Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66173.47
-1.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3494.64
0.60%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.26
-3.38%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.2
0.38%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Brezilya’da Kripto Para Madenciliğine Sıfır Vergi mi Geliyor?

Brezilya’da önemli gelişmeler oldu. Meclise sunulan yasa tasarısı teklifinde, kripto paralara ve madenciliğine dair düzenlemeler söz konusu.

Clock
Paylaş
Brezilya’da Kripto Para Madenciliğine Sıfır Vergi mi Geliyor?

Brezilya meclisinde, kripto para madenciliği ve kripto paralara yönelik önemli bir yasa tasarısı teklifi sunuldu.

Kripto para madenciliği ekipmanlarının ithalatı ve madenciliğin kendisinin yapılması konularında Brezilya’da teşviklerin verilmesi söz konusu oldu. Yenilenebilir enerji kullanan kripto para madencilerine ve ithalatçılara yönelik vergi indirimlerinin yüzde yüz olarak düzenlenmesi gündemde.

728×90 muhabbit - Brezilya'da Kripto Para Madenciliğine Sıfır Vergi mi Geliyor?300x250 muhabbit - Brezilya'da Kripto Para Madenciliğine Sıfır Vergi mi Geliyor?

İlginizi çekebilir: Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kripto Para Madenciliğine Vergi Muafiyeti

Seudinheiro adlı medya kuruluşunun Brezilya’da yayımladığı rapora göre, Brezilya milletvekillerinden kripto para ekosistemine yönelik bir dizi teklif geldi. Çeşitli regülasyon önerileri olan milletvekillerinin teklifleri, meclis tarafından değerlendirilecek.

Senatör Irajá Silvestre Filho’nun tek bir dosyada sunduğu bu teklifler, mecliste henüz değerlendirme aşamasında. Brezilya’daki kripto para yatırımcıları ise bu gelişmelerden dolayı heyecanlı ve olumlu bir bekleyiş içerisinde.

Arthur Mining şirketinin CEO’su Ray Nasser, verilen yasa tasarısına değinerek şu söylemlerde bulundu:

Eğer Brezilya’da bu teklifler yasallaştırılırsa, Brezilya kripto para madencilerinin Mekke’si olur.

Kripto Para Birimlerinin de Yasallaşması Söz Konusu

Yasa tasarısı önerilerinden bir diğeri olan “kripto paraların para birimi olarak sayılması” teklifi eğer meclisten geçerse, bundan böyle kripto para borsaları finansal kuruluş olarak hizmet verebilecek ve müşterilerine kredi imkanları sunabilecekler.

Brezilya kanunlarına göre Brezilya Merkez Bankası’nın dijital bir para birimi (CBDC) üretebilmesi için, kripto para birimlerinin de yasallaştırılması gerekiyor. Eğer bunlar gerçekleşirse Brezilya devleti, halkına dijital para hizmeti veren dokuz ülke arasında yer almış olacak.

İlginizi çekebilir: CBDC: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Brezilya’da Yenilebilir Enerji

International Trade Administration, yani Uluslararası Ticaret İdaresi’ne göre Brezilya’da şu an üretilen elektriğin yarısından biraz daha azı yenilenebilir kaynaklar ile üretiliyor. Elektriğin üretim maliyeti ise 0.12 dolar/kWs.

Brezilya’lı bir blok zincir finans şirketi olan Moeda‘nın CEO’su Taynaah Reis, konuya dair şöyle konuştu:

Kripto paraların Brezilya’daki yükselişi bir gerçek. Bu konudaki düzenleyici kurumlar ise, bu yükselişe proaktif bir şekilde yaklaşıyorlar. Madenciliği teşvik etme ve uygulanabilir politikalar geliştirme konularında ellerini taşın altına sokuyorlar. Bunlar güzel gelişmeler.

Bu yasa tasarılarının kabul edilmesi ile birlikte, kripto para madenciliği yapan işletmelerin ithal ettikleri ekipmanlarını kayıt ettirmeleri gerekecek. Bu ise kayıt altına alınabilirliği artırarak, enerji tüketimi için gerçekçi bir öngörü sağlayacak. Bilindiği gibi kripto para madenciliği ile enerji tüketiminin yakından ilişkisi bulunuyor.

Çin’de uygulanan yaptırımların ardından yöneliş bilindiği gibi Kazakistan’a olmuştu. Şu an Kazakistan, en çok kripto para madenciliği yapılan 2. ülke haline gelmiş durumda.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar