Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59440.58
2.75%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3172.98
1.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.91
-0.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $533.8
-0.06%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

Brezilya Ekonomi Bakanı: Brezilya CBDC’ye Yakın Zamanda Sahip Olacak!

CBDC’nin 2022 yılına kadar çıkarılması bekleniyor.

Clock
Paylaş
Brezilya Ekonomi Bakanı: Brezilya CBDC’ye Yakın Zamanda Sahip Olacak!

Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes, Brezilya’nın kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkaracağını söyledi.

Guedes, 5 Kasım tarihinde yaptığı bir açıklamada şu ifadelere yer verdi:  

728×90 muhabbit - Brezilya Ekonomi Bakanı: Brezilya CBDC'ye Yakın Zamanda Sahip Olacak!300x250 muhabbit - Brezilya Ekonomi Bakanı: Brezilya CBDC'ye Yakın Zamanda Sahip Olacak!

“Merkez bankası tekrar özerk hale geldiğine göre, Brezilya’nın kendi dijital para birimine sahip olmasının önü açıldı. Brezilya zaten hâlihazırda bu alanda birçok ülkenin önünde bulunuyor.”

CBDC’ler hakkında ilk kez doğrudan konu hakkında konuşan Bakan, merkez bankası tarafından yürütülecek olan CBDC projesi hakkında çok fazla ayrıntıya değinmedi.

Bunun yanında Brezilya Merkez Bankası, Ağustos ayının başlarında yaptığı bir açıklama ile olası bir dijital paranın ihracı için bir çalışma grubu kurduğunu duyurmuştu.

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, yaptığı bir açıklamada, Brezilya’nın para biriminde bir “iyileştirmeye” ihtiyacı olduğunu ve bunun yeni bir federal dijital ödeme sistemi olan Pix kapsamında gerçekleşeceğini açıkladı. Neto ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Bizim durumumuzda Pix çok önemli çünkü şu andan itibaren anında, açık ve birlikte çalışabilir bir ödeme şeklinin açık bir veri sistemiyle birleştiğini görüyoruz. Ülkemiz gelecekte bu para birimiyle buluşacak.”

Merkez bankası bunun yanında, fiziki paranın dijital versiyonunun gerçekte nasıl çalışacağını henüz detayları ile açıklamamış olsa da, Başkan Campos Neto, ülkenin dijital parasının 2022 gibi erken bir tarihte tedavüle gireceğinin sinyallerini şimdiden verdi.

Bakan Guedes Breziya Federal Tasarruf Bankası (Caixa Economica Federal)’nın yeni oluşturulan dijital bankasının halka arzını planladığını ve Brezilya’nın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne katılmak üzere olduğunu da söyledi.

Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) tartışmaları, Brezilya ekonomisinin dijitalleşmesi için özel bir zamanda gerçekleşti. Resmi lansmanını 15 Kasım’da yapılacak olan merkez bankasının anlık dijital ödeme sistemi Pix, ilk işlemlerini gerçekleştirdi. Yapılan açıklamalara göre dijital sistem, hem ulusal hem de uluslararası döviz işlemlerinde esas olarak kullanılacak.

Yetkililer Ne Düşünüyor?

Merkez bankası’nın finansal sistem organizasyonu yöneticisi João Manoel de Mello, Yurt dışından bir Pix gerçekleştirme seçeneği Pix’in evrimsel gündeminde olduğunu ancak bunun biraz zaman ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili olarak, merkez bankasının bilgi teknolojisi departmanı başkan yardımcısı Aristides Andrade Cavalcante Neto da Brezilya’nın CBDC’nin değişim süreçleriyle bağlantılı olması gerektiğini belirtti.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar