Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57282.71
11.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3270.5
6.13%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.46
5.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.8
0.58%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Brezilya Merkez Bankası, Dijital Para Basımı Üzerine Çalışma Grubu Oluşturdu

Brezilya Merkez Bankası dijital para birimlerine olan ilgisini öne çıkardı.

Clock
Paylaş
Brezilya Merkez Bankası, Dijital Para Basımı Üzerine Çalışma Grubu Oluşturdu

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarını ele geçiren kripto para çılgınlığı, Güney Amerika ülkelerinde de ilgi görmeye başladı. Elde edilen son bilgilere göre, Brezilya Merkez Bankası da artık dijital para birimlerine olan ilgisini öne çıkardı. Bu kapsamda kripto para endüstrisini incelemek üzere çalışma yapmak için yeni oluşturulan bir grubun varlığını duyurdu.

Binance BannerBinance Banner

Yapılacak olan çalışmanın amacı, dijital para biriminin merkez bankaları tarafından ihraç edilmesi ve güvene dayalı para birimlerinin fiziksel desteğini elektronik ortama geçirmek olacaktır. Bu sebeple Merkez Bankası, finansal ilişkilerin geleceğini tahmin etmek için Brezilya’da dijital para biriminin nihai olarak çıkarılmasının etkilerini tartışmak üzere bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdi.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada:

Teknolojik gelişmelerle birlikte ödeme sistemleri dijitalleşti ve kağıt para kullanımı azaldı. Elektronik ödemelerin miktarı, özellikle mobil cihazların ve iletişim teknolojisinin gelişimi sayesinde son yıllarda artış göstermektedir. Bu gelişmelere rağmen kağıt ve metal paraları kullanmaya devam ediliyor. Buna karşılık hala vatandaşın erişebileceği paranın dijital bir temsili yok. Dolayısıyla, merkez bankası tarafından çıkarılacak olan bir dijital para birimi, Brezilyalıların paralarıyla tamamen elektronik bir şekilde etkileşime girmesine olanak tanıyacaktır.

Banka yaptıkları bu girişimin para birimlerinin geleceği ile ilgili çalışmaları derinleştirmeyi amaçladığından bahsetti. Bununla birlikte grubun onayının, Merkez Bankası’nın dijital bir para birimi çıkaracağı anlamına gelmediğini de vurguladı. Para otoritesinin konuyu inceleyeceğini ve çalışma sonucu hakkında topluma bir bilgi verileceğinden bahsedildi.

Grubun Hedefleri

Grubun hedefleri arasında, siber güvenlik, veri koruma, düzenleyici uygunluk  ve CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi )’nin finansal katılım ve istikrar üzerindeki etkilerinin analizi dahil olmak üzere risk tanımlama ile dijital para birimi ihraç modeli önerisi, para ve ekonomi politikalarının yürütülmesi olacaktır.

Dijital Para Biriminin Faydaları

Merkez bankası tarafından topluma ihraç edilecek olan bir dijital para biriminin potansiyel faydaları arasında ilk sırayı ihraç maliyetinin düşürülmesi olacağından bahsedildi. Ekibin koordinatörü Aristides Andrade Cavalcante Neto, “Elektronik para birimi, para politikası araçları oluşturmanın yanı sıra paranın bugün olduğundan daha güvenli kullanımını kolaylaştırabileceğini ileri sürdü.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar