Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56918.96
7.74%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3235.21
2.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.87
1.36%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $393.4
-0.78%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Cryptojacking Yazılım, Cebini Değil, Elini Yaktı!

Cryptojacking yazılım nedeniyle bilgisayarı aşırı ısınan gencin cüzdanı veya bilgisayarı değil, eli yandı.

Clock
Paylaş
Cryptojacking Yazılım, Cebini Değil, Elini Yaktı!

Cryptojacking yazılım nedeniyle bilgisayarı aşırı ısınan gencin cüzdanı veya bilgisayarı değil, eli yandı. Kötü niyetli yazılımların cüzdanınıza veya bilgisayarınıza zarar verebileceği biliniyor ancak fiziksel olarak size de zarar verebileceğini biliyor muydunuz?

Binance BannerBinance Banner

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Krallık’ta sıra dışı bir olay meydana geldi. İngiltere’nin Sheffield kentinde yaşayan 18 yaşındaki Abdelrhman Badr, Corona virüsü pandemisi nedeniyle sosyal izolasyonu sırasında her zamanki gibi evinde oyununu oynuyordu. Ancak bir süre sonra bilgisayarı aniden kapandı. Kontrol etmek isteyen genç, bilgisayarına dokundu ve hiç beklemediği bir şeyle karşılaştı. Bilgisayarının anakartı o kadar ısınmıştı ki gencin elini yaktı.

Hastaneye götürülen gence yanık tedavisi uygulandı. Olaydan sonra evine döndüğünde bilgisayarının çok oyun oynamaktan ötürü bozulduğunu düşünen Badr, sadece bir ısınma diyerek olayı geçiştirdi. Ancak bilgisayarını uyku moduna aldığında bile fanlarının çalıştığını duyabiliyordu. Bilgisayarı asla kapanmıyor veya tamamen uyku moduna girmiyordu. Bunun üzerine 3 hafta kadar sonra bilgisayarını tekrar kontrol etti. Kontrolü sonucu hiç girmediği ve hatta adını bile duymadığı bir siteye veri aktarımı yapıldığını fark etti.

Badr, bilgisayara sızarak başkaları adına işlemci gücünü harcayan ve bu şekilde kripto para madenciliği yapan kötü niyetli bir yazılım olan cryptojacking ile karşı karşıyaydı. Kurum ve kuruluşların yanı sıra hükümetleri bile korkutan cryptojacking, corona virüsü pandemisi ile gittikçe artan siber suçlardan sadece birisi. Badr farkına bile varmadan bilgisayarınıza sızıp işlemcisini kripto para kazmak için harcayan siber suçluların hedefinin Monero olduğu belirlendi.

Monero gizliliği çok yüksek bir kripto para olmasının yanı sıra son zamanlarda özellikle Güney Kore’de yaşanan skandallardan sonra gözden düşmeye başladı. Her geçen gün siber suçluların yakalanması, çetelerin çökertilmesi ve bu gibi siber suçların aydınlatılması ile Monero’nun kara ekonomiyle ilişkisi daha da açığa çıkıyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar