Kontrol etmek isteyen genç, bilgisayarına dokundu ve hiç beklemediği bir şeyle karşılaştı. Bilgisayarının anakartı o kadar ısınmıştı ki gencin elini yaktı.

Hastaneye götürülen gence yanık tedavisi uygulandı. Olaydan sonra evine döndüğünde bilgisayarının çok oyun oynamaktan ötürü bozulduğunu düşünen Badr, sadece bir ısınma diyerek olayı geçiştirdi. Ancak bilgisayarını uyku moduna aldığında bile fanlarının çalıştığını duyabiliyordu. Bilgisayarı asla kapanmıyor veya tamamen uyku moduna girmiyordu. Bunun üzerine 3 hafta kadar sonra bilgisayarını tekrar kontrol etti. Kontrolü sonucu hiç girmediği ve hatta adını bile duymadığı bir siteye veri aktarımı yapıldığını fark etti.

Badr, bilgisayara sızarak başkaları adına işlemci gücünü harcayan ve bu şekilde kripto para madenciliği yapan kötü niyetli bir yazılım olan cryptojacking ile karşı karşıyaydı. Kurum ve kuruluşların yanı sıra hükümetleri bile korkutan cryptojacking, corona virüsü pandemisi ile gittikçe artan siber suçlardan sadece birisi. Badr farkına bile varmadan bilgisayarınıza sızıp işlemcisini kripto para kazmak için harcayan siber suçluların hedefinin Monero olduğu belirlendi.

Monero gizliliği çok yüksek bir kripto para olmasının yanı sıra son zamanlarda özellikle Güney Kore’de yaşanan skandallardan sonra gözden düşmeye başladı. Her geçen gün siber suçluların yakalanması, çetelerin çökertilmesi ve bu gibi siber suçların aydınlatılması ile Monero’nun kara ekonomiyle ilişkisi daha da açığa çıkıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Ethereum İşlem Ücretlerine Maruz Kalmadan UNI Farming Mümkün Mü?

Supercharger isimli yeni etkinlik kapsamında “fee” ödemeden Uniswap tokeni UNI kazanmak mümkün hale getirilmiş oldu.

Yayın:

-

cryptocom uni

Kripto para platformu ve borsası Crypto.com dün gerçekleştirdiği duyuru ile birlikte DeFi tarafında önemli bir adım attı.

Supercharger isimli yeni etkinlik kapsamında “fee” ödemeden Uniswap tokeni UNI kazanmak mümkün hale getirilmiş oldu.

Platformun kendi tokeni CRO kilitleyerek gerçekleştirilebilecek yield farming etkinliği oldukça ilgi çekmiş görünüyor.

Herhangi bir kilitleme dönemi bulunmayan etkinlik kapsamında ücret ödemeden UNI token kazanılabiliyor.

Etkinlik için oluşturulan toplam havuz ise 500,000 $ değerinde. Kilitleme işlemini gerçekleştiren kullanıcılar havuzdan payını alacak. Ödemeler ise UNI olarak gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz dönemde inanılmaz bir büyüme yaşayan merkezsiz borsalar Uniswap liderliğinde büyümelerine devam ediyor. Merkezi borsalara oldukça ciddi rakip olma yolunda ilerleyen merkezsiz platformlar, merkezi borsaların düzenlediği etkinliklere de konu olmaya başlamış durumda.

Ethereum Ücretleri

DeFi uygulamalarının ve platformlarının popüleritesinin hızla artması ile birlikte Ethereum ağı üzerindeki yoğunluk da ciddi derecede artmış durumda. Saniyede ortalama 7 işlem onaylama kapasitesi bulunan ağa çok daha fazla işlem yüklemesi gerçekleştiğinden hem transfer süreleri hem de işlem ücretleri ciddi derecede artmıştı.

Doğası gereği merkezsiz borsalar üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin tümü için de bir transfer işlemi gerektiğinden bu durum ağ kapasitesini oldukça olumsuz etkilemişti.

İşlem başına 30 $’a kadar çıkan ücretler kullanıcıları oldukça zor duruma sokmuştu.

Karlılığın oldukça yüksek olması sebebiyle kimi kullanıcılar bu ücretleri göz ardı ederken kimisi ise ücretlerin yüksekliği sebebiyle merkezsiz borsalar üzerinde işlem gerçekleştirmemişti.

Kilitli Değer Miktarı

11 Milyar $’ın üzerinde seyreden DeFi üzerindeki kilitli değer miktarı Temmuz ayında 2 Milyar $ seviyelerinde bulunuyor. Bu hızlı ivmelenme ve artış da kripto para topluluğunun ilgisi bu yöne çekmiş durumda.

DeFi platformları arasında Uniswap, en çok kilitli değeri barındıran platform konumunda bulunuyor. Yüzde 20’ye yakın dominans gösteren Uniswap’ın en yakın takipçisi ise MakerDao.

DeFi platformlarından yararlanıyor musunuz?

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

DeFi marketcap için: DeFi MarketCap

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Japon E-Spor Şirketi Oyuncularına Kripto İle Ödeme Yapıyor!

SBI’dan görülmemiş bir karar!

Yayın:

-

sbi holdings

Japon finans kuruluşu SBI Group’un bir yan kuruluşu olan SBI E-Sports, oyuncularının risk sermayesi şirketi VC Trade ile yaptığı sponsorluk anlaşmasının bir parçası olarak kripto ile maaş alacağını duyurdu.

Resmi açıklamaya göre, şirketin dijital para birimlerini de kullanan e-spor oyuncuları arasındaki varlığını güçlendirmek için oyuncu maaşları, itibari para yerine Ripple ile ödenecek.

Uzun süredir Ripple ile ortaklığı olan SBI E-Sports, bu sponsorluk anlaşmasının portföyünü blockchain endüstrisi içerisinde çeşitlendirmenin bir yolu olduğunu söyledi. Hedefleri ise, “müşteri odaklılığına dayalı bir şekilde sağlıklı bir pazar oluşturmak, beslemek, fiyatları iyileştirmek ve likiditeyi genişletmektir.”

CoinMarketCap’e göre XRP, 10.827.898.158 $’lık bir piyasa değerine sahip. Bu piyasa değeri Ripple’ı piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi yapıyor.

2019’da Ripple’ın geliştirici ekosistemi Project Xpring ve oyun merkezli blok zinciri platformu Forte, oyun geliştiricilerini desteklemek için ortaklaşa 100 milyon dolarlık bir fon oluşturdu.

Blockchain eğlence stüdyosu Virtually Human Studio’nun Gelişme Müdürü Mac Ocampo, daha önce “tüm oyuncular kripto kullanıcıları değildir ve tüm kripto kullanıcıları oyuncu değildir” diye yakınıyordu. Ocampo’nun bahsettiği bu durum, oyun endüstrisi ve blockchain endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorluktu.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.