Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61856.61
1.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2991.94
0.55%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $33.56
-1.15%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $543.5
-0.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Brezilya Whatsapp’ın Ödeme Hizmetini Durdurdu!

Kurum tarafından yapılan açıklamada Visa ve Mastercard’a bir uyarı gönderilerek, Whatsapp aracılığı ile gerçekleştirilen transferleri hızla durdurmaları bildirildi.

Clock
Paylaş
Brezilya Whatsapp’ın Ödeme Hizmetini Durdurdu!

Brezilya Merkez Bankası Whatsapp’ın ödeme hizmetini durdurduğunu duyurdu. Bildiğiniz üzere Facebook, Libra’dan sonra Whatsapp üzerinden bir ödeme hizmeti başlattığını duyurmuştu.

728×90 muhabbit - Brezilya Whatsapp'ın Ödeme Hizmetini Durdurdu!300x250 muhabbit - Brezilya Whatsapp'ın Ödeme Hizmetini Durdurdu!

Kurum tarafından yapılan açıklamada Visa ve Mastercard’a bir uyarı gönderilerek, Whatsapp aracılığı ile gerçekleştirilen transferleri hızla durdurmaları bildirildi.

Merkez Bankası tarafından verilen karar hızlı, güvenli, şeffaf ve ucuz bir ödeme sisteminin işleyişini sağlayan bir rekabet ortamını korumayı hedeflemekte.

Whatsapp geçtiğimiz hafta Brezilya’da sohbet üzerinden para gönderme özelliğini aktive etmişti. Özellik ülkedeki Banco do Brasil, Nubank ve Sicredi üzerinden Visa ve Mastercard aracılığı ile gerçekleşen ödemeleri desteklemekteydi.

Yapılan açıklamada Visa ve Mastercard’ın emirlere uymaması halinde para cezası ve idari yaptırımlara tabii olacağı belirtilmiş durumda.

Brezilya’daki Rekabet Kurumu (CADE) Whatsapp’ın ödemeler için kullandığı aracı kurum Cielo ile ortaklığını da engelledi.

Düzenleyici kurum Cielo’nun Brezilya’da oldukça yüksek bir pazar payına sahip olduğunu, Whatsapp ile gidilecek ortaklık sonucunda milyonlarca kullanıcıya daha erişilebileceğini, bu sebeple de rekabet ortamının büyük zarar göreceğini belirtmekte.

Merkez Bankası ve CADE’in hamleleri Brezilya’da ödeme sistemi hayata geçirme planları yapan Facebook için büyük bir darbe olarak tanımlanabilir. Ödeme sistemleri noktasında sürekli adım atan Facebook, Libra ile gerçekleştirdiği girişim sonucunda da büyük eleştirilere maruz kalmış ve önüne birçok engel çıkmıştı.

Konu ile ilgili olarak Whatsapp sözcüsü şirketin, ödeme hizmetini devam ettirebilmek için yerel ortaklar ve merkez bankası ile çalışmaya devam edeceğini de belirtmiş durumda.

Libra Konusu

Bildiğiniz üzere Facebook ödeme hizmetleri ile ilgili en büyük hamlesini Libra ile gerçekleştirmişti. Duyurunun ardından büyük sükse yaratan Libra, Facebook’un ulaştığı kullanıcı sayısı da hesaba katıldığında büyük bir ödeme sistemi olabilecekti.

Birçok itibari para birimi için aynı anda hizmet sunmayı planlayan Libra, “merkez bankası rolüne bürünüyor” eleştirilerine maruz kalmış, bu sebeple de ülkeler ve merkez bankaları tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Bu sebeple uzun süre sessizliğini devam ettiren Libra, geçtiğimiz ay yeni bir yöntem ile tekrar piyasaya çıkmıştı. Farklı bir kulvardan Whatsapp ile de ödeme hizmeti alanına girmeye çalışan Facebook’un bu hamlesi de engellenmiş gibi görünüyor.

Sizce Facebook devletler ve merkez bankaları tarafından izin verilen bir ödeme yöntemi ortaya koymayı başarabilecek mi?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar